کاربرد الفاظ

هوالحق

دوست عزیزم جناب حسن صباح  اخیراً مطلبی  تحت عنوان سکه های سیاه زندگی در وبلاگ تروریست نوشته که مطالعه انرا برای دوستان توصیه می کنم .

ایشان بطور خلاصه و مفید سعی کرده است ما را بر ان سازد تا در باره رابطه نحوه ارتزاق با شیوه تفکر به تامل وادارد .

پس از مطالعه مطلب فوق ، سوالی ذهنم را بخود مشغول کرد ...

 ... شاید فحشهایی  که سابق بر این در دعواها رد و بدل می شد را شنیده باشید ، الفاظی نظیر « لامصب » ( لامذهب ) یا « حروم لقمه » و ... که امروزه کمتر کاربرد دارد یا شاید اصلا کاربرد نداشته باشد مگر در بعضی از شوخی های دوستانه .

کسانی که مطالعاتی در زمینه جامعه شناسی دارند می دانند که الفاظ و کاربرد انها در بین مردم ، پیام خاصی دارند و بنده بدون اینکه وارد مقوله کابرد الفاظ و اصطلاحات ( چه در زبانشناسی و چه در جامعه شناسی ) شوم تنها یک سوال مطرح می کنم :

 چرا این قبیل الفاظ ( فحشهای سابق الذکر ) کاربرد خود را در اجتماع ما از دست داده اند ؟

 باور کنید نگران این الفاظ و واژه ها نیستم بلکه می خواهم نظر دوستان عزیزم را بدانم که ایا فرضا واژه « لامذهب » که زمانی بعنوان یک فحش تلقی می شد چرا امروزه در سطح جامعه معمول نیست ، ایا « لامذهبی»  قبح خود را از دست داده است یا اینکه جایگاه مذهب در جامعه تغییر یافته است ؟

ایا امروزه حساسیت ما مردم نسبت به « لقمه های حرام » از بین رفته است یا اینکه بطور کلی « حساسیت » مان را از دست داده ایم ؟ شاید هم دیگر فرصتی برای « حساسیت » و ابراز ان نداریم ؟

نظر شما چیست ؟ منتظر نظرات ارزشمند شما دوستان عزیز هستم .

 یا علی

 

/ 0 نظر / 6 بازدید