رودخانه آبگرم

بنام خدا

این مطلب هم جزو پستهای سال 1395 هست که بازیافت شده:

مقدمه:

داستان اینکه ساعت 10:00 صبح تصمیم بگیری که ساعت 12:00 ظهر راه بیفتی به سمت مرز مهران تا تاسوعا و عاشورا را در روزهای 20 و 21 مهر (این روزها طبق تقویم قرار دادی دقیقا مصادف را تاسوعا و عاشورای سال 61 می باشد) در کربلا باشی و بین الحرمین و اینکه این دو روز چقدر در ذهن و جانمان خواهد ماند و شاید دیگر هم هرگز تکرار نشود، بماند.

اما بعد از برگشت به خاک پاک وطن ، نصف روزی وقت داشتیم و باید از این نصف روز به قدر وسع مان استفاده مفید ببریم. پس راهی مناطق جنگی بین مهران و دهلران شدیم که این نیز بماند .

در مسیر مهران - دهلران تابلویی نظرمان را جلب کرد تا جهت بازدید از غارهای هویر و خفاش وارد روستای بیشه درازشویم . روستایی که تعداد شهدایش بیش از خانه هایش بود.

 

غارهای هویر و خفاش:

آلاچیقهای محوطه غار هویر

آلاچیقهای محوطه غار هویر و ورودی غار

ورود به غار خفاش که محل و محیط زندگی خفاشهاست ، ممنوع است و فقط چند عکس از ورودی های متعدد غار به یادگار گرفتیم و وارد غار هویر شدیم. غاری که مشخص است هر چند وقت یکبار سنگهای عظیم از صخره اطرافش کنده شده و  در دهانه غار ویرانی به بار می آورد.

غار هویر

غار هویر - آب غار تا سقف غار را گرفته است.

غار در گودی قرار دارد و از آب لبریز است.  و از زلالی آن پیداست که باید این آبها جزو آبهای زیر زمینی باشد که با پرس و جو از اهالی روستا یقین حاصل می شود. خانوم مسنی تعریف می کرد که در سال 1355 برادرش برای شنا و البته حس کنجکاوی وارد آب غار شده و دیگر بر نگشته و غواص هایی که از اهواز برای جستجو میایند اعلام می کنند که زیر سرتاسر کوههای اطراف دریاچه است . جسد برادر این زن هرگز پیدا نمی شود.

دهانه غار هویر 

دهانه غار هویر

 

آبگرم دهلران :

حوضچه های تشکیل دهنده رودخانه آبگرم دهلران

نمونه ای از حوضچه های تشکیل دهنده رودخانه آبگرم دهلران

در مرکز شهر ، تابلوی چشمه قیر و مجتمع چشمه های آبگرم  ما را به سمت خود می کشد . به ارتفاعات نه چندان بلند دهلران نزدیک می شویم . بعلت کمبود وقت از دیدن چشمه قیر صرفنظر کرده و به سمت مجتمع ابگرم می رویم تا تن عرق کرده مان را به آب زده و لباسهایمان را تعویض کنیم .

محوطه و الاچیق های آبگرم دهلران

محوطه آبگرم دهلران

از شانس ما مجتمع های مردانه و زنانه آبگرم یک هفته به علت تعمیرات تعطیل است و مسئول مجتمع رودخانه کنار مجتمع را نشان می دهد و می گوید که می توانید از رودخانه و حوضچه هایش استفاده کنید .

مجتمع آبگرم دهلران

مجتمع آبگرم دهلران

تازه متوجه می شوم که منشاء رودخانه همین جاست و در آهای گرمی که در حوضچه های متعدد از زمین می جوشد رودخانه را تشکیل داده است . شاید منحصر بفردترین آبگرم دنیا باشد . حوضچه های فراوان و متعددی که آب از انها می جوشد و رودخانه آبگرم تشکیل می دهد.

آبگرم دهلران

آبگرم دهلران

در رودخانه و حوضچه هایش کسی نبود و ما تنها کسانی بودیم که در اکثر حوضچه ها تنی شستیم و در آب رودخانه شنا کردیم . لذتبخش ترین آبگرم دنیا !

حوضچه های رودخانه آبگرم دهلران

نمونه دیگری از حوضچه های آبگرم دهلران

مزه آب بسیار تلخ است . املاح آب در رودخانه ته نشین شده و آنرا به رنگ سیاه درآورده است اما در جاهایی که شدن آب زیاد است سفیدی سنگهای رودخانه پیداست و بعضی از سنگها هم رنگ سرخ ملایمی به خود گرفته اند.

رودخانه آبگرم دهلران

و کم کم در پایین دست رودخانه ای از آبگرم جاری است.

اصلا دلمان نمی خواهد از حوضچه ها و رودخانه بیرون بیاییم  و ولی بعلت کمبود زمان مجبوریم  به سمت کرمانشاه راه بیفتیم و حتی فرصت نمی کنیم از غار خفاش که در مجموعه آبگرم هست بازدید کنیم.

توضیح :شهر دهلران در فاصله 130 کیلومتری جنوب شهر مهران و در فاصله 130 کیلومتری شمال شهر دزفول قرار دارد.

یا علی مدد

/ 0 نظر / 114 بازدید