کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٩ تیر ۱۳۸٢

بنام خدا


با سلام

در باره پديده اجتماعی - بخصوص اجتماعات شرقی - « حيدری - نعمتی » حتما همه دوستان اطلاع دارند ؛ پديده ای که کمابيش در همه شهر ها و روستاهای ما نيز بوضوح نمايان است ( البته سابق بر اين بسيار چشمگيرتر بود ) .

« بچه محل » اصطلاحی اشنا برای همه ما ایرانی هاست ( بخصوص تهرانی ها ) ؛ یادش بخیر دوران نوجوانی که برای کوچکترین اهانتی که به بچه محل مان می شد لشگر می کشیدیم تا بچه های محل دیگر را لت و پار کنیم .

در اکثر روستاهای ایران نیز مساله ای بنام « پایین محله - بالا محله » دیده می شود و رقابت این محله ها برای خود داستانهای جذابی دارد .

***در متون جامعه شناسی این گونه مسائل را تحت عنوان « گروه » ( گروههای اجتماعی ) مطالعه می کند که این گروهها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند از جمله :
- گروه مرجع ( گروه مرجع مثبت - گروه مرجع منفی ) [ اگر لازم شد بعدا به این مورد خواهم پرداخت ]
- گروه بزرگ و گروه کوچک
- گروه خودی و گروه غریبه

...
منظور از گروه خودی ؛ گروهی است که شخصی خودش به ان تعلق دارد و گروه غریبه ( دیگر ) گروهی است که در مقابل گروه خودی قرار می گیرد و عموما با ان در رقابت است نظیر : « ما مسلمانان » ( = گروه خودی )؛ « ان کافران » (=گروه غریبه ) . « ما ایرانیها » ( = گروه خودی ) ؛ « ان امریکائیها » (= گروه غریبه ) ؛ ... « ما تهرانی ها » ؛ « ان شهرستانی ها » . « ما جنوب شهری ها » ؛ « ان شمال شهری ها » . ما « بچه محل ها » ؛ « بچه های ان محل » و حتی گاهی « ما مردان » در مقابل « زنان » و ... ( توضیح اینکه همه گروهها لزوما با هم در تضاد نیستند و گاهی گروهها با هم در تعامل هستند ) .

البته چندی پیش در وبلاگ تروریست مطلبی تحت عنوان « حمیت قسمتی » خواندم که بنوعی به حمیت و غیرت درون گروهی مربوط می شد و اخیرا نیز جناب دوستدار مطلبی تحت عنوان « بلاگر های افراطی » نوشته اند که بنوعی مربوط به گروه خودی و گروه دیگر ( = غریبه )
بود که دوست تروریستم جناب حسن صباح مطالعه این مطلب جالب توجه را به دوستان عزیز توصیه کرده بودند .

***اکنون بر خود لازم می دانم که توضیح کوتاهی در این مورد ارائه نمایم :
از انجایی که انسان یک موجود اجتماعی است ناگزیر بصورت اگاهانه یا ناخوداگاه عضو گروههای اجتماعی مختلفی نیز می باشد ( گروه خانواده ؛ بچه محل ؛ گروه همشاگردی یا همکلاسی ؛ و گروههای کاری و ...) که گاهی این گروهها با هم در تضاد ( منافع یا نیاز یا احساس یا ...) می باشند .
چند مثال :
۱ - شخصی ممکن است عضو گروه « بچه محل ما » باشد که با گروه « بچه محل دیگر » در حالت رقابت و حتی درگیر می باشد و در عین حال همین شخص عضو خانواده ای ( بعنوان یک گروه اجتماعی ) است که فرضا پسر عمویش جزو گروه « بچه محل دیگر » می باشد . خوب ! بهنگام درگیری این دو گروه ( بچه محل ) تکلیف این دو پسر عمو چیست ؟

۲ - کسی که هم ایرانی است ( در مقابل غیر ایرانی ) و هم غیر مسلمان است ( در مقابل مسلمانان ) . از انجایی که اکثریت مردم ایران مسلمان هستند تکلیف این شخص ( ایرانی غیر مسلمان ) بهنگام جبهه گیری گروه کفار غیر ایرانی بر علیه جامعه مسلمان ایرانی چیست ؟

۳- در بحبوحه جنگ نهروان ( گروه خوارج در برابر یاران امام علی ( ع ) که عمدتا همگی اهل شهر کوفه بودند ) یکی از یاران امام علی ( ع ) بر یکی از خوارج دست یافت و زمانی که می خواست ضربه نهایی را وارد نماید دریافت که او برادرش می باشد و در شک و دو دلی ماند که چه کند ایا باید برادر را بکشد یا ... ( در نهایت بدستور امام علی ( ع ) از خون برادر گذشت ) .

قطعا اگر تضادهای این چنینی با اگاهی شخص حل نشود و شخصی که در اینگونه دوراهی ها گرفتار می شود اگر نتواند مسیر خود را انتخاب کند قطعا این تضاد باعث نوعی اختلال می شود : « اختلال هویتی » .

***دلایل عمده ایجاد گروه که باعث همبستگی بین اعضای گروه می شود :
۱ - منافع مشترک
۲- نیاز مشترک
۳- دشمن مشترک
۴- احساسات مشترک
و ...
که این موارد ؛ باعث و عامل ایجاد همبستگی در بین اعضای گروه می باشد

***قطعا شخصی که در داخل یک گروه منافع مشترک دارد و بهمراه گروه دیگری احساس نیاز مشترک و با گروه دیگر دارای دشمن مشترک و در نهایت با یک گروه دیگر نیز احساسات مشترک دارد ( یعنی این شخص بطور کامل به هیچیک از این گروهها وابستگی ندارد و همبستگی وی با گروه کامل نیست ) قطعا این شخص دچار نوعی تعارض می شود که در نهایت دچار بیماری فرهنگی و روحی می شود که همان اختلال هویتی نامیده می شود و اینکه این اختلال چگونه بسوی « بی هویتی » و در نهایت به « ضد هویت » پیشرفت می کند قولی است که تروریست محترم به یکی از مخالفین داده است .

[لطفا طولانی بودن این مقدمه را بر بنده حقیر ببخشید . بحثی شروع شد و تروریست عزیز وارد این مقوله گردید و بنده نیز پا تو کفش بزرگتر ها کرده و بر خود لازم دانستم که فضولی کرده در این بحث به مسئله خودی و خود از دید جامعه شناسی بپردازم . ]

یک لینک مفید : سایت اطلاعات ۱۱۸

يا علی مدد
کدهای اضافی کاربر :