جاده آب پری- یوش - بلده

بنام خدا

آرزوی دیرینم بود که روزی به یوش سفر کنم و  فاتحه ای بر سر مزار  پدر شعر نوی ایران بخوانم . جناب آقای پرویز شجاعی در وبلاگ ایران سرزمین من گزارش زیبایی در خصوص جاده رویان - آبشار آب پری - بلده - یوش  ارائه کرده بود که تصمیم گرفتم این مسیر را برای رسیدن به یوش انتخاب کنم. البته قبلا مسیر رویان - آب پری و روستای کندلوس و کجور را رفته بودم  که مسیری بسیار زیبا و کاملا خلوت و بکر می باشد.

گاوهایی که از ارفاع نمی هراسند!

گاوها بالای پرتگاه ... اگه تونستید تشخیص دهید!

صبح زود و پس از خوردن صبحانه در نور به سوی رویان  حرکت کردیم . تابلوی راهنمای  آبشار آب پری در شهر رویان شما را از پرس و جو بی نیاز می کند . بعلت هوای آفتابی  آبشار تقریباً خشک بود. این آبشار در زمان پر آبی بسیار با ابهت است ولی وقت بی آبی چنگی به دل نمی زند.

روستای وازک

بدون توقف در کنار آبشار راهمان را ادامه می دهیم و کمی آنطرفتر برای استراحتی کوتاه توقف می کنیم . هوای صبحگاهی گرم شده و نفس کشیدن در ان لذتبخش است . پس هوای تازه و تمیز را وارد ریه ها کرده و چند چاغاله گوجه درختی جنگلی و نیز یک لیوان چای دبش نوش جان کرده و راه می افتیم .

همسایگی بهار و زمستان

پس از طی مسافتی به یک سه راهی می رسیم که راه کجور را از راه یوش و بلده جدا می کند . راه دست چپی را که به یوش منتهی می شود انتخاب می کنیم .

گاهی در جاده ماشینی پیدا می شود. وضعیت جاده بسیار عالی است . گاهی هم گله های گاو و گوساله مسیرت را مسدود می کنند ولی این نیز موجب شعف همراهان می شود.

روستایی زیبا در میان گلها

هر چقدر از دریا فاصله گرفته و ارتفاع می گیریم هوا سردتر می شود و چشم اندازهای زیبا و روستاهای ییلاقی چشم را نوازش می دهد . به بالای ارتفاع که می رسی برف تقریبا نصف جاده را مسدود کرده و باید با احتیاط طی طریق کرد.

دوباره ارتفاع کم کرده و از جاده منتهی به جاده چالوس  - جاده هراز سر در می اوریم . باید به سمت راست و به سوی بلده و یوش بپیچیم . از بلده رد شده و در یوش توقف می کنیم .

نمای بیرونی خانه نیما یوشیج

دیدن خانه نیما یوشیج که البته بازسازی گردیده و بسیار زیباست برایمان بسیار جالب است . آرزو می کنم که ایکاش  ... یاد استاد شهریار و حیدربابا بخیر!

منرل ابدی نیما یوشیج

فاتحه ای نثار نیما یوشیج پدر شعر  نو  ، خواهرش و سیروس طاهباز می فرستیم .

نمای داخلی خانه نیما یوشیج

و پس از گشتی در کوچه های سنگفرش شده یوش به سوی جاده چالوس - پل زنگوله راه می فتیم .

اتاق پنج دری منزل نیما یوشیج

اتاق پنج دری

تصویری از عقد نامه نیما یوشیج

اینهم تصویری از عقد نامه نیما یوشیج

حدود 60 کیلومتر تا جاده چالوس راه است و در مسیر بار دیگر ارتفاع می گیریم و با بارش برف در هشتم اردیبهشت مواجه می شویم . پیاده شده و کمی در زیر برف قدم می زنیم و  با کم کردن ارتفاع بارش برف جای خود را به باران دلنواز می دهد . با اینکه لباس کافی نداریم اما زیر این باران قدم باید زد . دل به دریا می زنیم و زیر باران راه می رویم . همدیگر را دنبال می کنیم و در پهنه ای که کاملا سر سبز است و خلوت و مسیر گذر ابر های باران زا کمی فریاد می کشیم تا تخلیه شویم . قصد داشتم کمی پای برهنه در طبیعت قدم بزنم که برای احتراز از گلی شدن ماند برای سفر بعدی ... تا چه پیش آید .

و در نهایت سر از پل زنگوله و مسجد کنار جاده چالوس سر در می اوریم . از اینجا تا تونل کندوان راهی نیست . آش کشک و ...

چل زنگوله و آبشار همیشگی و مناره های مسجد

اینهم پل زنگوله و مسجد آن  در زیر باران بهاری

ظرف یک روز بهاری ، تجربه آفتاب سوزان و سبزی جنگل ، سرمای زمستان و بارش برف و لطافت باران  تجربه لذتبخشی است که شاید در کمتر مسیری اتفاق می فتد .

توصیه می کنم تا پایان اردیبهشت حتما این مسیر زیبا را تجربه کنید .

یا علی مدد

/ 0 نظر / 92 بازدید