دور سرت بگردم

 
بنام خدا
یکی دیگر از مطالبی که بازیافت شده :
 
 
 
نویسنده: مسعود قلعه - ۱۶ امرداد ۱۳٩۵

بنام خدا

یکی از جمله های محبت آمیز ترکی " باشیوا دولانیم" (دور سرت بگردم) و محبت آمیز تر از آن "گادان آلیم" (دردت بجانم) می باشد. ما نیز به شکرانه صعود به سبلان ، قصد کردیم تا دور سرش بگردیم  و البته سبلان آنقدر سلطان است که با دیدنش همه درد و بلاهای ما به فراموشی سپرده می شود. 

پل طبیعت مشکین شهر

پل طبیعت مشکین شهر روی رودخانه خیاو

در فصل بهار بعلت سرسبزی بیش از حد، مناظر اطراف پل بسیار زیباست!

پل طبیعت مشگین شهر از دور

پل طبیعت مشگین شهر از فاصله دور در مسیر روستای موئیل

در مسیر روستای موئیل ، مجتمع آبدرمانی "وله زیر" وجود دارد که دارای استخر آب سرد ظاهرا برای مداوای امراض چشم وجود دارد .

مجتمع آبدرمانی وله زیر

مجتمع آبدرمانی وله زیر

کنار مجتمع  دارای امکانات عالی و محیطی دلپذیر برای جذب گردشگر می باشد از جمله "اوبا" های عشایر ...

نمای ساختمان آبگرم شفا - موئیل

نمای بیرونی آبگرم موئیل مشگین شهر

آبگرم شفا ، آب گرم نیست بلکه آبی معدنی دارای گوگرد و آهن و کاملا سرد است که برای جذب مسافر گرمش می کنند .

استخر آبگرم و آب سرد شفا

دارای دو استخر کنار هم ، آب سرد و استخری که آب آن گرم شده است!

اما تنها 400 متر بالاتر آبگرم اصلی موئیل قرار دارد که آبی زلال و گرم دارد.

نمای بیرونی آبگرم اصلی موئیل

نمای بیرونی آبگرم اصلی موئیل

این آبگرم هم مثل آبگرم شفا دارای دو استخر مجزا برای خانمها و آقایان می باشد. روستای موئیل بدلیل قرار گرفتن در دامنه سبلان هوایی بسیار تمیز و عالی دارد و این از آسمان آبی پر رنگش پیداست.

استخر آبگرم اصلی موئیل

استخر آبگرم اصلی موئیل

نهایت سعی ام را کردم تا فضای استخر تاریک باشد از اشخاص بعنوان سوژه استفاده نشود!

کمی آنسوتر از روستای موئیل آبگرم معروف "قینرجه" قرار دارد . مفید برای امراض استخوانی ظاهراً . با دمای 85درجه که متولیان آن آب سرد به استخر اضافه می کنند تا قابل استفاده برای مسافران شود. شنیدن دمای 85درجه باعث شد تا همسفرم برای رفتن به انجا ممانعت ایجاد کند ... بماند تا با همسفری جان سخت تر همراه شوم!

منطقه شابیل

دره آبگرم شابیل

پارکینگ آبگرم شابیل مملو از اتومبیل های پارک شده کوهنوردانی است که برای صعود به سبلان به این منطقه امده اند. البته معدود مسافرانی هم هستند که آمده اند تا از آبگرم شابیل استفاده کنند... مخالفت همراهم مانع یک شبمانی یخی در پناهگاه سبلان شد... باشد تا با همراهی همراه تر همراه شوم!

شنا در این آبگرم پس از صعود به قله تمام خستگی و همچنین سرمای کوهستان را از تن به در می کند. گرجه کمی آنطرف تر و در دره پشتی آبگرم قوتور سویی قرار دارد که برای امراض پوستی فوق العاده مفید بوده و کلا آبگرم با کیفیتی است .

دریاچه نئور

دریاچه نئور در فاصله 45 کیلومتری اردبیل قرار دارد. از روستای بودالالو ( ظاهرا اینجا یا روستای فولادلو زادگاه عظمت خانوم * در جاده اردبیل - خلخال ) از جاده خارج و پس از حدود 15 کیلومتر مسیر آسفالته پر از گردنه ، در بالای کوه با منظره ای روبرو می شویم : دریاچه ای بسیار بزرگ و با وسعت ... قبل از غروب خورشید دمای هوا 19 درجه سانتیگراد بود . پس از تاریکی هوا ، دما بشدت پایین آمد... قبل از تاریکی هوا همه خانواده ها خیلی سریع دور دریاچه را خالی کرده و رفتند و ما که برای یک شب مانی زیر آسمان پر ستاره خودمان را آماده کرده بودیم به اصرار همراهم ناچار راه برگشت را پیش گرفتیم... شاید وقتی که با همراهی شجاع تر همسفر شوم!

آبگرم گیوی خلخال

منظره ای از آبگرم  گیوی خلخال

منطقه ای کوهستانی بسیار خوش آب و هوا در کنار آبگرم  با امکانات اقامتی نظیر کلبه های چوبی ، ویلاهای تمیز و هتل می باشد. ضمنا هزینه نصب چادر در کنار آبگرم شبی 5 هزار تومان می باشد.

آبگرم گیوی خلخال

محوطه آبگرم گیوی خلخال

تصاویر ییلاقات زیبای جاده اسالم - خلخال هم گزارش مجزایی می طلبد. در نهایت هم توصیه می کنم اگر کسی مسیرش سمت اسالم افتاد حتما فاصله 15 کیلومتری جاده اصلی تا آبشار ویسادار را بپیماید . جاده جنگلی زیبایی که در پایان آن دیدن آبشار بهمراه استراحتی کوتاه در کنار آبشار همه خستگی را از تن می زداید.

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار

وجود آبشار تنها یکی از بهانه های جذب گردشگر است . می توان از مناظر چشم نواز آبشار ،دریاچه ، کوه ،جنگل و آبگرم و ... هم استفاده کرد . فقط باید توجه داشت که وظیفه داریم طبیعت را پاکیزه ترک کنیم !

 ***

* سرنوشت غمبار میرزا کوچک خان جنگلی با نام عظمت خانوم  گره خورده است . زنی جنگجو و مقتدر با شاهینی روی شانه که در زمان ملوک الطوایفی اواخر قاجار رئیس عشایر منطقه خلخال بوده و مردانه با سردار سپه جنگیده است ... میرزا کوچک خان جنگلی در اواخر کار  قصد پناهنده شدن به این شیرزن را داشت که در بالای ارتفاعات ماسال یخ زد و  دشمنانی که تا دیروز دوستش بودند (/ دوستان دیروز که دشمنش شده بودند) او را نیمه جان یافته و سر از تنش جدا کرده به رضا خان میر پنج تقدیمش کردند!

پ ن 1 : راست و دروغش را نمی دانم اما می گویند سالها بعد که عظمت خانوم به کمک تنها پسرش که از جنگ جان سالم به در برده بود به دیدار رضا شاه می رود . در این دیدار رضا شاه از پسر عظمت خانوم تعریف می کند که پسر لایقی است و عظمت خانوم پاسخ می دهد که اگر لایق بود در جنگ با قشون تو کشته شده بود!

پ ن 2 : آبگرم "قینرجه" (به معنای جوشان) دیگری در دامنه سبلان در چند کیلومتری شهر نیر به سمت سراب وجود دارد که فواید خاص و همچنین گرمای دلچسبی دارد و آبگرم دیگری به همین نام هم در روستای قینرجه در نزدیکی منطقه تخت سلیمان تکاب هست.

یا علی مدد

/ 0 نظر / 179 بازدید