فاتحان ایرانی بام دنیا

بنام خدا

به مناسبت سفر عظیم قیچی ساز کوهنورد ایرانی جهت فتح قلل ماکالو و لوتسه :

بنا به گزارش سایت عظیم قیچی ساز:

عظیم قیچی ساز بامداد امروز  (هفتم فروردین 1392) ایران را به مقصد کاتماندو ترک کرد.

عظیم قیچی ساز

برای افتخار کوهنوردی ایران آرزوی سلامتی و بازگشت پیروزمندانه از خدای متعال مسئلت دارم.

***

از سال 1377 که اولین تیم اعزامی موفق به فتح قله اورست شدند تاکنون تعداد زیادی از ایرانیان چه از سوی فدراسیون و یا بصورت شخصی توانسته اند به  بام دنیا صعود کنند که در میان انها  اسم دو بانوی کوهنورد ایرانی  نیز می باشد که در سال 1388 بهمراه تیم اعزامی فدراسیون کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران توانستند به این قله صعود نمایند .

جهت اطلاعات کاملتر می توانید به وبلاگ کوهستان - در باره اورست مراجعه نمایید.

در این میان آقای قیچی ساز توانسته از 14 قله بالای 8000 متری به 10 قله صعود نماید که با صعود به قلل ماکالو و لوتسه تنها دو قدم دیگر باقی است تا عظیم بعنوان اولین مسلمان و ایرانی وارد جرگه و باشگاه 8000 متری ها شود .

عظیم قیچی ساز در ماناسلو

***

ضمن آرزوی پیروزی برای افتخار کوهنوردی ایران و سلامتی ایشان و موفقیت تمامی کوهنوردان ایرانی در سال جدید ، برای یادآوری اولین صعود ایرانیان به قله اورست ، قسمتی از کتاب "اورست کوهی فراتر از ابرها" نوشته رضا زارعی ( که تا نزدیکی قله صعود کرده و سر و صدای شرپاها را از فراز قله شنیده ولی موفق به صعود نشده است ولی در سال 1388 موفق به فتح قله اورست شد) تقدیم می دارم :

" ... و دقایقی بعد نفرات ما دست در دست هم در حالی که قطرات اشک بر گونه هایشان جاری است پا بر بام دنیا می گذارند . اشک هایی که دیروز در شکست تیم نبارید ، امروز در طلیعه پیروزی جاری است . پرچم ایران از کوله پشتی خارج می شود تا بچه ها قطرات اشکی را که یخ زده با آن پاک کنند.

حمید بیسیم را از زیر لباسش خارج می کند و پس از فشار شاسی بی سیم می گوید :

بسم الله الرحمن الرحیم

لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

و بعد فضای بام جهان به نام حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) مطهر می گردد:

السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام الله ابداً ما بقیت و بقی الیل و النهار و لا جعله الله آخر العهد منی لزیارتکم . السلام علی الحسین و علی آولاد الحسین و علی اصحاب الحسین(ع).

و فریاد زنده باد ایران در فضای کوه می پیچد.

نفرات یک به یک با کمپ اصلی صحبت می کنند ، مقداری از خاک  پاک ایران را در دل برفهای بام دنیا به یادگار دفن کرده و سپس پرچم سه رنگ کشورمان را در دل سه پایه ایتالیایی ها نصب می کنند و در نهایت به گرفتن چند قطعه عکس و مقداری فیلم به یادگار مشغول می شوند..."

 اسامی اولین گروه فاتحان ایرانی اورست :

1 - زنده یاد محمد اوراز

2 - جلال چشم قصابانی

3 - حمید رضا اولنج

4 - محمد حسن نجاریان

محمد اوراز بر بام دنیافاتحان ایرانی اورست

یا علی مدد

/ 0 نظر / 335 بازدید