غار علیصدر

بنام خدا

 پس از سی سال بالاخره فرصتی دست داد تا با یک جمع دوستانه و صمیمی سری به معروفترین غار آبی ایران بزنیم.درست دو روز قبل از ماه مبارک رمضان.

هنوز خاطرات سفر صمیمی نه بلکه بسیار بسیار صمیمی سی سال پیش جزو زیباترین خاطرات نوجوانی در ذهنم باقی است.گرچه از آن جمع صمیمی اکنون اثری باقی نمانده اما عکسهای آن موقع و خاطراتش هنوز باقی ولی جای خیلی هایشان در زندگی خالی است. خدا روحشان را شاد فرماید.

خدا را چه دیدی شاید سی سال بعد بچه های جمع صمیمی این سفر از این سفر بعنوان یک سفر بیاد ماندنی یاد کردند. انشاالله. 

پارک کنار غار علیصدر همدان

سکوهای محل نصب چادر

در تاریکی شب می رسیم. فضای اطراف غار با سی سال پیش از زمین تا آسمان تفاوت کرده. هتل جهانگردی در کنار غار احداث شده و پارک بسیار بزرگ با پارکینگ و امکانات اقامتی مختلف از سوئیت و خیمه هایی شبیه خیمه عشایر، سکوهای برای نصب چادر و...  رستورانهای متعدد، بازارچه های سوغاتی و...  

ذوق زده می شوم.دست مریزاد. شام تهیه و صرف می شود. هوا بسیار عالی و خنک است و همین برای ما که از گرمای وحشتناک تهران گریخته ایم کافی است.  

سوئیت های چوبی غار علیصدر

سوئیت های چوبی پارک کنار غار علیصدر

شب را در هوایی خنک سر می کنیم. نزدیکی های صبح کمی هم می لرزیم اما لذتبخش ترین قسمت سفر همین لرزیدن است. نسیم صبحگاهی مانع بیدار شدنمان است اما باید سر ساعت 8 صبح جزو اولین نفرات وا رد غار شویم تا بتوانیم برای صرف ناهار خودمان را همدان برسانیم.

ورودی غار علیصدر

ورودی غار علیصدر

داخل غار خیلی خنک است.هیجان بچه ها کاملا معلوم است. با دیدن دریاچه زیرزمینی و قایق سواری کارتون سفر به مرکز زمین که از روی یکی از کتابهایی ژول ورن به همین نام ساخته شده را به یادشان می آورد و تا آخر سفر که حدود 2-3 ساعت طول کشید در دنیای دیگری سیر کردند.

ورودی غار علیصدر

وروردی غار علیصدر

 زیبایی این غار بسیار زیاد است نه با گفتن و نه با عکس قابل توصیف نیست. زیبایی های چکیده ها و چکنده ها خارج از بیان است. باید دید. به یک سفر می ارزد. برای فرار از گرما هم که شده باید سری به این غار زیبا زد.

دریاچه غار علیصدر

دریاچه غار

گرچه بنظر ما غار چال نخجیر نراق بسیار زیبا است اما قایق سواری در این غار منحصر بفرد است. البته غار سهولان مهاباد هم دریاچه و قایق سواری دارد اما شاید برادر کوچکتر غار علیصدر به حساب آید.

دریاچه غار علیصدر

دریاچه غار علیصدر

بیش از دوساعته سفر در این غار شگفت انگیز طول کشید. سفر ما باید به همدان ختم می شد. همدان دیدنی زیادی دارد اما فرصت ما یکروزه بود.  

نقش های غار علیصدر

زیبایی چشم نواز 

نقش غار علیصدر

حیف دوربین با 20 مگاپیکسل قادر به ثبت زیبایی نیست!

ابشارها

قندیل های زیبا

غار غلیصدر

گلهای زیبای وارونه از چکنده ها

بدون توضیح اضافه عکسهای این سفر تقدیم دوستان.

آبشارهای غار علیصدر

 آبشارهایی از همه نوع ... و تاسف از اینکه عکاس خوبی نیستم.

نقش الله در غار علیصدر

نقش الله

 ناهار را در یکی از رستورانهای شهر خوردیم و سری به گنجنامه زدیم. دو کتیبه از دو شاه مقتدر هخامنشی: داریوش و پسرش خشایار شاه.

کتیبه گنجنامه

 گنجنامه

بوعلی سینا افتخار ایران و ایرانی در همدان آرمیده. سری به آرامگاه ابن سینا زده و فاتحه ای نثارش می کنیم. 

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابن سینا 

مسیر برگشت را از لالجین انتخاب می کنند(!) و حدود سه ساعت معطل خرید خانمها می شویم. وقتی سوغاتی را بار ماشین می کنیم تازه می فهمیم که خانمهای محترمه چرا اصرار داشتند همدان را سریعتر ترک کنیم ... البته سفال جزو میراث های زنده ایران است و به این هنر ایرانی افتخار می کنیم. لالجین را پایتخت سفال ایران می گویند.

سنگ قبر بوعلی

سنگ مزار ابن سینا 

توضیح : کسانی که از مسیر اتوبان جدید ساوه قصد رفتن به غار علیصدر را داشته باشند توصیه می شود ابتدا خود را به همدان برسانند بعد به سمت غار بروند . مسیر سر راستتر و بهتری است. غار علیصدر از همدان 75 کیلومتر فاصله دارد و بعد از شهر کبودراهنگ و پایگاه هوایی شهید نوژه است. 

یا علی مدد 

/ 0 نظر / 322 بازدید