سیب زمینی

بنام خدا

برادران امیدوار ، عیسی و عبدالله جهانگردان ایرانی هستند که با موتور سیکلت به دور جهان گشته اند و سفرنامه زیبای خود را منتشر کرده اند که بسیار خواندنی است. در بخش استرالیا خاطره جالبی نقل می کنند . آنجا که پا به قاره جدید می گذارند و پس از دیدن بخشهای جدید استرالیا راهی بیابانهای استرالیا می شوند تا با بومی های اصیل آنجا که اتفاقا کاملا ابتدایی و عصر حجری زندگی می کنند آشنا شوند ...

"چون این مردم بدوی ترین و عقب افتاده ترین مردمانی بودند که تا آنزمان دیده بودیم خواستیم کمکی به انها برسانیم تا کمی در زندگی تجربه به دست آورند، مقداری سیب زمینی و پیاز همراه برده بودیم تا شاید کشاورزی را به آنان بیاموزیم ، وقتی فرصتی پیش آمد آنها را صدا زدیم و با هم زمین را شخم زده و آبیاری کردیم ، آنوقت سیب زمینی ها را کاشتیم و به هر طریقی بود به آنها فهماندیم که پس از چندین روز محصول خوبی بدست خواهد آمد و غذای مکفی برای همه شما تامین خواهد شد ، اما روز سوم وقتیکه برای سرکشی به مزرعه رفتیم از سیب زمینی ها اثری نبود . با خشم و توپ و تشر آنان را مواخذه کردیم که چرا سیب زمینی ها را در آورده اند ؟ یکی از انها پاسخ داد : " شما سپید پوستان خیلی بیشعور تشریف دارید، آخر چیزی را که می توان خورد چرا زیر زمین مخفی می کنید؟!!!"

براستی که راز تمدن و پیشرفت در همین جمله آخری است... فهم و شعور خیلی بالایی هم نمی طلبد. گیریم که یکی از این جماعت "سیب زمینی" به میزان کاشت پیاز پیشرفته تر از این بدویان بوده که گفته بود : چه کار به کار انرژی هسته ای داریم، برویم روی خاک حاصلخیزمان "پیاز" بکاریم!

یا علی مدد

/ 2 نظر / 84 بازدید
hichihichihichi

نمیدونم نظر قبلی رسید یا نه:/ در هر حال نوشتم یاد خانواده مشهدی افتادم که چند وقته ایرانگردی با دوچرخه رو آغاز کردن و یک نی نی کوچولو هم دارن. من که حتی یک سفر دوروزه هم با این امکانات نمیتونم برم! جهانگردی که جای خود دارد! آفرین دارن. واما پاراگراف آخر!!!!!!

hichihichihichi

یک سوال تخصصی! من تا میرم قسمت نظرات پستهای قبلی، اول اینکه نظراتو نمیبینم.دوم اینکه به محض حرکت روی صفحه ی گوشی، عکسهای صفحه شروع میکنن به بزرگ و بزرگتر شدن. یعنی با هر لمس گوشی، انقدر زوم میشه که راهی جز خروج از صفحه نیست. اینجا هم لطفا پاسخ ندین چون اصلا برام باز نمیشه. اگر زحمت کشیدین و میتونستین راهنمایی کنین توی وبلاگ خودم بفرمایید که ببینم.ممنون.