کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٦ فروردین ۱۳٩٥

بنام خدا

عید نوروز و سال جدید را به همه دوستان تبریک عرض می کنم.

و اما بعد... 

در مسیر کربلا به نجف به یکی از چیزهایی که فکر می کردم مرحوم امیر کبیر بود.  خیلی قبلتر ها نوشته بودم که علیرغم اینکه او را مردی کبیر می دانستم، بنا به ذهنیتی خاص، حس خوبی نسبت به او نداشتم و در خصوص دفن ایشان کنار بارگاه حضرت سید الشهدا ( ع) دل چرکین بودم  تا اینکه ماجرای خواب یکی ازعلما را شنیدم و موضوع سعادت این مرد بزرگ برایم روشن شد.

به ناگاه یادم آمد که موسس سلسله قاجاریه،  آقا محمد خان قاجار،  آن سفاک خونریز هم در جوار امام علی ( ع) مدفون است. بخاطر ارادتی که به لطفعلی خان زند دارم( که مطلبی نیز از این شجاع مرد تاریخ ایران نوشته ام) از این شاه خواجه متنفر بودم و البته بخاطر آنچه در کتابهای تاریخ رسمی به ما ملت ایران ( چه پهلوی و چه جمهوری اسلامی) آموخته اند همه ملت ایران از او متنفر هستند. فکرم رفت سراغ اینکه حکمت سعادت یافتن آقا محمد خان قاجار چه بوده که باید در بارگاه مولی الموحدین امیر المومنین علی ( ع)  بیارامد؟ 

 

ایران،  برای ایران بودنش ( شدن اش) مدیون مردی بزرگ است بنام کوروش کبیر که علمای امروزی او را با ذوالقرنین قرآن مطابق یافته اند و برای بار دوم و پس از قرنها از هم گسیختگی و پریشانی مدیون مردی بزرگ و بزرگوار است که ایران را با علم و نشان تشیع یکپارچه کرد و خود و خاندانش خار چشم دشمنان شد: شاه اسماعیل صفوی

بار سوم که ایران پس از نادر بدست قاتلان نادر تکه پاره شد و جنگ سر تاسر ایران را فرا گرفت و کم کم قدرت و حکومت از دست افشاریان به زندیه منتقل و بازهم این ایران بود که تکه پاره می شد و بدبختی و جنگ سرتاسر ایران سایه انداخته بود تا اینکه مردی که در عین فضیلت و قدرت،  خونریز بود توانست تمامی ملل را زیر پرچم سه رنگ ایران گرد هم آورد و تا سالیان سال اتفاق و اتحاد تنها کشور شیعی را حفظ کند.  حفظ و گسترش و یکپارچگی این کشور بزرگ،  پاداش بزرگی هم دارد. 

امید دارم که خداوند این مرد بزرگ را بیامرزد.

البته بسی جای تاسف که چند سال پیش بنده شخصا در یکی از حجره های حرم تابلوی مرقد محمد شاه را دیده بودم اما در این سفر هیچ اثری از تابلو نبود و جالب اینکه هیچیک از خدام هم اطلاعی نداشتند. در کتاب راهنمای حرم هم چیزی نیافتم.

پ ن 31 شهریور 95 : سایت خبرگزاری جام جم مطلبی درج کرده با عنوان "قبر آقا محمد خان قاجار کجاست؟ " که اطلاعات خوبی در این زمینه دارد.

یا علی مدد

 

کدهای اضافی کاربر :