سفر آبشاری

بنام خدا

فرصتی دست داد تا در یک ماموریت آموزشی  اداری سفری به شیراز داشته باشم. ماموریت دو روزه ای که تبدیل به یک سفر خانوادگی هشت روزه شد . البته برای احتراز از "سفر پرتابی" و استفاده بهتر از مسیر بجای مسیر مستقیم ، مسیر را از استان کهکیلویه انتخاب کردیم .

آبشار سمیرم:

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم

منطقه شهر سمیرم بعنوان انتهایی ترین شهر استان اصفهان طبیعت زیبایی دارد که در زمان اوج گرما فقط می توان از آبشارهای این منطقه لذت برد.

صخره نوردها در آبشار سمیرم

در سمت راست تصویر صخره نوردها در حال صعود هستند.

آبشار سمیرم منطقه خوش آب و هوا در دل کوهستان است که بیشتر جذابیت آبشار زیبای آن مسافران را به سوی این تنگه می کشاند تا ساعاتی در زیر سایه درختان و هوای خنک بیاساید.

ابشار یاسوج :

آبشار یاسوج

در اصل آبشاری بنام آبشار یاسوج وجود خارجی ندارد اما منطقه ابشار ییلاقی و بسیار زیبا و برای اقامت شبانه مناسب است و خنک!

یاسوج بعنوان مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد شهر زیبا و بزرگی است و آبشار یاسوج درست در ارتفاعات چسبیده به شهر قرار دارد . گرچه تنگه و منطقه آبشار همه باغات سر سبز و باغ - رستوران می باشد و محلی برای استراحت اهالی یاسوج ، اما آبی که در این دره در جریان است کمتر شبیه آبشار است بعلت اینکه از بالای آبشار ، آب را به منبعی هدایت کرده اند تا آب شرب شهر را تامین نمایند.

و اما آبشار مارگون:

آبشار مارگون

شلوغی و ازدحام زیاد در کنار آبشار گویای جذابیت آبشار مارگون است!

با اینکه از شهر یاسوج حدود 50 کیلومتر تا آبشار مارگون مسیر مستقیم هست اما ما ترجیح دادیم ابتدا به سمت شهر سپیدان برانیم تا طبیعت بکر مسیر و همینطور "تنگ تیزاب" را ببینیم . مسیر طولانی تر شد اما دیدن شهر سپیدان با آب و هوایی عالی و معرکه به طولانی بودن سفر می ارزد.

آبشار مارگون

زیبایی و عظمت این آبشار شاید در کمتر آبشار ایران باشد!

توضیح : در مسیر بین سمیرم - یاسوج منطقه ای است بنام پاتاوه که یک پل باستانی هم دارد و در ادامه مسیر به روستایی بنام مارگون می رسد که اتفاقا دارای یک ابشار کوچک فصلی است و نباید با آبشار مارگون منطقه سپیدان اشتباه گردد.

آبشار دروازه قرآن شیراز:

دروازه قرآن و باباکوهی

بنای کنار جاده دروازه قرآن و بنای کوچک بالای کوه بابا کوهی سایه بانی از سنگ ساروج است .

گفتنی در خصوص شیراز بسیار است . زیارتگاه حضرت شاهچراغ برادر امام رضا (ع) ، حافظ ، سعدی و باغهای زیبای شیراز ، مجموعه زندیه هر یک نیاز به نوشته مستقلی دارند ولی در این میان دروازه قرآن شیراز بهمراه غارهایی که زمانی بزرگانی چون خواجوی کرمانی در ان می زیسته اند و اکنون آثاری باقی است از جمله مقبره سنگی شاعر بزرگ فارسی بدون هیچ نوشته ای .

 

قبر خواجوی کرمانی

قبر خواجوی کرمانی

حضرت شاهچراغ

بارگاه حضرت شاهچراغ

بارگاه حضرت حافظ

بارگاه حضرت حافظ

عکس یادگاری پسران با مقبره سعدی

عکس یادگاری پسرانم با مقبره سعدی استاد سخن

و البته گفتنی در خصوص شیراز بسیار است . دیدار از تخت جمشید ، پاسارگاد ، نقش رستم ، نقش رجب ، تنگ تیزاب ، تنگ چوگان و غار شاپور (گزارش در وبلاگ پسرها) و شهر باستانی بیشابور هر کدام برای خود گفتنی بسیاری دارد اما ... آنچه برای ما باعث تعجب بود هوای بسیار عالی و خنک شیراز بود...

خوشا شیراز و ...

یا علی مدد

/ 0 نظر / 172 بازدید