ناصر اطروش

بنام خدا

حدود یکسال پیش بهنگام مطالعه کتابی تاریخی به نام "ناصر اطروش" برخوردم . بزرگواری از خاندان نبوت و امامت که سالیان سال در خطه دیلمان و طبرستان حکومت را بدست گرفته و به کمک مردم این خطه از چالوس تا گرگان دفع ظلم نموده و مردم این خطه به دست این مرد بزرگ با افتخار مذهب تشیع را اختیار نموده اند . مردمی که در برابر ظلم ظالمین متجاوز ایستادگی کرده اند خود به اختیار به دین مبین اسلام (مذهب تشیع) می گروند.

بقعه ناصر کبیر

او که از نوادگان امام سجاد (ع) می باشد ناچار به طبرستان مهاجرت می کند و بعد از داعی کبیر بعنوان دومین علمدار مذهب تشیع در طبرستان علم قیام بر علیه اعراب متجاوز را به اهتزاز در می اورد و بعد از سالیان دراز از قدرت و حکومت کناره می گیرد تا همه عمر خود را به کتابت معارف سپری کند . از او "تفسیر کبیر" و چند کتاب دیگر به یادگار مانده است.

بقعه ناصر الحق

ابو محمد ، حسن بن علی بن حسن بن علی بن عمر بن علی(سجاد) و جد مادری شریف رضی و شریف مرتضی است که در سال 304 در امل وفات یافته و آرامگاهش محل زیارت شیعیان 4 امامی سراسر جهان بویژه زیدیه کشور یمن است .البته شیخ طوسی او را از یاران امام هادی (ع) بشمار آورده است .

تألیفات و آثار وی بیش از سیصد کتاب بوده‌است؛ از جمله آثارش: «اصول الدین»، «الامالی»، «الامامة الصغیر»، «الامامة الکبیر»، «امهات الاولاد»، «البساط»، «تفسیرالاطروش»، «الفقه الناصریة» می‌باشد.

بقعه ناصر کبیر

در این کتاب مدفن او را شهر آمل اعلام کرده بود و من که به شهر آمل علاقه بخصوصی دارم همین را بهانه کردم تا بلکه آثاری از آرامگاه این مرد بزرگ را پیدا کنم .در شهر امل از هر کسی پرسیدم اعلام بی خبری کرد. عاقبت در امامزاده عبدالله یک نفر مرا به امامزاده لهاش(بعد از اخرین تونل تهران به آمل ) راهنمایی کرد که گرچه اطروش نبود ولی منطقه بسیار با صفایی است که قبلا گزارشی از این منطقه ارائه کرده ام.

قبل از سال نیز متولی یکی از امامزاده ها در جواب پرسش جستجوگرانه ام مذهبم را پرسید. وقتی شنید که اگر خدا قبول کنه دوازده امامی ام گفت که ناصر اطروش یا ناصر الحق و یا ناصر کبیر امام شیعیان یمن هست و در بلوار طالب آملی کوچه جمشید (شهید فیاض بخش) بقعه او واقع شده است . بعلت ذیق وقت پیدا کردن این بقعه مبارکه قسمت نشد تا روز جمعه پنجم اردیبهشت سال 1393 ...

بنر معرفی بقعه

مقام معظم رهبری :

"بزرگان خاندان پیامبر ، مثل داعی کبیر و ناصر کبیر و بقیه خاندان حسنیون اولاد پیامبر (ص) با تکیه بر مردم این منطقه (آمل) توانسته پرچم اسلام ، پرچم ولایت و پرچم معارف زلال قرآنی را در این منطقه برافرازند."

آیت الله جوادی آملی :" خاندان ناصر کبیر نسبت به ایرانی ها حق حیات دارند . تشسع را اینها ترویج کردند ... ما باید این خاندان را احیا کنیم ."

فرمایشات این بزرگان نشان از اهمیت این مرد بزرگ در تاریخ تشیع و بخصوص در تاریخ این سرزمین دارد.

برای اطلاع بیشتر در خصوص این شخصیت تاریخی می توان به سایت ویکی پدیا مراجعه کرد. اینجا

در خصوص ناصر اطروش بیشتر خواهم نوشت . البته بشرط حیات!

برای برگشت هم جاده رویان- آبشار آب پری  - یوش - بلده را انتخاب کردیم که چند عکس از این مسیر تقدیم دوستان :

 

؟؟؟

بر فراز ابرهای جاده رویان - بلده

بر فراز ابرها

منظره ای از جاده رویان - یوش

/ 0 نظر / 180 بازدید