کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۱۸ آذر ۱۳٩٥

بنام خدا

مقدمه :

ابتدا معرفی دو چشمه معدنی فوق العاده و منحصر بفرد بعنوان مقدمه مطلب:

1 - چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت واقع در جنوب شهرستان ساری،بخش چهاردنگه ،دهستان پشت کوه،روستای سورت، حد فاصل روستاهای اورست و مال خواست ،همانند نگینی در دل رشته کوههای البرز می درخشند.این چشمه ها در موقعیت جغرافیایی E535123 و N362119 و در بلندای 1841متری از تراز دریا  از محدود چشمه های تراورتنی رسوبی در جهان به شمار می آید.

باداب سورت

از آنجایی‌ که آب چشمه از هر مسیری حرکت کند پلکان‌ها و آثار زیبایی از خود بر جای می گذارد، در گذشته‌های خیلی دور که آب چشمه بسیار زیاد بوده است بر روی سرزمینی به مساحت حدود سه هکتار پلکان‌ها و آثار بسیار زیبایی ایجاد کرده است. البته در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه کمتر شده است و فقط آب بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلکان‌ها جریان دارد و بقیه پلکان‌ها که آب از روی آن جاری نیست. البته اطلاعات و عکسهای زیبایی می توانید در این سایتها ببینید: اینجا ، اینجا ، اینجا و اینجا  و البته خیلی از سایتهای گردشگری و ...)

حوضچه های پلکانی باداب سورت

حوضچه های پلکانی باداب سورت

مسیر دسترسی این چشمه جاده دامغان / شهمیرزاد - ساری است و در محلی بنام تلمادره باید از جاده اصلی خارج شد. البته توجه داشته باشید هیچ تابلویی که نشان دهنده تلمادره باشد ما که ندیدیم . حتی پمپ بنزین بنام یک شخصی است اما در خروجی به سمت باداب یک مسجد با گنبدی بزرگ است و همان پمپ بنزین و البته یک غذا خوری. بعد از خروج از جاده اصلی تازه چشممان به تابلوی کوچک و قدیمی افتاد که مسافرین را به روستای اروست راهنمایی می کرد.

باداب سورت

حوضچه های باداب سورت

ظاهرا از این پدیده در سه کشور دیگر هم وجود دارد : آمریکا و ترکیه که در کشور آمریکا پلکانی نبوده و در کشور ترکیه مشابه این چشمه ها با نام پاموکاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی وجود دارد که ظاهراً نسبت به چشمه های اروست خواص درمانی کمتری دارد گرچه بعلت پیشرفت صنعت گردشگری آن کشور ، چشمه های پاموکاله(قلعه پنبه) در جهان معروفتر است(عکسها و مطالب خواندنی از پاموکاله در اینجا و اینجا)

باداب سورت

وقتی آن بالا رسیدیم از تعداد زیاد بازدید کنندگان متعجب شدیم ولی وقتی به حوضچه ها رسیدیم متاسف شدیم . این پدیده نادر با غفلت مسئولین در حال نابود شدن است هرچند تعدادی از همراهان خود ما نیز به ضرب المثل غلط رایج تن دادند و همرنگ جماعت شدند و ...

چشمه اصلی باداب سورت

چشمه اصلی باداب سورت (چشمه آب معدنی اروست)

البته چشمه های کوچکی نیز در اطراف چشمه اصلی وجود دارد که دارای آب زلال و دارای مزه ( ترش ، تلخ و ...) می باشد که بنا به قول بعضی بازدید کنندگان هر یک از انها برای بیماری بعضی دستگاههای گوارشی  (معده ، روده و کلیه و غیره ) مفید فایده می باشد.

یکی از چشمه های کوچک چندگانه باداب سورت

یکی از چشمه های کوچک چندگانه باداب سورت

رسوبات حوضچه های باداب سورت

هر ذره ای از رسوبات هزاران سال طول کشیده تا ایجاد شده

و بشر امروزی به راحتی آنها را لگد مال می کند !

ای کاش بیشترمواظب آثار طبیعی منحصر بفردمان باشیم...

 

2 - چشمه آب سرخ فریز هند

یکی از روستاهای زیبای شهر نطنز روستایی است بنام فریزهند و قصد ما از رفتن به این روستا دیدن چشمه ای است بنام "چشمه آب سرخ" در بالای تپه ای بنام "تپه سرخ" .

آدرس : کاشان - فاصله‌ 78 کیلومتری‌ جنوب‌ شهر ( البته این روستا جزو  نطنز است).

تپه سرخ

چشمه ای شاید میلیونها سال بعد آنقدر بزرگ شود و تنه به تنه چشمه های باداب سورت بزند و قطعا میلیونها سال قبل چشمه و حوضچه های باداب سورت در حد و اندازه های چشمه آب سرخ فریز هند بوده است.

مشخصات و ویژگیهای چشمه به نقل از سایت گشتنیها:

 

چشمه بزرگ آب سرخ

آب این چشمه از دستهٔ آب‌هاى بى‌کربناتهٔ مخلوط همراه با گاز است و در درمان بیمارى‌هاى دستگاه گوارش ، کبد و مجارى صفراوى ، معده و روده‌اى و بیمارى‌هاى تغذیه‌اى مؤثر است. به سبب وجودِ املاح آهن در ترکیبات آن ، در ازدیاد تعداد گلبول‌هاى قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه ، در درمان انواع کم‌خونى نیز مؤثر است.

چشمه آب سرخ فریزهند

یافتن این روستا کار سختی نیست. از آزادراه کاشان - اصفهان تابلوی "ابیانه" راهنمای شماست. از خروجی ابیانه خارج شده و پس از چند کیلومتر به چهارراهی می رسید که راه سمت راستی جاده قدیم کاشان ، مستقیم به سمت "ابیانه" و جاده سمت چپی به سمت نطنز می رود . از چهار راه که مستقیم گذر کنید (درست لب چهار راه و روبروی پاسگاه) جاده فرعی دیگری در سمت چپ و به موازات جاده نطنز دیده می شود که همان راه سراشیبی پس از گذر از روی یک پل شما را به مقصد هدایت می کند. 

چشمه کوچک آب سرخ

جاده خاکی را از میان کوچه باغها ادامه دادیم و درست در انتهای روستا زن و مردی که گویا از شهر امده بودند با خوشحالی محل تپه را از دور به ما نشان دادند .

 چشمه کوچک و زلال آب سرخ

جوشش آب چشمه در عکس کاملا پیداست.

گزارش اصلی وکامل بازدید از چشمه آب سرخ فریز هند : اینجا

گزارش اصلی و کامل بازدید از چشمه های باداب سورت : اینجا

و اما اصل مطب . البته بدون هیچ حاشیه ای !:

 برای بزرگ شدن ، نخست باید کوچک بود. همین!

 

یا علی مدد

 

کدهای اضافی کاربر :