کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢٢ آبان ۱۳٩٥

بنام خدا

بسیار سفر باید ...

سفر بی "هدف" نمی شود رفت و "مسیر" هم از ارکان اصلی سفر است  اما برای من خود "سفر" هدف است و البته مسیر هم خیلی مهم.  وسیله سفر هم اصلا مهم نیست. پیاده ، دوچرخه ، وسایل نقلیه موتوری اعم از شخصی یا عمومی ، هوایی یا ریلی هیچ فرقی نمی کند . مهم این است : باید رفت!

 عکسی زیباتر از این از زندان سلیمان نیافتم.

گاهی برای این "باید" بهانه ای لازم است . این بهانه می تواند دیدن مناظر طبیعی زیبا باشد یا میراث فرهنگی ، زیارت یا کوهنوردی و یا حتی آبتنی در دریاچه ای ، آبشاری یا آبگرمی و حتی تاریخی( منطقه ای که یک حادثه تاریخی در آنجا اتفاق افتاده ، مثل بازدید از دشت چالدران) یا حتی ادبی ( بازدید از روستای اورازان) و ... یعنی می توان با محور قرار دادن یکی یا چند مورد ، سفر ها را نظم داد و  بخصوص که دیگر برای رفتن به سفری تازه نیازی به "بهانه تراشی" نیست!

نقشه دسترسی به آبگرم قینرجه تخت سلیمان

منهم که اغلب سفرهایم "آبگرم محور" است ، باعث می شود تا در راه برگشت به تهران ، مسیر را از همدان به سمت تکاب بگردانم تا علاوه بر بازدید از زندان سلیمان ، تنی به آبگرم "قینرجه" منطقه تخت سلیمان بزنیم که البته متوجه می شویم درست روبروی زندان سلیمان ، مجموعه آبگرم احمد آباد هم هست . گرچه دیگر دیر شده و استفاده از این مجموعه را به زمان دیگری موکول می کنیم.  

آبگرم قینرجه تخت سلیمان

حوضچه ای بیرون از تنگه جهت استفاده همیشگی آقایان!

(برای استفاده از حوضچه های اصلی باید آنقدر منتظر بمانی که خانمها رضایت بدهند و آبگرم را تخلیه کنند)

این آبگرم سومین آبگرم در ایران بنام "قینرجه" به معنای جوشان هست گرچه این یکی بر خلاف آبگرمهای قینرجه مشکین شهر و نیر (استان اردبیل) که دمای آب بسیار بالاست ، دمای آب متوسط و ولرم است. 

آبگرم در حوضچه هایی کوچک در تنگه ای صخره ای می جوشد و در کنار آن آلاچیقهایی برای اسکان خانواده ها بنا شده و دارای سرویس بهداشتی است. منطقه هوایی دلپذیر دارد و در نوع خودش بی نظیر است .

بنظرم در سالهای بسیار بسیار دور زندان سلیمان هم از جوشش همین آبهای زیر زمینی ایجاد شده است . شاهد این مدعا هم چاه آبگرمی در نزدیکی آبگرم قینرجه است که فرصت بازدید از آن را نیز نیافتیم به امید سفری دیگر !

آبگرم قینرجه

ورودی آبگرم

شاید این آبگرم تنها آبگرمی باشد که در داخل یک تنگه صخره ای است و حوضچه های متعددی دارد و از همه مهمتر وجود مارهای ظریف و فانتزی 30-40 یا نیم متری در شیارهای صخره هاست که گویا برای حفاظت آبگرم گماشته شده اند!

توضیح 1: توصیه می کنم بعنوان نمونه گزارش های بسیار جالب جناب آقای آرش نورآقایی فعال گردشگری از گردشگری ادبی بویژه گزارشاتی با موضوع بازدید از مناطقی که ماجرای رمان بلند ایرانی کلیدر  در انجا اتفاق افتاده را حتما بخوانید.

توضیح 2 : متاسفانه لنز دوربین در بازدید از زندان سلیمان دچار حادثه شد و  عکسها بدون کیفیت و تار هستند. 

یا علی مدد 

کدهای اضافی کاربر :