بی نهایت ریزها

بنام خدا

مفهوم "بی نهایت" شاید ساده باشد اما خود "بی نهایت" اصلا قابل تصور نیست. بی نهایت بزرگ ، بی نهایت کوچک ... حالا تصور هر "بی نهایت" ای با ارزش مثبت یا منفی خیلی سخت تر!

"بی نهایت" چه کوچک و چه بزرگ می تواند خیلی هم دقیق باشد گرچه فرمولهای ریاضی از محاسبه آن ناتوان هستند و مغز انسان از درکش ... اما این بی نهایت کوچک / بی نهایت بزرگ "هست" و مهم هم همین است.

حالا براحتی می توان تصور کرد که این "هست بی نهایت" حتما دارای "تاثیر بی نهایت" است به نسبت بزرگ و کوچک بودنش . اما چیزی که حائز اهمیت است این است که گاهی "هست بی نهایت ریز" ممکن است باعث ایجاد "پدیده بی نهایت بزرگ" شود.

تصور کن : دو ابر با عظمت کاملا برابر در کنار هم بی هیچ چالش و درگیری هستند تا اینکه بخار چایی من یا شما به آسمان می رود و یکی از ابرها به اندازه بی نهایت کوچک قویتر می شود و غلبه یکی بر دیگری و بارانی که سیل می شود و شاید تا لیوان چای به ته نرسیده خورنده اش با همه دار و ندارش اسیر سیل و سبلاب شود!

"اثر بال پروانه" می گوید پروانه ای که در شرق دور بال می زند موجی در هوا ایجاد می کند که تا غرب عالم می رود و بر همه چیز تاثیر می گذارد و در نهایت کره زمین را می چرخد و  از مشرق باز بر همان پروانه ... تاثیری بی نهایت ریز . اما ... هست!

حال تصور کن : در انتهای مغرب زمین انرژی به وسعت و عظمت یک طوفان شگرف آماده طغیان است و تنها به اندازه بی نهایت ریز (درست به اندازه موج بال پروانه ای در هزاران هزار کیلومتر آنطرف تر) انرژی لازم دارد تا متولد شود و بتازد و سرزمینهایی را به ویرانه تبدیل نماید...

خدایا ! به تو پناه می برم از تاثیر این "بی نهایت ریز" ها... ترک های به یادگار مانده در قلبها و "آه" های پنهان ...

پ ن : موضوع جدی نیست و فقط این آشفتگی ذهنی و اندیشیدن در خصوص نظریه آشوب و اثر بال پروانه و ... حاصل دیدن فیلمی ارزشمند است که البته براحتی نمی شود به تماشایش نشست!

یا علی مدد

/ 0 نظر / 43 بازدید