آبگرم خرقان

بعد از نزدیک 300 کیلومتر رانندگی بالاخره به منطقه مسکونی که در تابلوها نام "آبگرم" داشت رسیدیم و پس از گذر از یک کوچه بالاخره به آبگرم می رسیم . با کمال تعجب نام آبگرم را "آبگرم ارشیا" نوشته اند .

توضیحات و عکسهای مجموعه را می توان در اینجا دید.

پس از خرید بلیط دو هزار تومنی از ژله ها ژایین رفته و رختکن کهنه با قفل های زنگ زده حسابی توی ذوق می زند بخصوص برای ما که به هر بهانه ای سر رخش را به سوی سرعین می چرخانیم !

 برای کسانی که سنشان قد می دهد و حمامهای قدیمی را دیده اند دیدن این آبگرم باید خیلی جذاب باشد چون دیدن آن حمامهای قدیمی را تداعی می کند (البته کسانی که هنوز تمایل به آبتنی در حمامهای قدیمی دارند می توانند در بازار قم سراغ این حمام را بگیرند) .

در صفحه گردشگری سایت تبیان در خصوص ویژگیهای این آبگرم می خوانیم :

"این چشمه در کیلومتر 95 جاده قزوین - همدان قرار دارد . آب هاى معدنى خرقان، پس از مصرف به رود خانه « ابهررود» که از این منطقه عبور مى کند، مى ریزد. آب هاى چشمه خرقان از دسته آبهاى کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با pH اسید و سیلیس است. آب این چشمه در درمان دردهاى عصبى، سیاتیک و رماتیسم مؤثر است. در عفونت هاى مجارى تنفسى، تورم گلو و حلق و برنشیت مزمن به صورت استنشاق بخار و دوش بینى مؤثر است."

و در ذیل توضیحات مربوط به آبگرم ارشیا آورده است :

"چشمه هاى آب معدنى «ارشیا» در شهر آبگرم از مهمترین آب گرم هاى معدنى استان قزوین است که قابلیت هاى درمانى دارد. این مجموعه داراى استخر آب گرم عمومى، سایت خصوصى و سفره خانه سنتى بوده و هر سال میزبان هزاران نفر از گردشگران کشور است. آب گرم معدنى ارشیا از نوع آهکى بوده و خاصیت درمانى آن براى بیمارى هاى درد مفاصل، روماتیسم، سوء هاضمه، سنگ کلیه، اعصاب و اگزما مؤثر است."

که با توجه به پرس و جو از اهالی محل در منطقه خرقان بجز همین آبگرم ، آبگرم دیگری موجود نمی باشد و البته اطلاعات صحیح را از این صفحه وبسایت گردشگری استان قزوین می توان بدست اورد.

بهر حال با وجود اینکه آب این آبگرم سبک به نظر می رسد ، گازهای متصاعد از آن باعث سرگیجه می گردد که به همین دلیل در ورودی مجتمع نوشته هایی نصب شده که ورود بیماران قلبی را منع کرده است.

نکته جالب دیگر شور بودن آب (بعلت اینکه حاوی کلرور سدیک می باشد) می باشد که بسیار شبیه آب آبگرم گنو بندر عباس می باشد.

در برگشت حرف دستگاه جی پی اس را گوش کرده و از مسیر آوج - رزن - فامنین و ساوه خود را به تهران رساندیم و البته در مسیر صرفاَ برای کمک به اقتصاد محلی(!) تا دلتان بخواهد انار ساوه خریدیم و نوش جان کردیم.

بهر حال برای تهرانی ها با وجود آبگرم لاریجان (رینه) در همین نزدیکی رفتن به ابگرم خرقان به صرفه نمی باشد آما برای یکبار هم که شده دیدن آبگرم خرقان (ارشیا) و شنا در آن به زحمتش می ارزد. بخصوص اگر بتوان پس از حدود 30 کیلومتر رانندگی در جاده ای فرعی از برجهای دوگانه خرقان که اثاری بجا مانده از معماری اسلامی قرن پنجم هجری می باشد هم بازدید کرد.

اطلاعات تکمیلی:

1 - اسکان در "اتاقهای خالی" نزدیک مجتمع بسیار ارزان بوده و شبی 15 هزار تومان و نهایتاَ 20 هزار تومان هزینه در بر دارد .

2 - جاده های منتهی به آبگرم از هر دو مسیر اتوبان کرج - قزوین - زنجان و نیز اتوبان جدید ساوه و همدان در وضعیت خوبی می باشد.

3 - از آبگرم تا برجهای دوگانه خرقان که در کنار روستای حصار واقع است حدود 30 کیلومتر فاصله است.

یا علی مدد.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید