رئیسعلی دلواری

بنام خدا

با اینکه بنا به دلایلی خواستم تا حضور در دنیای مجازی را ترک گویم اما نشد... اینکه چرا ترکش کردم و چرا آمدم هم ناگفتنی است اما نتوانستم کشکول درویشى ام را رها کنم . بخصوص که از سه سال پیش این مطلب (شهید رئیسعلی دلواری) را بهش مدیون بودم.

×××

قسمت شد و برای دومین بار و اینبار در دهه اول محرم  به عتبات عالیات دعوت شدم و نائب الزیاره عزیزانم بودم. با اینکه هر چیزی اولینش بهترین است اما زیارت امام حسین (ع) هر بارش داستان خودش را دارد اما آرزو می کنم این فرصت حداقل یکبار به همه دوستداران مولایمان داده شود آنهم در دهه اول ماه محرم.

با اینکه این مطلب خاطره نویسی این سفر زیارتی نیست اما باور کنید پرسه زدنهایم در نیمه های شب تا صبح بین الحرمین تا آخر عمر فراموشم نخواهد شد. خوابی را که شب اول حضورمان در کربلا دیدم تا آخر عمر فراموشم نخواهد شد. باران سیل آسای بین الحرمین هرگز فراموشم نخواهد شد. اولین و تنها شاخسی واخسی (شاه حسین گویان آذری ها) که رفتم ... بگذریم.

در مطلب توچال به شهرستانک نوشته ام که در قله توچال به برکت حضور بانوی مومنه اسفراینی دعوتنامه کربلا را گرفتم . هیچ شکی نداشتم و ندارم که دعوتنامه در قله توچال صادر شد.

×××

زیارت مقبره رئیسعلی دلواری

فرمانده دلیران تنگستان

 

عکس واقعی از شهید رئیسعلی دلواری

معروفترین قبرستان شیعیان دنیا وادی السلام نجف اشرف است. بسیاری از مشاهیر شیعه و شیعیان در این آرامستان تا ابد آرمیده اند. قبرستان عجیبی است به وسعت 20 کیلومتر در 20 کیلومتر.

نزدیکترین مقبره مشهور به حرم مولا (ع) شاید مقبره مرحوم آیت الله سید علی قاضی است. عارف عملی تبریزی و استاد بسیاری از علمای معروف معاصر از جمله : امام خمینی(ره) ، علامه طباطبایی ، آیت الله بهجت و ...

مثل دفعه قبل به زیارت آقای قاضی رفتیم و مثل دفعه قبل در صدد برآمدم تا مقبره فرمانده شجاع دلیران تنگستان شهید رئیسعلی دلواری زیارت کنم و فاتحه ای نثارش نمایم. این کمترین هدیه یک ایرانی  برای فرزندان وطنش که برای خاک پاک وطنشان جانفشانی کرده اند ، می باشد.

رئیسعلی دلواری

برعکس دفعه قبل به اولین راننده داخل قبرستان که نام رئیسعلی دلواری را گفتم فی الفور به عربی گفت که می شناسد و سی هزار تومن پول ایرانی میگیرد . چانه زدم و در نهایت با 25 هزار تومان به توافق رسیدیم.

قسمتهای زیادی از قبرستان را پشت سر گذاشتیم و تازه به عینه دیدم که این قبرستان چقدر بزرگ است. بالاخره به قطعه ای پیچید و عکس سیدی روحانی را نشانم داد که این است . تازه فهمیدم چه اشتباهی مرتکب شده . رئیسعلی دلواری را سید علی میلانی فهمیده بود. 

برگشتیم. به دفتری شبیه دفتر گاراژدارهای قدیم رفتیم . برای دو مردی که انجا نشسته بودند شکسته بسته حالی کردم که بدنبال قبر شهیدی هستم که  بیش از 100 سال پیش در جنوب ایران کشته شده و در اینجا مدفون است و انها با شنیدن "بوشهر" آدرس مکان دیگری را دادند و از راننده پرسیدند که با من چقدر طی کرده و او نیز صادقانه گفت و یکی از اندو به عربی چیزی گفت که شبیه " حسین (ع) به کمرت بزنه" بود.

مقبره رئیسعلی دلواری

دفتر بعدی پر از مردان سیاه پوشی بود که گویا راهنماهای قبرستان هستند . برای یکی از انها توضیح دادم و او بلافاصله گفت : جماعت بوشهری و مرد دیگری را صدا زد .

مرد سوار شد و راه افتادیم . یکراست رفتیم سر خاک قهرمان .

آدرس چقدر سرراست بود. در وادی السلام محل های زیارتی زیادی است بنام "مقام" . این مقامها محل هایی است که می گویند ائمه در انجا به مناسبتی حضور داشته اند والله و اعلم . اگر سراغ مقام حضرت امام صادق (ع) و حضرت امام زمان (عج) (مقام جداگانه ای نیست یک جاست) را بگیرید درست روبروی این مقام به روی دیوار مقبره ای با فلش آرامگاه رئیسعلی دلواری مشخص شده است .

مقبره رئیسعلی دلواری

گنبد مقام حضرت امام صادق(ع) و حضرت امام مهدی(عج) از مقبره پیداست.

پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران  روی قبر کوچک سردار نشان از این دارد که اینجا شهیدی از تبار شهدای ایران آرمیده است . سردار ، شهید ، غریب ...

مقبره شهید رئیسعلی دلواری

فاتحه ای نثارش می کنم و  دوست دارم مدتی در کنار سردار بمانم و انرژی بگیرم  اما مرد راهنما منتظر من است . دستی به سر و گوش قبر می کشم  و با قلبی مالامال از اندوه ... اما نه رئیسعلی جایی خوابیده که آرزویش بود . از خیلی ها به مولا (ع) نزدیکتر است. خدا با مولایش مشحور فرماید.

وقتی مرد راهنما را به مقرش بازگرداندیم  کارت ویزیتی داد تا به کسانی که می خواهند به زیارت رئیسعلی بیایند بدهم . او راهنمای شهر مردگان است . هر بخشی از قبرستان کفیلی دارد و آنها کفیل مقابر جماعت بوشهری ها هستند .

پشت کارت ویزتش را نوشت "کفیل مقبر ه رئیسعلی دلواری" و امضا کرد.

مشخصات روی کارت :

النجف الاشرف

مکتب الحاج

حیدر الحاج جاسم ابوصیبع

همراه النقال  : 07801062926

همره النقال :  07708041049

همراه ولده کرار : 07801565318

المکتب الاول بلوک الرابع

توضیحات تکمیلی :

1 - رئیس علی دلواری که بود و چه کرد .

2 - زندگینامه کامل شهید رئیسعلی دلواری

3-«رئیسعلی دلواری» سرداری که هنوز انگلیسی‌ها از نامش می‌ترسند

 

 یا علی مدد

/ 0 نظر / 49 بازدید