زیارت عتبات عالیات (4)

چقدر به این مرد بزرگ ارادت دارم . میثم ، مالک اشتر  ، محمد ابن ابوبکر و حجر بن عدی از یاران امام علی (ع) را بیشتر از دیگر یاران امام دوست دارم و امیدوارم حداقل عشق به این مردان بزرگ یار و مددکارم  باشند بهنگام لغزش و ترس و استغفار ...

هرگز یادم نخواهد رفت وقتی روبروی حرم میثم ایستادم و دست بر سینه گذاشتم و توانستم به سختی سلام عرض کنم :

السلام علیک یا میثم تمار

سلام بر تو ای آخر مردانگی

... خدایا این مرد بی کس و بدون عشیره و ایل و تبار و تنها چقدر مرد بود و مقاوم . مردی که تا آخر ایستاد . تقیه که نکرد ، ساکت که نبود هیچ ، فریادش هم بر سر غاصبین و ظالمین بلند بود.

میثم حتی اگر ساکت می بود هیچ آزاری نمی دید اما این بزرگمرد تنهای عجم آنقدر تبلیغ امام مظلوم کرد تا زبانش بریدند و دستانش را بر بالای دار قلم کردند و عاقبت هم با نیزه او را به نخل دوختند !

***

مسجد کوفه با اینکه اخیراً توسط یک بانوی هندی تجدید بنا شده و بسیار هم زیباست اما نوع معماری آن همچنان یادآور مساجد صدر اسلام است . دورتادور مسقف و وسط صحن مسجد بدون سقف . آن قسمت از مسجد را که محراب امام علی (ع) قرار داشته از مسجد جدا کرده اند . نمازی در جای جای این مسجد خواندیم و پس از ان از قبر هانی ، مسلم و مختار که در پشت مسجد است زیارت کردیم . زیارت و نماز زیارت از طرف خودم و همه آنان که التماس دعا داشتند و دوست دارند و داشته اند که  این قبور مطهر را زیارت نمایند.

ضریح مسلم و مختار در چند قدمی هم هستند . هر دو را زیارت کردیم و از خدا خواستم که کدورتی که در دلم در خصوص مسلم ابن عقیل داشته ام بر طرف نماید و مختار را بخاطر شدت انتقامش از قاتلین امام حسین (ع) قرین رحمت خود قرار دهد که باعث تسلی قلب امام سجاد (ع) و  قلب دوستاران امام حسین (ع) شده است و او را با پیامبران و امامان محشور فرماید که هر بار غصه مصائب امام حسین (ع) بر دلم سنگینی می کند تاریخ مختار را می خوانم و تسکینم می دهد .

وقتی در حال نماز زیارت مختار بودم چقدر دلم تنگ شد برای ظهور منتقم آل محمد ، پسر زهرا (عج)... در حال نماز یک یک شهدای جنگ تحمیلی از نظرم گذشتند : چمران ، متوسلیان ، همت ، چراغی ، صیاد ، بروجردی و خرازی ، حسن باقری ، باکری ها ، هاشمی ، دوران ، آوینی و ... ناچار نمار زیارت دیگری می خوانم !

میثاق از دیدن شمشیر مسلم در داخل ضریح ذوق کرده است و نمی تواند چشم از شمشیر بردارد . از فرصت استفاده می کنم و ...

وقتی از مسجد کوفه بیرون زدم ناخودآگاه زیر لب زمزمه می کردم : خانه هاتان ویران ، رودهاتان خشک و  کشتزارهاتان سوزان نخلهاتان بریده و سرزمین تان تا ابد به جنگ و قتال و جوانان تان ...

اکنون که در اتوبوس این مطالب را می نویسم استغفار می کنم و از خدا می خواهم این سرزمین شیعه را از شر دشمنان اسلام نجات دهد.

***

شب برای دعای کمیل و وداع رفتیم حرم حضرت امیر (ع) و ساعت دو نیمه شب برگشتیم هتل . اول صبح راه افتادیم به سوی کاظمین و سامرا ...

ادامه دارد...

 یا علی مدد

/ 0 نظر / 5 بازدید