کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢٢ دی ۱۳۸٧

بنام خدا

در خصوص مطلب "قهرمان" ، دوست عزیزم سهند در وبلاگ آذر ایران مطالبی بیان نموده که عیناً جهت استفاده دوستان درج میگردد:

" دریغم آمد که درباره عباس میرزا نکته ای را بازنگویم : اینکه نوشته ای به خاطر تحکیم پادشاهی خود ترکمانچای را امضا کرد تحقیقا درست نیست و ساخته و پرداخته مورخان درباری و غرضمند است . همانها که مراجع دینی ان روزگار را متهم میکنند که با صدور فتوای جهاد باعث اغاز جنگ دوم ایران - روس شدند و بر باد رفتن ولایاتی دیگر از قفقاز...عباس میرزا زمانی به قرارداد ننگین تن داد که انگلیس از یک سو . درباریان وابسته به روس و انگلیس از طرفی دیگر فتحعلی شاه را به امضای آن راضی کردند و بدتر از همه پاسکوویچ سردار روس در تبریز مستقر بود و تهدید میکرد که تهران را نیز تصرف خواهد کرد.عباس میرزا حتی زیورآلات زنان خانواده اش را نیز بابت غرامت به روسها پرداخت...بعد از ان همواره در اندیشه تشکیل ارتشی قوی برای رهایی سرزمینهای اشغالی بود . در چهل و چند سالگی در مشهد درگذشت و نوشته اند که از غصه دق کرد."

ضمن اینکه منکر شجاعت و همینطور غیرت شاهزاده شجاع قاجار نیستم و عمده مطالب دوست عزیزم را قبول دارم توصیه میکنم ابتدا موضوع "قهرمان" را مطالعه و سپس بند هفتم عهد نامه ترکمانچای را در ذیل بخوانید.

" فصل هفتم- چون اعلیحضرت پادشاه ممالک ایران شایسته و لایق دانسته همان فرزند خود عباس میرزا را ولیعهد و وارث تخت فیروزی بخت خود تعیین نموده است، اعلیحضرت امپراطور کل ممالک روسیه برای این که از میل های دوستانه و تمنای صادقانه خود که در مزید استحکام این ولیعهدی دارد به اعلیحضرت پادشاهی شاهنشاه ممالک ایران برهانی واضح و شاهدی لایح بدهد، تعهد می کند که از این روز به بعد شخص وجود نواب مستطاب والا شاهزاده عباس میرزا را ولیعهد و وارث برگزیده تاج و تخت ایران شناخته، از تاریخ جلوس به تخت شاهی، پادشاه بالاستحقاق این مملکت می داند. "

حال این سوال مطرح است که چرا عباس میرزا بعنوان وکیل مختار پادشاه ایران اجازه داد این بند که بطور صریح دخالت اجانب در امور داخله ایران محسوب می شود در این عهد نامه گنجانده شود؟

البته چنانچه مایل باشید می توانید متن کامل عهد نامه ترکمانچای را در اینجا مطالعه و یا از اینجا دانلود نمائید.

 

توصیه : پیشنهاد میکنم آخرین مطلب وبلاگ آذر ایران در خصوص منع عزاداری در آذربایجان شمالی (پاره تن جدا شده ایران زمین) را بخوانید.

یا علی مدد

 

کدهای اضافی کاربر :