یادی از یک محقق مسیحی

بنام خدا  
یادی از سلیمان کتانی محقق بزرگ مسیحی

نویسندگان مسیحی که در باره اسلام و اهل بیت دست به تحقیق زده اند کم نیستند و در بین این نویسندگان ، نویسندگان مسیحی لبنان که خود عرب زبان هستند نقش شاخصی داشته اند .

نویسندگانی چون جرج جرداق که بیش از سی سال عمر پربرکتش را صرف تحقیق در نهج البلاغه و زندگانی امام علی بن ابیطالب نموده و حاصل این زحمت سالیان دراز علاوه بر تالیف کتابهای مختلف از جمله « امام علی صدای عدالت و انسانیت » ، عشق سرشار به علی بن ابیطالب را در قلب و روح وی باعث شده است .

یا کسی چون جرجی زیدان که علاوه بر تالیف رمانهای تاریخی فراوان در زمینه تاریخ اسلام و اهل بیت ، کتاب با ارزش تاریخ تمدن اسلام را تحقیق و تالیف کرده است .

در این میان ، نام یک مسیحی شیفته اهل بیت می درخشد که شاید در ایران فقط با کتاب « فاطمه ، زهی در نیام » و بخصوص کتاب « علی ، مشعلی و دژی » پیش اهل علم و ادب شناخته شده باشد ، ولی از این مرد بزرگ گتابهای دیگری نیز در رابطه با تاریخ اهل بیت به یادگار مانده است از جمله :


 محمد ، ساحل و ابر - مسیح ، انسان ابدی  - امام حسن ، بهشت بی نتیجه - امام حسین ، زیبایی گل برفیر - امام زین العابدین ، خوشه جواهرین - امام باقر ، مخاطب رسول - امام خمینی بنام خدا ... اتش زد به صحرا ( الامام خمینی بسم الله شراره و احترق الهیثم )- امام جعفر صادق ، درون معادلات - امام کاظم ،  نور مقهور شعاع - و چندین اثر دیگر ...


اری ؛ سلیمان کتانی نویسنده و محقق مسیحی ، در شب تاسوعای امسال در سن 92 سالگی در روستای مسیحی نشین بسکنتا لبنان درگذشت و خبر درگذشت این ادیب و محقق در لابلای خبرهای کشتارهای خونین یزیدیان در کربلا و کاظمین گم شد .

روحش شاد ...  برای شادی روحش صلوات .


 یا علی مدد

/ 0 نظر / 5 بازدید