خنک گردی

بنام خدا

گرمای بیش از حد هوا در تهران و اغلب استانهابه قدری بالا رفته و شدت گرفته که استانداران را مجبور به تغییر ساعات کار ادارات کرده است و با نزدیکی مرداد ماه و فصل خرماپزون و البته فصل تعطیلات تابستانی بعضی کارخانجات، همه به دنبال منطقه ای خنک هستند تا چند روزی را در خنکای هوا بگذرانند یا حداقل شب را به صبح رسانند و سوالها معمولا تکراری است: کجا خنک است؟ به کجا برویم؟

البته جواب من به دوستانم معمولا یکی و البته تکراری است :

1- اگر می خواهی از جایت تکان نخوری و راحت باشی: خانه و زیر کولر، بخصوص اگر نوع کولر گازی باشد! برای اینکه گردشگری هم کرده باشی گاهی جایت را تغییر بده، گاهی تلویزیون را جابجا کن و گاهی درازکش و گاهی نشسته باش. گاهی روی میز و گاهی هم کف آشپزخانه غذا بخور و...!!! ( البته این تز بنده نیست و نشات گرفته از یک مغز گردشگری دیگر است).

2- برای یک شب اگر می خواهید در جای خنک سپری کنید: خارج از شهر و در محیطی کوهستانی و هر چه بتوانید ارتفاع بگیرید هوا خنکتر است. مثلا در اطراف تهران منطقه لواسانات و بخصوص بالای گردنه دیزین جایی است که حتی وسط تابستان هم شبها می شود تا صبح از سرما لرزید. جا برای اتراق(اطراق) و نصب چادر هم هست. در جاده هراز در کنار امامزاده هاشم هم همینطور. در جاده فیروز کوه می توان در گردنه گدوک شبی را تا صبح در خنکا سحر کرد.

3- خنک گردی چند روزه :

الف) خنک گردی در شمال: شمال برای ما تهرانی ها از آستارا تا استراباد است. کل مناطق گیلان، مازندران و گلستان را شمال می نامیم. در استان گلستان از جنگل ابر یا ارتفاعات و ییلاقاتی نظیر دراز نو و... در مازندران مناطقی مثل کلاردشت، ییلاقات دالخانی راملاویج یا ییلاقات جاده هراز نظیر چلاو، الیمستان و حتی ییلاقات رویان به سمت یوش و بلده و... و در گیلان مناطقی مثل ییلاقات ماسال ( و بخصوص بالاتر از اولسبلانگاه)، ییلاقات جاده اسالم به خلخال و البته منطقه سوباتان و...

ب) اگر گردشگری را در " بجز شمال" جستجو می کنید: مناطقی نظیر استان چهار محال و بختیاری و اردبیل و بعضی از شهرهای آذربایجان( بخصوص شرقی)... و باور کنید که مناطقی غیر از شمال بسیار زیبا، آرام و خنک هستند.

4- خنک گردی به سبک خودم: دشتی چنین میانه یخچالم آرزوست: شبمانی در دشت حصار چال ( دشتی که هم اکنون علیرغم سرسبزی بهشت گونه، در گوشه گوشه اش برف و یخچال دیده می شود و محل شبمانی کوهنوردان در مسیر صعود به علم کوه و قلل بالای 4000 متری اطراف است) یا بارگاه سوم دماوند یا پناهگاه سبلان...

چه کسی بود صدا زد:...

یا علی مدد


/ 2 نظر / 96 بازدید
hichihichihichi

فکر کردم یخچال خونگی رو میگین☺😅 تا به حال توی چادر نخوابیدم و ازش میترسم! مثلا حشره ای جونوری چیزی نیاد توی چادر😩😁