آگاهی + بصیرت

بنام خدا

اولین باری که پاسارگاد و آرامگاهی که منسوب به کوروش کبیر است را دیدم درگیر بحث های وقت گیری شدم که خود به عبث بودن آن بیشتز از طرف های درگیر یقین داشتم . عده ای از دوستدران کوروش با دو نفر از روحانیون جوان محلی که برای پاسخگویی به شبهات آنجا مسقر بودند وارد بحث شده بودند و من که سالها در دنیای مجازی آشنا و بلکه در گیر این مجادلات بودم به ناچار درگیر بحث شدم و علیرغم تعجیل خانواده ساعاتی را به بیهودگی گذراندم و در نهایت ... امان از تعصب ، جهل و ناآگاهی بشر ( در صدر همه ایشان خودم البته).

وقتی به روحانی جوان معترض شدم که چرا اعلام نمی کنید که علمای معاصر از جمله علامه طباطبایی در تفسیر المیزان و حضرت ایت الله مکارم شیرازی و خیلیهای دیگر به تبعیت از حضرت علامه معتقدند که ذوالقرنین ، حاکم صالحی که به مردم ملل خدمت کرد ، و در قرآن به نیکی و بعنون یکی از صالحین از ایشان یاد شده ، همان کوروش کبیر است ، در جوابم گفت که حضرت علامه فقط بعنوان یک احتمال مطرح کرده و وقتی معترض شدم که اول با احتمال نزدیک به یقین مطرح کرده ولی چرا شما از همین احتمال هم سخنی به زبان نمی آورید پاسخ خنده داری داد:

- اینها (طرفداران کوروش) قرآن را نمی فهمند . اینها کلا بی دین هستند و باید با اینها با منطق ای که قبول دارند استدلال کرد.

اما اغلب آنهایی که آنجا بودند قرآن را قبول داشتند ولی اطلاعاتشان در خصوص کوروش را از منابع خارج نشینی گرفته بودند که هنوز ذهنشان درگیر پهلوی است ... تقریبا همه آنها از موضوع بی خبر بودند و پس از آن همگی مشتاق آیات مربوطه شدند(آیات 82 تا 95 سوره کهف).

هیچیک از طرفین نمی فهمد که "دین" و " وطن" ارزشهایی هستند که هیچگاه نمی توانند با هم تقابل داشته باشند بخاطر سنخیت متفاوتی که دارند!

ایکاش قدر داشته هایمان را بدانیم و نگذاریم دشمنانمان آنها را برای اغراض خود مصادره کنند.

تا چندی پیش معتقد بودم که مشکلاتی از این قبیل "نگاه فقهی" به همه چیز است اما گاهی به نظرم می رسد که فقهای ما مشکلی با بزرگان ، اسطوره ها و تاریخمان ندارند . مشکل از نا آگاهی جاهلان است ...

خدایا ! کمی بصیرتمان ده ...

توضیح 1: کوروش هم به درد "بابک" گرفتار شد! بموجب گزارشات سایت های معاند و داغ تر آش برای ملت ایران ظاهرا راههای منتهی به پاسارگاد مسدود شده ... از سالها پیش مسیر قلعه بابک در  روز بابک مسدود می شود و حتی چند سال پیش مسیر صعود به قله سبلان را هم نیروی انتظامی بسته بود!... کاش همه چیز با "حصر" درست می شد!

توضیح 2 : مرحوم ابوالکلام آزاد وزیر فرهنگ مصر برای اولین بار "ذوالقرنین" بودن کوروش کبیر را مطرح و اثبات کرد. کتاب ذوالقرنین ایشان توسط مرحوم دکتر باستانی پاریزی به فارسی ترجمه شده است.

یا علی مدد

/ 0 نظر / 84 بازدید