بنام خدا

در تعریف چشمه های آبگرم گفته شده است که چشمه هایی هستند که آب بصورت گرم یا داغ با دمایی بیش از حرارت بدن(37.5درجه سانتی گراد) بصورت طبیعی و دائمی از زمین می جوشد و بعلت گرمایی که دارد حلالیت بالایی داشته و منابع معدنی را بصورت املاح در خود دارد که وجود این املاح اغلب خاصیت درمانی دارد که عمدتا آبگرمهای ایران در درمان بیماری های سیستم گوارشی ، آرتروز رماتیسمی ، تسکین اعصاب ، تنظیم فشار خون ، تصلب شرائین(گرفتگی رگ ها) ، بهبود گردش خون ، درمان دردهای مفصلی، بیماری های پوستی ، بهبود دردهای کلیه و مجاری ادرار ، بیماریهای زنان مفید تشخیص داده شده اند.

اینکه در ایران چند آبگرم موجود است اطلاع دقیقی در دست نیست اما بیش از 400 آبگرم معدنی تاکنون شناسایی شده است که بموجب یک مقاله تحقیقاتی کلا به 11 نوع تقسیم می شود و از نظر املاح به چهار دسته کلی تفکیک شده اند : بی کربناته ، کلره ، سولفاته و سولفوره و بطور کلی هم به چهار منطقه جغرافیایی تقسیم بندی شده اند به ترتیب تعداد و اهمیت: استان اردبیل (عمدتا سرعین) ، مازندران ( عمدتا رامسر) ، محلات و حوزه خلیج فارس ( گنو و ...) که آبگرم های هر یک از این مناطق برای بیماری های خاصی بشرح ذیل مفید می باشد :

سرعین : آرام بخش ، تسکین دهنده دردهای روماتیسمی و عصبی

رامسر : برطرف کننده امراض پوستی ، گوارشی و کم خونی

محلات : بهبود بخشی بیماریهای ریوی و قلبی

حوزه خلیج فارس: انبساط و تحریک دستگاه گوارش و بالا رفتن تبادلات تنفسی و احساس آرامش

گرچه در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان (دامنه کوهستان تفتان ) و خراسان و ایلام و آبگرمهای معروفی وجود دارد .

البته در میان چهار منطقه اصلی فوق موارد استثنای زیادی هم هست . مثلا آبگرم قوتور سوئی ( دامنه سبلان) برای بهبود بیماری های پوستی بسیار مفید بوده و دارای گاز و بوی بسیار قوی می باشد و خود بنده شخصا شاهد بیهوشی بسیاری در این آبگرم بوده ام که اگر شخص بیهوش را فی الفور در استخر آب سرد نیندازند خیلی سریع خواهد مرد و یکی از کسانی که در این آبگرم فوت شده اند خاله جان خدا بیامرز پدر بزرگوارم می باشد.

گرچه بنده آبگرمهایی را که هنوز بکر و دست نخورده هستند را بیشتر دوست دارم نظیر آبگرم فلکده ، بلقیس و سلیمان (جاده سه هزار تنکابن) ، شکر دره و اردهای سراب و ... و در حال شناسایی این آبگرمها هستم و تاکنون به معرفی آبگرمهای سرعین ، رینه لاریجان ، لاویج و محلات پرداخته ام و در اینجا بطور خلاصه به معرفی آبگرمهای رامسر می پردازم:

اسامی آبگرمهای رامسر:

1 – آبگرم شاه مادر (در پشت هتل جدید رامسر)

2 – آبگرم سنا (در پشت هتل)

3 – چشمه آبگرم زیر پل (کمی بعد از هتل و آبگرمهای مادر شاه)

4 – آبگرم آب سیاه (اکتیو است و دارای رادیو اکتیو)

5 - آبگرم معدنی و بهداشتی محمود گرما و عزیز گرما در شهر رامسر

6 – آبگرم اشکر گرما  (سادات شهر)

7 – آبگرم کش و آبگرم سنگ بنه (کمی بعد از آبگرم سادات شهر) که امروزه با هم مخلوط و یک مجتمع  آبگرم را تشکیل می دهند.

آبگرم کش و سنگ بنه

بنای بیرونی آبگرم کش و سنگ بنه

که دو مورد اول نزدیک هتل رامسر و سومی کمی بعد از هتل رامسر و در محلی بنام زیر پل واقع است . مورد ششم در محله سادات شهر بوده و با ادامه مسیر می توان به آبگرم کش و سنگ بنه رسید که به تازگی مجموعه مدرنی بنا کرده اند. البته با پرس و جو از اهالی همین منطقه می توان از آبگرم واقع درمنزل شخص محترمی بنام سرهنگ هم استفاده کرد.

استخر آبگرم کش و سنگ بنه

آبگرم کش و سنگ بنه

سال پیش در آبگرم سادات شهر (اشکر گرما) با خلبانی اهل اردستان شیراز ( همشهری شهید خلبان اردستانی) می گفت که همسرش دچار نوعی بیماری حرکتی (مفصلی) بوده که فلجش می کرد و پزشکان هم با دارو می توانستند بمقدار کمی مهارش کنند ولی باز عود می کرد که سی سال پیش برای گردش به شمال می آیند و اتفاقی از این آبگرم استفاده می کنند و خوب می شود و از آن موقع هر وقت بیماری ایشان عود می کند سری به این آب می زنند و تا سالها بهبود پیدا می کند ...

درحال تکمیل ...

یا علی مدد