کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۳٠ فروردین ۱۳٩٥

بنام خدا

در راستای معرفی آبگرمهای ایران از جمله : سرعین ، شهر چشمه های بهشتی ، آبگرم رینه لاریجان ، آبگرم خرقان (قزوین) ، آبگرم خورهه محلات ، آبگرم یله گنبد (قزوین) ... اینبار قصد داریم تا آبگرم خوبی را در خطه سرسبز شمال ، سرزمین زیبای آمل معرفی کنم.

روستای ییلاقی لاویج (بقول اهالی لاویج شهر) از دهستانهای شهر چمستان شهرستان نور می باشد که در ۲۵ کیلومتری جنوب چمستان قرار دارد. معروفیت این روستا بدلیل منطقه ییلاقی ، چشم انداز زیبا و آبگرمهای طبیعی است.

لاویج در زمستان

نمای لاویج - زمستان ۹۲

از جاده هراز که وارد آمل شوید تابلوی چمستان شما را به سمت این منطقه  راهنمایی می کند . از جاده اصلی به سمت "نور" را آنقدر ادامه می دهید تا به سه راهی لاویج برسید. به سمت لاویج (خروجی سمت چپ ) که بپیچید مستقیم به روستای لاویج می رود.

گذشته از جنگل زیبای کشپل که برای اتراق و حتی شبمانی در فصل گرما بسیار مناسب است ، جاده زیبای لاویج با چشم اندازهای زیبایش خستگی رانندگی از تهران
تا شمال را از شما دور می کند.

وقتی منظره دهستان لاویج در کنار دره ای وسیع از دور پیدا می شود ناخوداگاه از اینهمه زیبایی خدای مهربان را سپاس می گویید.

نمای مجتمع آبگرم مرکزی لاویج

نمای مجتمع مرکزی آبگرم لاویج

اتومبیل را در کنار آبگرم مرکزی شهر پارک می کنیم . این ابگرم  مجهزترین و بزرگترین ابگرم لاویج است و بجز این تعداد ۳ آبگرم دیگر نیز در لاویج هست بنامهای آبگرم فیل سنگی ( که ظاهراً سنگواره ای به شکل فیل آنجا هست) ، آبگرم بی بن او و آبگرم ایران زمین که یکی از آنها تعطیل بود اما برای پذیرش مشتری اعلام امادگی کرده بود . البته همه این آب گرمها دارای خاصیت مشابهی هستند.

همه این آب گرمها تسکین دهنده دردهای استخوانی ، مفاصل هستند و  بیماریهای پوستی را درمان می کنند.


خواص درمانی آبگرم لاویج

خواص درمانی آبگرم لاویج

بهرحال تنی به اب زدیم . اولین ابگرمی که گوگردی بود اما ته نشین سفید رنگ داشت و در تابلو آبگرم توصیه کرده بود که پس از آب تنی دوش نگیرید و از شامپو و صابون استفاده نکنید تا املاح آب کاملاْ به بدن نفوذ نماید.

گشتی در شهر زدیم و تا بالای ارتفاعات رفتیم و از هوای پاک و سالم  آن هم استفاده کردیم . چای داغ پس از آب تنی آنهم در آب گرم گوگردی که شدیداْ خسته ات می کند کلی می چسبد و لذتبخش است. بخصوص اگر در کنار رودخانه اتراق کنی و اجاق کوچکی رو براه کنی و در کنار حرارت ملایم اتش کم کم  گرم شوی و در هوای سرد و خنک زیر نور درخشان آفتاب لم بدهی و چرتی بزنی .

مهمانپذیر  روبروی آبگرم مرکزی

مهمانپذیر لاویج - فرصتی برای اقامت و حتی بازدید نبود . فقط عکسی انداختم تا شاید شماره تلفن بدرد
خودم یا دوستان بخورد.

ضمناً گویا در مسیر چمستان به لاویج آبشاری هست بنام "حرام او" یا همان "حرم آب" که آب گوارایی دارد که از زمین می جوشد ولی ما موفق به یافتنش نشدیم.

ضمناً مطلب آبگرم لاویج قبلا در وبلاگ پسران  "دستیار گردشگر" درج شده بود .

یا علی مدد

کدهای اضافی کاربر :