سفری رو به خلیج فارس

بنام خدا

این چند روز تعطیلی زمستانی فرصتی شد تا نفسی تازه کنیم .به عبارت دیگر  "نفس" بکشیم.

کویر مرنجاب اولین اطراق گاه ما بود و برای اولین بار کویر و گذر از کویر  را تجربه کردیم . دریاچه نمک ، کاروانسرای شاه عباس در دل کویر ، تپه های رملی و کمین کردن برای دیدن یک "موش کور " یا روباه ... و ستاره های آسمان کویر  ، نعمتی که تهرانی ها از دیدن آن محروم هستند.

بخاطر کمبود وقت کویر یک "شب مانی " را به ما بدهکار ماند!

دیداری از "نصف جهان" در " نصف روز " هم برای همراهانمان کلی ذوق و اشتیاق دیدار مجدد از این شهر زیبا ایجاد کرد.

جاده خلوت ، زیبا و کوهستانی شهر کرد - ایذه برای ما که امسال کمتر چشممان به جمال "برف‌" روشن شده نیز عالمی داشت . کوههای پر برف با دامنه هایی که دریاچه طبیعی ایجاد کرده بود . دریاچه هایی که عموماً کناره های آن یخبندان بود.

دیداری از سد کارون ٣ و سد دیگری در کنار مسیر و اوج شکوه ایران .

وقتی از بالای کوهها چشم انسان به دشت وسیع و سر سبز ایذه با شالیزارهای برنج می افتد جز شکر به درگاه الهی چیزی بر زبان جاری نمی شود.

تالاب شادگان با دو اکوسیستم آب شیرین و شور و  مردمانی که در میان این تالاب به گاوداری و دامپروری مشغولند جالب توجه بود

آبهای هر دو طرف جاده های منتهی به خرمشهر و آبادان که بعلت وفور بارندگی ایجاد شده بود باعث می شد تا انسان فکر کند که در جاده ای در دل دریا در حال رانندگی است.

 تا چشم کار میکرد " آب" بود و آبادانی.

اما دیداری از منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر و به "چشم " دیدن عظمت مجتمع های پتروشیمی انسان را به "اوج افتخار" می برد و "حس غرور " ایرانی بودن به هر هموطنی دست می دهد. باید ببینید ...

در کنار خلیج فارس در استان بوشهر دیگر کاملاً یادت می رود که هنوز وسط فصل زمستان است و کولر ماشین هم قادر به خنک کردن نیست و تنها ساعتی بعد و بهنگام عصر دیگر مجبوری از بخاری استفاده کنی.

جنوب ایران سرزمینی است پر از تنوع . جایی تا چشم کار می کند هور و تالاب است و شاید چند کیلومتر ان طرفتر جز دشت صاف سر سبز هیچ چیزی به چشم نمی خورد . بدون حتی یک برآمدگی کوچک. کمی آنطرفتر کوههایی که قطار شده اند که مثل دیواری بنظر می رسند . خورشید بهنگام طلوع و غروب سرخ سرخ است و ستاره ها آن چنان براق و نزدیک که فکر می کنی بین زمین و آسمان فاصله ای نیست.

گشتی در شهر اهواز و دیدن پلهای در اهواز ، زیارت مقبره حضرت دانیال نبی(ع) و چند قلعه باستانی و ... اما به خوزستان بدهکار ماندیم . بدهکار دیداری از آبشارهای شوشتر و چغازنبیل و بسیاری از قلعه های باستانی رامهرمز و ... صد البته دزفول و دهلاویه و جزیره مینو و ....

جای دوستان خالی.

عکسها در اولین فرصت بارگزاری می گردد.

یا علی مدد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید