حرص و حماقت!

بنام خدا

دور از وطن غریبم و اندر وطن غریب

هرگز کسی مباد به عالم چو من غریب

بیگانه ام ز خویشتن و آشنا به درد

با خویشتن غریبم و بی خویشتن غریب

"زنده یاد دکتر خسرو فرشید ورد "

باز هم گذرم افتاد به زادگاهم . با اینکه وقتی در زادگاهم هستم کاملاً غریبم ولی دوستش دارم . زمین و آسمانش را ، خاکش را ، دره ها  و صخره هایش را ، کوهها و رود هایش را . بخصوص امسال که به برکت بارش باران بهشتی شده دیدنی.

البته اینبار نه به قصد سیاحت بلکه برای ابراز همدردی و تسلیت با بستگان مادرم بعلت از دست دادن بزرگ و ریشه فامیل مادری... خدا همه رفتگان را بیامرزد بخصوص آنهایی را که نام نیکی به یادگار گذاشتند و رفتند.

فرصتی دست داد تا بالای قلعه ای که از آن نام گرفته ام قدمی بزنم ولی افسوس که از قلعه هیچ نشانی نمانده است و متاسفانه نه با کلنگ که با لودر به جانش افتاده اند و به بهانه ساخت منبع آب ، ظاهراً بدنبال عتیقه همه جا را زیر و رو کرده اند و آثار دیوارهای بجا مانده از قلعه را بکلی از بین برده اند. اهالی معتقدند که یکی از آقازاده ها از تهران امده و این بلا را سر قلعه آورده است و ساخت منبع آب بهانه ای بیش نبوده است.

کوته فکری و حرص و ناموس فروشی ظاهراً بلای جان مردمی شده است که امروزه وارث سرزمینهای کهنه و قدیمی (باستانی!) شده اند .

در چند یادداشت قبلی " سراب(٢)" یادداشت اشاره ای کردم به اینکه در خصوص "قیرخ قیزلار" صحبتهایی با یکی از آشنایان داشتم تا بلکه بعنوان راهنما ما را به منطقه برساند که با توجه به سوء تفاهم ایشان از خیر بازدید از منطقه گذشتم و در این سفر آخری مجدداً چشممان به جمال ایشان روشن شد و نامبرده عکسها و اخباری از منطقه "قیرخ قیزلار " ارائه داد که بسیار باعث تاسف شد.

ماجرا از این قرار است که پس از صحبت بنده ، آقایان شرکا تصمیم میگیرند تا سری به منطقه بزنند و دستگاه "گنج یاب" خود را در آنجا نیز امتحان کنند . به منطقه می روند و با دیدن وضعیت اسفناک سنگهای افراشته از خیر کنده کاری می گذرند. عکسهایی که از منطقه گرفته بودند نشان می دهد که افراد سود جو به قصد یافتن اشیای عتیقه تقریباً زیر همه سنگها را خالی کرده اند و باعث سقوط  سنگهای افراشته شده اند .

کتیبه سوراخ شده نشتالی سرای

 کتیبه تخریب شده نشتالی سراب

سنگ افراشته های تخریب شده قرخ قیزلار سراب

سنگ افراشته های تخریب شده قرخ قیزلار سراب

علاوه بر آن چند عکس دیگر از یک سنگ نوشته به خط میخی معروف به "نشتالی "(نشت آباد) را نشان داد که متاسفانه سود جویان وسط سنگ را سوراخ کرده اند به خیال اینکه داخل سنگ خزانه پادشاهی بوده است (!!!) . امان از دست "حماقت" وقتی که با "بی شرفی" همراه می شود.

عکسها گویاست ولی ظاهراً فعلاً امکان بارگذاری عکس وجود ندارد تا بعد...

یا علی مدد.

/ 0 نظر / 11 بازدید