آبگرمهای رامسر

بنام خدا

مقدمه

این مطلب در بهمن ماه سال 95 عینا در همین وبلاگ درج گردیده بود که متاسفانه از وقتی سایت پرشین بلاگ دچار مشکل شد در وبلاگ قابل مشاهده نیست درحالیکه در جستجوی گوگل کاملا در دسترس است . برای حفظ مطلب مجدداً درج می گردد.

***

بنا به عقیده خیلی ها شهر رامسر زیباترین و بهترین و البته گرانترین شهر خطه سرسبز شمال (مازندران و گیلان) می باشد که به عقیده بنده هم همینطور است . علاوه بر نزدیکی کوهستان جنگلی و دریا ، دارای بهترین آبگرم های ایران هم می باشد. آبگرم هایی که علاوه بر دارا بودن خواص سایر آبگرمها ، رادیواکتیویته هم می باشند.

آبهای گوگردی رامسر جزو آبهای کلر بیکربناته کلسیک ( مزه شور) و منیزین گازدار گوگردی است که برای درمان بیماریهای جلدی رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی بسیار سودمند است و در رفع عوارضی که پس از تب بروز میکند از آن چشمه ها استفاده می شود.مردم از این چشمه ها برای درمان امراض جلدی استفاده می کنند که در صورت رعایت شرایط پرهیز خوراکی (عدم مصرف بنشن و حبوبات بمدت یک هفته) بسیار مفید فایده می باشد. 

در اینجا بطور خلاصه به معرفی آبگرمهای رامسر می پردازم:

 1 – آبگرم شاه مادر (در پشت هتل جدید رامسر)

2 – آبگرم سنا یا شامار گرما(در پشت هتل و آبگرم اصلی شهر رامسر)

3 – چشمه آبگرم زیر پل (کمی بعد از هتل و آبگرمهای مادر شاه)

4 – آبگرم آب سیاه (اکتیو است و دارای رادیو اکتیو)

5 - آبگرم معدنی و بهداشتی محمود گرما و عزیز گرما در شهر رامسر (به احتمال زیاد همان آبگرم ساداتشهر است)

6 – آبگرم سادات شهر

7 و 8  – آبگرم کش و آبگرم سنگ بنه (کمی بعد از آبگرم سادات شهر) که در کنار هم بوده و یک بلیط فروشی دارند.

9 - آبگرم اشگر گرما ( در مسیر بین آبگرم سادات شهر و آبگرم کش و سنگ بنه)

که دو مورد اول نزدیک هتل رامسر و سومی کمی بعد از هتل رامسر و در محلی بنام زیر پل واقع است . چهارمی کمی جلوتر از سومی در کوچه هشتم داخل حیاط خانه ای است که موفق به استفاده از آن نشده ام.خبری از پنجمی نیافتم  و اهالی آبگرمی به این نامها نمی شناسند و فقط در صفحات اینترنتی اسمی از آن برده شده که احتمالا آبگرم ساداتشهر را گویند. آبگرمهای بعدی در سادات شهر و با فاصله کمی از هم واقع شده است که بنظرم بهترین آن سنگ بنه است هر چند فروشنده بلیط آبگرمها ترجیح می دهد بلیط آبگرم کش را بفروشد(بلیط کش 10 هزار و بلیط سنگ بنه 5 هزار تومان) . ضمنا آبگرم سنگ بنه همیشه (بجز روزهای دوشنبه تا ظهر که زنانه است) مردانه است.

سرچشمه آبگرم اصلی رامسر

سرچشمه اصلی آبگرم رامسر (پشت هتل/ سنا)

توضیح : آبگرم از سرچشمه به استخرها هدایت می شود.

محوطه آبگرم پشت هتل (سنا)

محوطه آبگرم پشت هتل(سنا)

که پشت درخت بخاری که از پنجره و دریچه های استخر بر می خیزد پیداست.

نمای استخر آبگرم سنا

استخر آبگرم سنا

آب استخر بسیار شور و ارتفاع آب بیشتر از کمر آدمی نمی باشد.

اگر کمی از مرکز شهر دور شویم و به سادات شهر برویم تابلوهای آبگرم معدنی ما را به آبگرم سادات شهر راهنمایی می کند.

استخر آبگرم سادات شهر

آبگرم ساداتشهر

ارتفاع آب استخر تا بالای سینه است و شوری کمتری نسبت به آبگرم سنا دارد.

سال پیش در آبگرم سادات شهر با خلبانی اهل اردستان شیراز ( همشهری شهید خلبان اردستانی) می گفت که همسرش دچار نوعی بیماری حرکتی (مفصلی) بوده که فلجش می کرد و پزشکان هم با دارو می توانستند بمقدار کمی مهارش کنند ولی باز عود می کرد که سی سال پیش برای گردش به شمال می آیند و اتفاقی از این آبگرم استفاده می کنند و خوب می شود و از آن موقع هر وقت بیماری ایشان عود می کند سری به این آب می زنند و تا سالها بهبود پیدا می کند ...

آبگرم سادات محله را می توان به طریق تنفسی، به صورت بخور و نوشیدن به کار برد و اکثرا در مورد بیماری های تنفسی، جلدی و رماتیسمی به کار می روند.

اگر مسیر را بعد از آبگرم سادات شهر ادامه بدهیم به آبگرم کش و سنگ بنه می رسیم. 

آبگرم کش و سنگ بنه

بنای بیرونی آبگرم کش و سنگ بنه

مورد ششم در محله سادات شهر بوده و با ادامه مسیر می توان به آبگرم کش و سنگ بنه رسید که به تازگی مجموعه مدرنی بنا کرده اند.

آبگرم سنگ بنه

آبگرم سنگ بنه

خیلی کمتر شور است و رنگ آبی زیبایی دارد. به علت جوشیدن از زیر سنگ بزرگی به این نام نامیده شده است.

البته با پرس و جو از اهالی همین منطقه می توان از آبگرم اشگر گرما واقع درباغ شخص محترمی هم استفاده کرد. این آبگرم رایگان ، فاقد متولی و بدون هیچگونه تابلویی است .در مسیر آبگرم  سادات شهر به آبگرم کش و سنگ بنه قرار دارد.

استخر آبگرم کش و سنگ بنه

آبگرم کش

چشمه ی آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آب های گرم  اردبیل حاوی گازهای رادیواکتیو به ویژه گاز رادون هستند و کاربرد آنها سبب فزونی فعالیت بافتها می شود و اکثراً برای دردهای رماتیسمی، مفصلی و عصبی به کار می روند . این آبها همچنین در مورد بیماری های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نیز بیماری های زنانگی موثرند. نوشیدن آنها سبب دفع اسیداوریک موجود در ادرار و در نتیجه تسکین دردهای مفصلی می شود.

در این رابطه توصیه می شود مقاله بسیار مفصل و علمی مربوط به خانم دکتر اشرف السادات مصباح در خصوص آبگرم ها را تحت عنوان بررسی چشمه های آبگرمهای معدنی ایران را مطالعه فرمائید.

پ ن 1: آبگرم آب سیاه که در یکی از کوچه های آخری خیابان جلوی هتل رامسر قرار داره داخل خانه شخصی است!!!! درب خانه همیشه بسته است و بنده هر بار معذب بودم از زدن زنگ در خانه مردم! بالاخره در مهرماه سال96 دل به دریا زدم و در زدم. پیرزنی فرتوت درب را باز کرد و طفلک کلی نیاز به همصحبت داشت ومنهم شنونده در حد عالی ( کلا با پیرزنها و پیرمردها اخت بهتری دارم).  بالاخره آب سیاه را دبدم. آب ولرم در کومه ای سرپوشیده در گودترین جای باغچه که بقول پیرزن با اندکی باران،  هر چه باریده سرازیر می شود به چاله آبگرم. معلوم این خانوم فرزند بدرد بخوری ندارد که این آب بسیار مهم اینقدر بی صاحب افتاده در حالیکه بعلت رادیواکتیو بودنش درمان بسیاری از دردهای پوستی است.

پ.ن2: در خصوص نگرانی از سرایت بیماری های پوستی در آبگرمها ، نتیجه مقاله تحقیق جناب آقای دکتر سید مجتبی سید موسوی استاد یار قارچ شناسی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل و همکاران ایشان قابل توجه است.

در این مقاله با عنوان " بررسی فلور قارچی استخرهای آب گرم شهر توریستی سرعین در تابستان 1384 " ضمن اعلام اینکه " دمای 20-30 درجه سانتی گراد مناسب ترین درجه حرارت جهت رشد قارچ است ولی حرارت های 40 - 45 درجه به بالا باعث توقف رشد آن ها می شود " ، در نتیجه گیری مقاله اعلام نموده :

" عدم وجود قارچ های بیماری زای درماتوفیتی و قارچ های مسبب بیماری های قارچی سطحی و جلدی بیانگر این موضوع است که آموزش کارگران ، شستشو و ضد عفونی مداوم استخرها و رعایت موازین بهداشتی کمک موثری در کاهش آلودگی داشته و از طرف دیگر خود آب گرم معدنی هم می تواند به عنوان یک عامل ممانعت کننده از رشد قارچ های بیماری زا مطرح باشد."

مطالعه اصل مقاله : اینجا

/ 0 نظر / 1236 بازدید