آبگرم رینه

بنام خدا

گاهی خودم هم به شک می افتم که آیا "مریض " ام یا "مرض " دارم ؟ بهر حال خدا مرض و مریضی همه را درمان عنایت کند و مرا هم !

به بهانه استفاده از آبگرم معدنی و البته به منظور رهایی از هوای آلوده و استفاده از هوای پاک عازم جاده هراز شدیم . با اینکه نقشه هوایی و زمینی منطقه را از قبل بررسی کرده بودم ولی با این وجود پرسان پرسان و بعد از گذر از گردنه های برف گیر جاده هراز ، بالاخره بعد از گذشتن از امامزاده هاشم و شهر پلور و حدود ٣ کلیومتر بعد از آب اسک و بعد از رد کردن تابلو ( آمل ٧۵ کیلومتر) در سمت چپ جاده تهران - آمل تابلو "رینه" را دیدیم و پیچیدیم .(مسیر اصلی)

 

دخمه های سنگی کافر کلی

در ابتدای مسیر اصلی که باید از خروجی سمت چپ جاده از کنار رستوران سالار با احتیاط از جاده خارج شوید درست روبرویتان این دخمه ها دیده می شود.

البته نگران رد کردن ورودی رینه نباشید بعد از چند کیلومتر با دیدن ورودی "گزانه" در سمت چپ جاده بپیچید و مسیر را ادامه دهید بالاخره به آبگرم رینه خواهید رسید(مسیر دوم که آملی ها از این مسیر می روند).

فاصله آبگرم رینه از تهران حدود 100 کیلومتر است و بعد از امامزاده هاشم از سه مسیر می توان خود را به رینه رساند که یکی از انها را ذکر کردم . یکی از مسیر های دیدنی آبگرم از خود پلور شروع می شود. قبل از پل پلور و از کنار مجسمه کوهنورد با احتیاط وارد پلور می شوید و پس از چند کیلومتر از دوراهی به سمت راست می پیچید که با تابلو "آبگرم رینه " مشخص شده است . اگر مستقیم بروید به سمت دشت و دریاچه لار و منطقه حفاظت شده دلی چای می رسید که خود منطقه بکری است اما باید از سه راهی به سمت راست پیچیده و پس از گذر از کنار ورودی مربوط به صعود دماوند به رینه می رسید که با ادامه دادن به جاده و با توجه به دو تابلو (همه دست راست) به آبگرم خواهید رسید . این مسیر خلوت و بدور از ترافیک جاده اصلی است . بخصوص که در دامنه دماوند می توانید نفسهای عمیق بکشید (مسیر خلوت و عالی و گردشگری).

 

جاده پلور به رینه

(عکس اول اسفند93 قبل از برف روبی)

هنوز از اولین پیچ سر بالایی نپیچیده سوراخهایی در صخره کوه ترا به خود می خواند . صحنه ای دیدنی است و معلوم است که برای ایجاد این اتاقهای سنگی بشر کار طبیعت را تکمیل کرده است .

بعداً در جستجویی که در گوگل ارث داشتم به صفحه ای برخوردم که این محل را روستایی سنگی در دل کوه و با نام  Kafer keliنام برده است .

 

حدود شش کیلومتر که از جاده اصلی(تهران- امل)دور می شوی به شهر رینه می رسی و تنها چهار کیلومتر بعد به روستایی می رسی که منازلش استخر های آبگرم دارد و می توانی با اجاره یک اتاق ، سوئیت ، آپارتمان یا ویلا از استخر آبگرم گوگردی با درجه حرارت حدود ۶٠ درجه سانتیگراد استفاده کنی . 

متهل های زیادی با ساختمانهایی مجزا از هم (ویلایی/ سوئیت ) با حوضچه های آبگرم در داخل ویلا با شبی ١٧٠ هزار الی ٢٠٠ هزار تومان ، هتلهایی با حمام آبگرم معدنی مجهز به وان و دوش و البته حوضچه اختصاصی در بیرون از اتاق با هزینه شبی حدود ١٠٠هزار الی ١۵٠ هزار تومان و خانه های روستایی(به شکل سوئیت) بخصوص ته دره با حوضچه هایی از آبگرم با فشار قویتر از هتلها و هتل آپارتمانها با ٢٠ الی ٢۵ هزار تومان که البته تنها عیب شان شیک نبودن آنهاست هر چند اغلب  تمیز هستند و باصفا. البته فرصت نشد از وسایل گرمایشی - سرمایشی منازل اطلاعاتی بدست آورم(البته این قیمتها امروزه آپدیت شده 931230).

رینه استخرهای عمومی زیادی هم دارد که هم می توان بلیط آنها را خرید و هم می توان بطور دربستی آنها را کرایه کرد .

  

کوچه های رینه

از این سرازیری که پایین بروی چند استخر عمومی هست که اصلی ترین انها آسخر موقوفه شاه عباس کبیر هست و تاریخی است گرچه شاید چون کاشیکاری جدید نشده به مذاق بعضی ها خوش نیاید . که در اینصورت می توان از استخرهای عمومی دیگر استفاده کرد . بلیط انها سه هزار تومن و در صورت استفاده خصوصی و دربستی بمدت یکساعت نهایت 40 هزار تومن هزینه دارد.

عیب دیگر این منازل هم اینست که منازل دامنه کوه بدون پارکینگ اتومبیل بوده و مجبور هستی اتومبیل را در خیابان اصلی روستا پارک کنی.

 

استخر موقوفه شاه عباسی

کیفیت بد عکس بعلت بخار اسخر است . همین!

بعداً نوشت: روز پنجشنبه و جمعه ٢۶و ٢٧ آذر هم سری به رینه زدم. قیمتها متعادلتر شده بود. از ٢٠ - ٢۵ هزار تومن قیمت تک اتاق یا خانه های روستایی گرفته تا ٧٠ - ٨ هزار تومن سوئیت و هتل اپارتمان شده بود.ضمناً رینه هنوز گاز کشی نشده ولی اکثر سوئیتها و هتل آپارتمانها دارای منبع بزرگ گاز مایع هستند و سوئیتها لوله کشی گاز شده اند و اکثراً مجهز به شوفاژ می باشند. ضمناً اگر کسی خواست سری به رینه بزند تلفن چند هتل آپارتمان و سوئیت دارم که در صورت درخواست ارائه خواهم داد.

 اگر مسیرتان به رینه افتاد چه در هتل اقامت کنید چه در ویلاها و چه در منازل و سوئیتها ، توصیه می کنم شبی را در آنجا بمانید و تا ظهر فردا از آبگرم و مناظر اطراف و کوهنوردی در کوههای دامنه دماوند لذت ببرید و البته دیگر تا کنار دریا هم هشتاد کیلومتر دیگر راه باقی است . بخصوص که می توانید در جنگلهای مازندران بخصوص پارک جنگلی امل  ساعاتی از عمر خود را به خوشی تلف کنید !!!

البته بجز رفتن به کنار دریا توصیه می کنم حداقل یکی از مسیرهای رفت یا آمد خود را از پلور انتخاب کنید . می توانید سری هم به دشت لار زده و ساعاتی را در کنار رود دلی چای بگذرانید. در فصل بهار از گیاهان دارویی و خوراکی دشت بچینید و در پایان بهار از لاله های دشت استفاده کنید و در فصل سرد سال هم برف بازی را تجربه کنید و لذت ببرید.

 

طبیعت رینه (ابر دو طبقه!!!)

اگر از دوستان آبگرمی نزدیکتر از رینه به تهران سراغ دارد اطلاع رسانی کند تا شاید فرجی شد و این "مرض" بنده درمان شد. بی زحمj!

 

توصیه های دیگری در خصوص استفاده از آبگرم رینه

شاید مهمترین حسن رینه نزدیک بودن این آبگرم به تهران است. البته حسن دیگر آن وجود حوضچه های خصوصی در منازل و سوییت و ویلاهای اجاره ای است. البته رینه حسن دیگری هم برای ساکنین تهران دارد و آنهم هوای تمیز و عالی زیر سایه دماوند با شکوه است. 

علیرغم اینکه این آبگرم نزدیکترین آبگرم به تهران است اما کاملا توسط تهرانی ها نادیده گرفته می شود گرچه در کنار یکی از چهار مسیر رفت و آمد به شمال قرار گرفته و اغلب مراجعین آن از اهالی آمل هستند.

روستای آبگرم رینه

گرچه می توان با اجاره یک منزل،سوییت یا ویلا شبی را در کنار خانواده از آبگرم گوگردی بطور خصوصی استفاده کرد اما استخرهای عمومی نیز در آنجا وجود دارد که مهمترین آن استخر شاه عباسی است که موقوفه شاه عباس صفوی است و بنظر می رسد بنای آن نیز باید جزو میراث فرهنگی باشد.

بلیط ورودی استخرهای عمومی سه هزار تومن بوده و بسته به شلوغی آبگرم می توان همین استخرهای عمومی را هم با سی- چهل هزار تومان کرایه کرد.

آبگرم رینه

در رینه یک هتل هم هست بنام هتل لوتوس که استخر آبگرم گوگردی هم دارد که می توان از سایت این هتل هم دیدن کنید؛ اینجا

اما یک توصیه خیلی خیلی مهم؛ توجه داشته باشید که بعلت افزایش بی رویه منازل مجهز به آبگرم گوگردی در رینه، چشمه آبگرم  همه آنها را کفاف نمی دهد و منازل و سوییت ها و ویلاها وسط هفته و بصورت نوبتی آبگرم را به منبع های آب خود منتقل و روزهای جمعه آنرا داغ (!!!) کرده و به حوضچه ها سرازیر می کنند که خاصیت گوگردی آب از بین می رود.  پس بهنگام کرایه منزل دقت کنید اولا آب گرم - بلکه داغ- باشد و دوما گوگرد ته استخر یا حوضچه ته نشین شده باشد. ضمناً با صاحبخانه طی کنید که در صورتیکه آب داغ و گوگردی باشد کرایه را پرداخت نخواهید کرد.

اگر قصد شبمانی در رینه را نداشته باشید می توان با در یک نصف روز از تهران تا رینه رفت و آب تنی کرد و برگشت . در این میان هم می توانید از اب و هوای تمیز دامنه دماوند استفاده کنید هم در همان حوالی ساعتی اتراق کرده بیاسایید و هم می توانید به زیارت امامزاده هاشم بروید و هم آش رشته ای نوش جان کنید.

توصیه دیگر : اگر فرصت دارید از مسیر پلور به سمت رینه بروید .

پینوشت: بدلیل بعضی محدودیتها موفق به گرفتن عکس نشدم . بعدترها عکسهایی از استخرها و حوضچه ها تقدیم خواهم کرد.

یا علی مدد!

/ 0 نظر / 84 بازدید