دخمه های کافر کلی

بنام خدا

در جاده هراز درست پس از دیدن تابلوی "آمل 75 کیلومتر" در سمت چپ جاده منظره ای را می بینید که نشان از غارهای متعدد در دل صخره هاست . اگر بتوانید بموقع از خروجی سمت چپ جاده از کنار رستوران سالاری از جاده خارج شوید پس از اینکه دو یا سه پیچ جاده را پشت سر گذاشتید می توانید با خیال راحت ماشین را در یکی شانه خاکی یکی از پیچ ها پارک کرده و با فراغ بال به دیدن این دخمه ها بروید .

 

دخمه های کافر کلی

نمای دور دخمه های کافر کلی

این دخمه ها اغلب در سه طبقه کنده شده و بعضی بصورت مستقل بوده و بعضی دیگر به هم مرتبط می باشند. زمانی برای رفتن به داخل دخمه ها از نردبان استفاده می شده ولی اکنون که مثل اغلب میراث های فرهنگی بی صاحب رها شده باید دست به سنگ شده و خود را بالا بکشید که البته خالی از خطر نیست.

دخمه های کافر کلی

عکس یادگاری در دخمه های کافرکلی

در متونی که در اینترنت یافت می شود قدمت این دخمه ها را به دوره اول اسلامی ربط می دهند اما به نظر می رسد قدمت این دخمه ها شاید به هزاران سال قبل از اسلام برگردد که البته قطعا در دوران اسلامی هم از آنها استفاده شده برای مبارزه با اعراب متجاوز که ساکنین آن را کافر و دخمه ها را خانه کافران (کافر کلی به زبان مازنی ها) نامیده اند.

ورود به دخمه های کافر کلی

صعود به دخمه های کافر کلی

ظاهراً این دخمه ها متشکل از اتاق ، آشپزخانه و توالت بوده و دارای سیستم فاضلاب بوده که البته هر چه گشتم اثری حاکی از آن نیافتم.

دخمه های دوبلکس

دخمه های دوبلکس!

برای جابجایی در طبقات قطعا از نردبان استفاده می شده ولی امروزه به سختی و با استفاده از سوراخهایی که در سنگ ها ایجاد شده می توان بین طبقات جابجا شد .

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

فضای داخل اتاقها نشان از سلیقه حجاران دارد چرا که بسیار منظم و مرتب کنده شده است.

دخمه های سه طبقه کافر کلی

دخمه های سه طبقه کافر کلی

بعضاً اتاقها دارای طاقچه هم می باشد و اغلب اتاقها دارای نورگیر می باشند که چشم انداز زیبایی هم دارد.

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

برای بازدید از این مکان باستانی و فرهنگی نیازی به اجازه هیچکس نیست اما باید به امنیت خودتان هم توجه ویژه داشته باشید.

چشم انداز دخمه های کافر کلی

چشم انداز دخمه های کافر کلی

چشم انداز زیبایی از منطقه لاریجان بخصوص در فصل بهار چشم ها را می نوازد.

پس از بازدید از این دخمه ها حداکثر 20 دقیقه تا روستای آبگرم رینه فاصله دارید . تنی به آبگرم بزنید و عرق خود را خشک کنید.

یا علی مدد

/ 0 نظر / 226 بازدید