رویای سفر آبگرم - سفر آبگرم رویایی

بنام خدا

سفرهای مبتنی بر آبگرم را خیلی می پسندم . یعنی اینکه دوست دارم بهانه سفرهایم آبگرم باشد و گاهی در این سفر ها آنقدر آبگرم می روم که همراهانم معترض می شوند که دیگر بس است . اردک شدیم!

اما حالا که نیازمند این آبگرم ها هستم ، توان مسافرت ندارم ... امان از دست ناسلامتی!!!

برای همین نقشه سفری رویایی را در رویاهایم ترسیم می کنم با عنوان گردشگری آبگرم محور که پیش نیازهای مخصوص خود را دارد : وقت آزاد ، بدون محدودیت های مالی ، روزمره، مداوم و البته بدون اسارت های دست و پا گیر زندگی .

از جاده هراز شروع کنی و آبگرم رینه و بعد هم کمی آنطرفتر آبگرم منحصر بفرد استاراباکو تا برسی به آمل و چمستان و لاویج و آبگرمهای این شهرک زیبا... جاده را که ادامه بدهی به سمت غرب و بعد از چالوس و نوشهر ، می رسی به تنکابن و جاده های زیبای دو هزار و سه هزار ، آبگرم بکر و جنگلی فلکده و جاده سه هزار رو که ادامه بدی و از روستای درجان بکوبی بروی تا دامنه تخت سلیمان و شبی در زیر ستارگان بیشمار آسمان تنی بشویی در آبگرم بلقیس و سلیمان.

وقتی به کنار دریا برگردی و به سمت غرب ادامه مسیر بدهی شهر زیبای رامسر و سادات محله با آبگرمهای گوگردی - رادیو اکتیویته اش به انتظارت نشسته اند. رامسر بخصوص با آبگرمهای پر تعدادش هرگز خسته ات نمی کند ولی اگردل کندی بازهم باید به سمت غرب بروی تا گردنه زیبای حیران . آبگرم بکر و دور افتاده علی داشی ... وای اگر وقتی که در آب گرم شناوری برف هم ببارد!

ادامه مسیر که بدهی از اردبیل سر در میاوری و یکراست می روی تا روستای سردابه و از آبگرمهای این روستای سرد استفاده شایان می بری و از اینجا دو راه برای یک مقصد عالی پیش رو داری : یا مسیر را از یک جاده خاکی خوب در دامنه سبلان و از میان ییلاقات عشایر انتخاب می کنی یا به اردبیل بر می گردی و از جاده بین المللی اردبیل - مشگین شهر خود را به آبگرم های قوتورسویی و شابیل می رسانی تا هم از آبگرمهای بی نظیر و هم کبابهای لذیذ و هم هوای خالص پر از اکسیژن منطقه لذت ببری.

از این منطقه تا شهر لاهرود پایین می آیی و باز دو راه در پیش رو داری : یا از مسیر فرعی تا مشگین شهر می روی یا از مسیر جاده اصلی  و از آنجا تا روستای موئیل و آبگرمهای شفا بخش و متعددش راهی نیست . آبگرم قینرجه دومین آبگرم داغ دنیا در این شهر قرار دارد با 76 درجه گرما.

از شهر مشگین شهر تا شهر کلیبر و استفاده از آبگرم آن راه زیادی نداری . گرچه بیشتر مردم کلیبر را با قلعه بابکش و جنگلهای سر سبز انبوهش می شناسند.

از انجا باید راه تبریز را پیش بگیری و با ادامه جاده به سمت تهران به شهر بستان آباد می رسی که بالای تپه ای آبگرم مطبوع و ولرمی دارد و اگر جاده را ادامه دهی شهر سراب با آبگرمهای متعددش مقصد خوبی برای این هدف رویایی است. آبگرم آسب فروشان ، آبگرم الله حق ، آبگرم سرداها ، شالقون، آبگرم بکر شکردره و ... وای از خنکی سراب در فصل گرما و برودت هوا در زمستان ، لبنیات و میوه های تابستانی و پاییزی سراب و ...

به سمت اردبیل که بروی ، نرسیده به شهر کوچک نیر در سمت چپ جاده دو آبگرم قینرجه و بوشلی(برجلو) را حتما باید امتحان کنی چرا که بعد آن به شهر سرچشمه آبهای بهشتی یعنی سرعین می رسی و لذت اقامت چند روزه در این شهر را بید بچشی تا خستگی این سفر از تن بدر رود.

استراحت تنها در سرعین معنا دارد و بس ! آب خوب ! آبگرم های فراوان و متعدد عالی ! غذاهای پاک و مقوی ! کباب ، دیزی ، قیماق (سرشیر) و عسل سبلان در هوایی آنچنان عالی که دل کندن از آنجا را برایت سخت می کند بخصوص هر روز چشمت به دیدن جمال سلطان سبلان عادت کرده باشد!

آبگرم گاومیش گلی ، پهن لو، ژنرال، قهوه سوئی، گوز سوئی، بش باجیلار، مجتمع سبلان و ایرانیان و ... دهها آبگرم دیگر همه در یک شهر کوچک : سرعین!

شاید در مسیر برگشت هوس کنی از جاده سرچم چند کیلومتری دور شوی تا از آبگرم گیوی خلخال هم بهره ببری که دیگر این می شود گل وقت اضافه!

در کل مسیر بالا بیش از 50 آبگرم متنوع می باشد که می توان از بعضی از آنها چشم پوشید و رضایت داد به دو چله گردی ! ... چله در چله  ... چهل آبگرم در چهل روز ...

سفری رویایی و شاید هم در رویا ... سفری که اگر توفیق داشته باشم دوست دارم قبل از سفر آخر بروم!

یا علی مدد 

/ 0 نظر / 87 بازدید