مقدمه ای در خصوص آبگرمهای ایران

بنام خدا

در تعریف چشمه های آبگرم گفته شده است که چشمه هایی هستند که آب بصورت گرم یا داغ با دمایی بیش از حرارت بدن(37.5درجه سانتی گراد) بصورت طبیعی و دائمی از زمین می جوشد و بعلت گرمایی که دارد حلالیت بالایی داشته و منابع معدنی را بصورت املاح در خود دارد که وجود این املاح اغلب خاصیت درمانی دارد که عمدتا آبگرمهای ایران در درمان بیماری های سیستم گوارشی ، آرتروز رماتیسمی ، تسکین اعصاب ، تنظیم فشار خون ، تصلب شرائین(گرفتگی رگ ها) ، بهبود گردش خون ، درمان دردهای مفصلی، بیماری های پوستی ، بهبود دردهای کلیه و مجاری ادرار ، بیماریهای زنان مفید تشخیص داده شده اند.

اینکه در ایران چند آبگرم موجود است اطلاع دقیقی در دست نیست اما بیش از 400 آبگرم معدنی تاکنون شناسایی شده است که بموجب یک مقاله تحقیقاتی کلا به 11 نوع تقسیم می شود و از نظر املاح به چهار دسته کلی تفکیک شده اند : بی کربناته ، کلره ، سولفاته و سولفوره و بطور کلی هم به چهار منطقه جغرافیایی تقسیم بندی شده اند به ترتیب تعداد و اهمیت: استان اردبیل (عمدتا سرعین) ، مازندران ( عمدتا رامسر) ، محلات و حوزه خلیج فارس ( گنو و ...) که آبگرم های هر یک از این مناطق برای بیماری های خاصی بشرح ذیل مفید می باشد :

سرعین : آرام بخش ، تسکین دهنده دردهای روماتیسمی و عصبی

رامسر : برطرف کننده امراض پوستی ، گوارشی و کم خونی

محلات : بهبود بخشی بیماریهای ریوی و قلبی

حوزه خلیج فارس: انبساط و تحریک دستگاه گوارش و بالا رفتن تبادلات تنفسی و احساس آرامش

گرچه در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان (دامنه کوهستان تفتان ) و خراسان و ایلام و آبگرمهای معروفی وجود دارد .

البته در میان چهار منطقه اصلی فوق موارد استثنای زیادی هم هست . مثلا آبگرم قوتور سوئی ( دامنه سبلان) برای بهبود بیماری های پوستی بسیار مفید بوده و دارای گاز و بوی بسیار قوی می باشد و خود بنده شخصا شاهد بیهوشی بسیاری در این آبگرم بوده ام که اگر شخص بیهوش را فی الفور در استخر آب سرد نیندازند خیلی سریع خواهد مرد و یکی از کسانی که در این آبگرم فوت شده اند خاله جان خدا بیامرز پدر بزرگوارم می باشد.

گرچه بنده آبگرمهایی را که هنوز بکر و دست نخورده هستند را بیشتر دوست دارم نظیر آبگرم فلکده ، بلقیس و سلیمان (جاده سه هزار تنکابن) ، شکر دره و اردهای سراب و ... و در حال شناسایی این آبگرمها هستم و تاکنون به معرفی آبگرمهای سرعین ، رینه لاریجان ، لاویج و محلات پرداخته ام و در آینده بطور خلاصه به معرفی آبگرمهای رامسر خواهم پرداخت:

پ . ن : مقاله بسیار مفصل و علمی مربوط به خانم دکتر اشرف السادات مصباح در خصوص آبگرم ها را از تحت عنوان بررسی چشمه های آبگرمهای معدنی ایران را مطالعه فرمائید.

درحال تکمیل ...

ضمنا انگار سایتی از وبلاگها کپی میگیرد :

اینجا:

http://turrethead.rssing.com/chan-2596800/all_p8.html

کسی اطلاعاتی در خصوص این سایت داره؟

یا علی مدد

/ 0 نظر / 119 بازدید