باداب سورت

بنام خدا

باداب سورت ، چشمه تراورتنی ( سنگ متخلل از دسته سنگ‌های رسوبی و تزیینی ب بجا مانده از رسوبات چشمه‌های آب گرم هستن) پلکانی منحصر بفرد و بی نظیر در ایران و جهان با املاح مختلف که در مسیر سرازیر شدن از کوه حوضچه های زیبا و رنگارنگی (بعلت املاح مختلف) ایجاد کرده است.

قبلا مطلبی در خصوص این چشمه نوشتم ولی موضوعی که باعث شد مجدداً مطلبی در این خصوص بنویسم اتفاق خوشی است که در این منطقه افتاده است.

اینکه در فضای بی عرضگی متولیان فرهنگی و محیط زیستی ( چرا که این پدیده بعد از دماوند دومین اثر طبیعی ایران به ثبت رسیده) چند نفر محلی همت کرده اند تا این اثر ملی - زیستی را در حد توان خود حفظ نمایند . جای تقدیر دارد.

اینکه محیط اطراف این پدیده زمین شناختی زیبا و منحصر بفرد از هر گونه آلودگی و زباله (تقریبا) حفظ شده به همت اهالی روستاهاست. بطور مرتب دور پدیده را با سنگ های ریزی علامت گذاری کرده و از بازدید کننده ها خواهش می کنند که وارد نشوند و با کلی محبت و ادب توضیح می دهند که سیصد سال طول می کشد تا تنها یک سانتی متر املاح ته نشین شده ایجاد شود که با پا پذاشتن روی آن نابود می شود.

بالای حوضچه ها ، چشمه قرار دارد که علاوه بر املاح متعدد بسیار هم شور است و دهانه چشمه بنا به گفته راهنمای محلی 100 متر عمق دارد. اجازه شنا داشتیم و به حوضچه چشمه پریدیم و هر چه سعی کردیم تا پایینتر برویم علت غلظت نمک مقدور نشد که نشد!

بالاتر از چشمه اصلی و در تپه بالای چشمه ، چشمه های ریزی وجود دارد که آبهایی با رنگ و بو و طعم های مختلفی می جوشد که عکس یکی از این چشمه ها تقدیم گردید.

ظاهرا نظیر این پدیده یکی در ترکیه است و یکی در امریکا . ترکیه از بازدید گردشگران خارجی از پاموک کالا(قلعه پنبه : بعلت رنگ سفید آن به این نام خوانده می شود) کلی درآمد ارزی دارد.

آدرس : جاده شهمیرزاد سمنان به ساری از محلی بنام تلمادره از سمت راست جاده خارج و با راهنمایی تابلو ها پس از 25 کیلومتر که حدود 6 کیلومتر ان خاکی خوب است به آنجا خواهیم رسید. خودرو را در پارکینگ ایجاد شده توسط محلی ها پارک و با 10-20 دقیقه پیده روی در کوهستان پر از درخت چشمتان به جمال ان روشن خواهد شد./ 0 نظر / 83 بازدید