جهالت و احساسات

بنام خدا

بعد از مطلب « اختلال هويتی » و سپس « دستکاری احساسات » بر ان بودم که در مورد « عقل و احساس » بنويسم که بنظرم امد اين بحث به اندازه کافی تکراری است و در بيشتر کتابهای درسی و غيره در مورد ان بحث شده ؛ پس منصرف شدم و تنها به چند مورد بصورت گسسته اکتفا می کنم .

روشن است که ايندو ( عقل و احساس ) رابطه عکس باهم دارند . به اين معنا که هرگاه عقل تقويت شود احساس و احساسات بيشتر تحت کنترل در می ايد و اثر ان تا حدی تضعيف می گردد و نيز روشن است که هنر و بخصوص موسيقی رابطه مستقيم با احساس اشخاص دارد ، چرا که با ديدن يک فيلم و يا شنيدن يک اهنگ کمتر به فکر فرو می رويم  بلکه به اصطلاح حالی به حالی می شويم .چنانچه يک فیلم کمدی ببينيم شاد می شويم يا احساس سرخوشی و نشاط می کنيم و اگر فيلم تراژدی يا غمناک باشد مدتها غمگين و متاثر می گرديم .  

به دو مورد بسيار شايع در جامعه خودمان اشاره کنم :

 گاهی در کوچه و خيابان و محلات ؛ شاهد اتومبيلهايی هستيم که رانندگان موزيک و اهنگ و ترانه ( و يا نوار نوحه ؛ فرقی نمی کند ) گذاشته و صدای ( ولوم ) انرا به حد نهايت زياد می کنند و البته تحت تاثير اين اهنگ بشدت تند ( يا بنا به نوع اهنگ ؛ کند ) می رانند ، شايد چنين کسانی را بشناسيد، کافی است در مورد وضعيت خانوادگی و سواد درسی اين اشخاص پرس و جو کنيد خواهيد ديد که قطعا از علم و درک پايينی برخوردارند .

اگر اهل کوه و کوهنوردی باشيد حتما شاهد جوانانی بوده ايد که ضبط صوت  های خانگی بزرگی را زير بغل زده اند و در مسير کوهستان در حالی که ... سکوت کوهستان را الوده کرده و نيز مزاحم ارامش کوهنوردان واقعی می شوند ( بجای استفاده از طبيعت ارام ؛ طبيعت را مجبور به استفاده از الودگی صوتی می کنيم ).

البته منظور بنده اين نيست که احساس  ؛ ضد عقل ( جهل ) می باشد ولی رابطه تنگاتنگی بين جهل و احساسات فاقد عقلانيت وجود دارد .

سوال : چه رابطه ای بين جاهليت ( مدرن )  و احساسات وجود دارد ؟!

تصور نمی کنم که کسی بر اين باور نباشد که احساسات در اشخاص کم عقل و نادان قويتر است و قطعا شنيده ايد که در هلند بهنگام دوشيدن شير گاوها موسيقی پخش می کنند و بدينوسيله  شيردهی گاوها را  افزايش می دهند .

براستی جوانان ما بر چه اساسی اينقدر طالب هنر و موسيقی غربی( يا از نوع غربی اش)  شده اند ايا نوع غربی  هنر و موسيقی از نوع ايرانی اش غنی تر و زيباتر است ؟ يا هنر و موسيقی بعنوان  ظواهر تمدن غرب چشم جوانان ما را ...؟ ايا به تعداد هنرپيشگان و خوانندگان و مطربان غربی ؛ دانشمندان و متخصصان و عالمان ديار غرب را نيز می شناسيم و به انها علاقمنديم ؟!!!

يا سوال را بنوعی ديگر مطرح می کنم : چرا غربی ها بجای تبليغ علوم و تخصص و عقلانيت در ميان ما شرقی ها سعی وافر دارند تا ما را فريفته هنر و موسيقی و ...  ( پافشاری به رشد احساسات به سبک غربی ) خود نمايند ؟!!!

به بيان ديگر : چرا علم و تخصص و تکنيک شان را از ما مخفی می کنند و اگر ناچارا يک تخصص دست چندم را بخواهند به ما بفروشند  قيمت بالايی مطالبه می کنند  ولی اثار هنری ( بخصوص فيلم و شو و اهنگ و حتی بازيهای رايانه ای و کتابهای داستانی و ... ) را برايگان در اختيار ما می گذارند و حتی گاهی انها را فقط برای استفاده ما توليد می کنند ؟؟؟!!!

يا حق

 

/ 0 نظر / 4 بازدید