آبگرم بلقیس و سلیمان

بنام خدا

مقدمه :

یکی دیگر از پستهای از بین رفته که با جستجو در گوگل بازیافت گردید:

***

 

این گزارش ادامه گزارش "اثری از یک افسانه" است . پس ابتدا باید گزارش قبلی را خواند.

دو راهی نزدیک روستای میانرود

دو راهی نزدیک میانرود

(روستا پشت تابلو پیداست)

برای تکمیل سفر ناموفق قبلی ، اینبار ساعت 2:30 روز پنجشنبه 25 شهریور بهمراه تنها یار و همراه همیشگی ام از تهران زدیم بیرون. اینبار بر عکس قبل جاده چالوس را برای مسیر رفت انتخاب کردیم . جاده چالوس گرچه خلوت نبود ولی از ترافیک هم خبری نبود. تا صبحانه بخوریم و کمی بخوابیم آفتاب بالا آمده بود و همین شد که تا خودمان را به تنکابین ، جاده سه هزار برسانیم و برسیم به روستای درجان ساعت از 11:00 صبح گذشته بود.

به سمت روستای کرن

روستای کرن (استراحتگاه کرن)

جاده آسفالت جاده سه هزار که تمام شود ، 17 کیلیومتر خاکی خود هست تا دو راهی درجان و از انجا هم 7 کیلومتر تا روستای درجان. ضمنا راهداری در مسیر مشغول تسطیح ، جاده سازی و تونل سازی است تا بین تنکابن و الموت جاده ایجاد کند که در این صورت جاده گردشگری خوبی در آینده به جاده های شمال اضافه خواهد شد. انشاالله بزودی!

استراحتگاه کرن

استراحتگاه کرن

تلفن علی آقا صاحب استراحتگاه برای رزرو اتاق و اطلاع از وضعیت جوی منطقه :09117756211

در مسیر آبگرم :

پس از حدود یکساعت پیاده روی در محیطی پاک و بکر می رسیم به رودخانه ای که دفعه قبل پل چوبی اش را سیل برده بود. از روی رودخانه رد شده و از پایین روستای میانرود به سمت روستای کرن می رویم.

مسیر آبگرم

قسمتی از مسیر آبگرم

بازهم از روی پل رودخانه دوم عبور کرده به باغی می رسیم که ابتدای روستای کرن است و مرد جوان خوش ذوقی محل استراحت و پذیرایی از کوهنوردان و طبیعت گردان ایجاد کرده و دو اتاق و یک چادر هم برای اقامت شبانه دایر کرده است.

قسمتی از مسیر

قسمتی از مسیر آبگرم

از سمت راست باغ به حرکت خود ادامه می دهیم و گاهی از روی پلهای چوبی خودمان را به این طرف و آنطرف رودخانه می رسانیم. مسیر تا آبگرم پاکوب است و محیط بسیار بکر و شانس بیاوری کوهنورد یا یکی از اهالی بومی را می بینی.

تنگه باریک رودخانه

این تنگه را که دور بزنی ، آبگرم مشاهده می شود.

پس از دو سوم مسیر به منطقه سرسبز دیگری می رسیم که چند خانه تازه ساز دارد و مردی که به پیشوازمان می آید آنجا را روستایی بنام اشتیاس (بر وزن اشتیاق) معرفی می کند .

 

آبگرم بلقیس و سلیمان / درجان / سه هزار :

آبگرم درجان/سه هزار / بلقیس و سلیمان

آبگرم درجان/سه هزار/بلقیس و سلیمان

درست در جایی که از یافتن آبگرم نا امید شده ایم در پایین دره و آنطرف رودخانه دو بنای سنگی را می بینیم و اینجا آبگرم درجان یا بلقیس و سلیمان است.

محل غسل

محل غسل (اهالی معتقدند که نباید ناپاک وارد آبگرم شد)

در کنار غار آبگرم ، در دل سنگ فرو رفتگی شبیه غار است برای غسل کردن.

همه کوهنوردها بازگشته اند و فقط یک خانواده پر جمعیت درجانی آنجا هستند. تنی به آب می زنیم و عکسهایی به یادگار می گیریم و سریع آبگرم را تخلیه می کنیم تا خانمها هم تنی به آب بزنند تا بموقع برگردیم و به تاریکی نخوریم.

آبگرم درجان / بلقیس و سلیمان

آبگرم بلقیس و سلیمان

اینجا در واقع غاری گودال مانند است که با چند پله پایین رفته و داخل غار مساحتی حدود 8-9 متر مربع وسعت دارد که در واقع حوضچه آبگرم است و در داخل هم فرو رفتگی تونل مانندی به اندازه یک و نیم برابر قد انسان معمولی وجود دارد که فقط در صورتی که آب حوضچه پایین باشد می توان داخل تونل سر خورد. ضمنا اگر آب بالاتر بیاید تنها چهار نفر می توانند داخل غار بنشینند اما اهالی راه آب را باز کرده بودند و سطح آب پایین امده بود و بیشتر از ده نفر داخل توانستیم بنشینیم.

 

 آبگرم بلقیس و سلیمان

داخل غار آبگرم - ورودی تونل

 اژدها وارد می شود !

پیرمردی از اهالی درجان ضمن تعریف افسانه مرتبط با این آبگرم در بالای کوه روبرویی خط سیاه را نشان می دهد که شبیه اژدهاست . می گوید وقتی بلقیس و سلیمان در آبگرم بوده اند اژدهایی مشغول چشم چرانی آنها بوده که با اشاره حضرت سلیمان تبدیل به سنگ شده است. و این چنین است که عنصر اژدها هم وارد این افسانه می شود .

 حاجت روا !

پیرمرد می گوید این آبگرم نزد اهالی مقدس است و حاجات حاجتمندان را می دهد و بخصوص زوجینی که دارای فرزند نمی شوند با آبتنی در این آب حاجت روا می گردند(البته در یکی از صفحات اینترنت هم نوشته بود که نازایی را درمان می کند! والله اعلم).

مسیر آبگرم

قسمتی از مسیر آبگرم 

کوهنوردان و طبیعت گردانی که از پراجان طالقان به جاده سه هزار پیمایش میکنند شبی در کنار این آبگرم می مانند (نظیر این گزارش زیبا و این یکی از وبلاگ کوهنویس ). ما قصد شبمانی نداریم  و سریع بر می گردیم اما خانواده پر جمعیت درجانی مجدداً وارد آبگرم شده اند و بنده از گرفتن یک عکس از خلوتی آبگرم ناکام می مانم ... باشد تا سفر بعد.

توضیحات ضروری:

1 - از روستای درجان (محل پارک خودرو) تا آبگرم 8.2 کیلومتر فاصله ، حدود 2-3 ساعت راهپیمایی و کمی بیش از 400 متر افزایش ارتفاع دارد.

2 - اهالی روستاهای این منطقه از اردیبهشت ماه تا اواسط مهرماه در روستاها ساکن هستند و در بقیه اوقات این مناطق به علت بارش برف /برف گیر بودن فاقد سکنه می باشد.

3 - این آبگرم بکر و طبیعی به اسامی متفاوتی نامیده می شود : آبگرم درجان ، آبگرم سه هزار ، آبگرم بلقیس و سلیمان

4 - منطقه تنکابن و جاده های دو هزار و سه هزار ابگرم دیگری هم دارد که درست از سه راهی دو هزار - سه هزار مسیرش جدا می شود و به سمت روستای لیره سر رفته و پس از پیمایش جاده ای جنگلی در دل جنگل و زیر صخره ای می جوشد که گزارشش را قبل نوشته ام : آبگرم فلکده

یا علی مدد

/ 0 نظر / 142 بازدید