حال خراب!

بنام خدا

"از زخم زبان مردم ناراحت نشو ، اینها به آسمان ابری و هوای بارانی هم می گویند: خراب!"

نمیدانم که ما از سال 1396 هم رد شدیم یا سال 1396 از روی ما رد شد ولی کاملا معلوم است که مثل همه سالهای قبل آنرا نیز از سر گذراندیم ! سال نو مبارک!

ایکاش می شد مفهوم واقعی زمان را درک کنم. آیا زمان متغیر است یا ثابت؟ نسبی است یا مستقل است ؟ مهم است که بدانم نسبت آن با "مکان" چگونه است. آیا زمان تابعی از مکان است؟ آیا زمان تابعی از " سرعت" یا "حرکت" هست؟

اگر سرعت را جابجایی بین دو نقطه معلوم در مدت زمان معین تعریف کنیم پس سرعت تابعی از زمان است. اما خود زمان چه؟

اینکه زمین با چه سرعتی به دور خود بچرخد با طول شب و روز نسبت دارد، چون یک دور کامل زمین ( به عنوان مکان) به دور خود را به 24 قسمت مساوی ( ساعت) تقسیم کرده اند و اینکه شعاع مدار زمین از خورشید ( به عنوان یک مکان) دورتر باشد یا نزدیکتر (فاصله بین دو مکان: خورشید و زمین) و سرعت گردش زمین به دور خورشید کم باشد یا زیاد و به همین نسبت سرعت چرخش ماه ، قطعا در زمان محاسباتی تاثیر دارد و این یعنی اینکه زمان (یا حداقل ابزار سنجش زمان) تابعی از "سرعت" هست ( تئوری نسبیت انیشتین هم همین را می گوید) و خود سرعت هم که تابعی از زمان است...

بهر حال آیا این توابع در طول عمر ما هم تاثیر گذار است ؟ تاثیر مستقیم ، معکوس یا پیچیده و مبهم؟! اصلا آیا همه اینها شاخص های محاسباتی زمان هستند یا خود "زمان" ؟ ایکاش منبع مطالعاتی مفیدی می توانستم در این خصوص پیدا کنم...

حالا ... اگر زمانی زمین به دور خود یا خورشید نچرخد، زمان خواهد ایستاد و "حال" به "گذشته" تغییر نخواهد یافت؟

حالم خراب است ، خراب!

یا علی مددی...

/ 3 نظر / 126 بازدید
hichihichihichi

سلام. درمورد اون جمله اول که شاید مرتبط با خراب بودن حالتونه یاد آیه ی ویل لکل همزه لمزه افتادم. ان شاالله حالتون خوب خوب بشود.

hichihichihichi

وای خدایا آدم دیوانه میشه اینجا.الان تقریبا سی دقیقه ست دارم تلاش میکنم کامنت بذارم:)))) خیلی جالبه! یاد پیام رسان سروش میفتم! خب اول درستش کنن بعد به کار بگیرن.