کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۱٢ شهریور ۱۳٩۱

بنام خدا

دیدار با دوست عزیزم "امیر ایرانی علمداری" که باز دیدنش را مدیون برادر زاده گرامیش خانوم" آنا ایرانی " هستم  ، این فرصت را به ما داد تا ضمن دیدار ایشان ، چشممان به زیارت " آراز " هم روشن  ، جگرمان از دیدن خاک جدا افتاده وطن کباب و چشممان از زیارت قبور شهدای سوم شهریور 1320 گریان شود.

رود ارس (آراز)

همزمان با اولتیماتوم سفرای روس و انگلیس به دولت ایران ، هجوم متجاوزین روس از شمال و انگلیس از جنوب (خلیج فارس) در قالب ارتش متفقین به ایران اغاز شد. با وجود تسلیم پادشاه و ارتش وابسته  ایران و دستور صادره مبنی بر عدم مقاومت ، تعدادی از مرزبانان غیور در شمال و نیز دریادلان نیروی دریایی (شهید بایندر) در جنوب وظیفه پاسداری از مرزهای ایران را بر اطاعت از سردمداران بزدل ترجیح داده و در راه وطن  جانفشانی کردند .

سنگ قبر شهدای شهریور 1320

یکی از ستونهای ارتش روس برای ورود به خاک ایران از مرز آستارا و دیگری از مرز جلفا و یکی از ستونها نیز از شرق دریای خزر وارد ایران شد . ستونی که برای تجاوز مجبور بود از پل فلزی جلفا- نخجوان عبور کند با مقاومت دو روزه سه دلاور مرزبان مواجه می گردد.

پل اهنی مرز جلفا و آرامگاه شهدا

 


این مرزبانان غیور و شجاع مرزهای ایران با اشراف به پل، دو روز تمام ستون نظامی روسها را زمین گیر می کنندو در نهایت روس ها که چاره ای جز عبور از همین پل نداشته اند و نمی توانستند با توپخانه سنگین به حمله بپردازند با شهادت "ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی"، "شهید سید محمد راثی هاشمی" و "شهید عبدالله شهریاری" وارد خاک ایران می شوند و اهالی محل پیکر پاک انان را در همان محل شهادتشان به خاک می سپارند.

نظیر این مقاومت در پاسگاه دیگری بنام "گلوز" نیز اتفاق افتاده و گروهبانی بنام "صد آفرین " بهمراه سربازانش جلوی تجاوز روسها مقاومت جانانه می کند تا اینکه پس از ساعتها و در اثر اتش توپخانه همه سربازان به شهادت رسیده و خود صد افرین نیز پس از تمام شدن همه تیرهایش در دفاع از خاک میهن به شهادت می رسد( روحشان شاد) و  پس از سالها این پاسگاه از نو بازسازی شده و بنام پاسگاه "صدآفرین" مزین می گردد. (به نقل از کتاب تاریخ آذربایجان ، سروان کاویانپور).

سالهاست که در جست و جوی این پاسگاه و آرامگاه شهیدان صد افرین و سربازان تحت امرش هستم و از دوستانی که اطلاعی در دست دارند خواهشمندم حقیر را مطلع فرمایند...

×××

برای ما جالب بود که جلفا تنها شهر بدون قبرستان  ایران است . شهری خلوت ، زیبا و تنها با یک امامزاده , 5 شهید دفاع مقدس و 3 شهید تجاوز روسها ...

کمی آنطرفتر  در انسوی رود ارس شهری زیبا در کناره رود لم داده است . این شهر همان شهرک "گلستان" است که که عهدنامه گلستان در انجا منعقد گردیده است .

شهر گلستان در آنسوی ارس

کشور پر افتخار ایران از روزهای دور تاریخ تا به امروز روزهای پر افتخار  و همینطور روزهای غم انگیز بسیاری به خود دیده است . از فتح یونان گرفته تا اشغال توسط  اسکندر مقدونی و اعراب و مغولان . زمانی پرچم ایران در ربع مسکون دنیا در اهتزاز بوده و زمانی نیز تکه و پاره در زیر سم اسبان اعراب و مغولان بی فرهنگ بیابانگرد!

از برهه های غم انگیز تاریخ کشور عزیزمان ایران یکی جدا شدن سرزمینهای گرانبهایی از میهن عزیزمان در جنگ با روسها در زمان فتحعلی شاه قاجار که در  اثر بی لیاقتی او پس از جنگهای متوالی بموجب عهدنامه های گلستان و ترکمانچای صورت گرفت و در نهایت رودخانه ارس مرز کشورمان با کشور روسیه شد .

اکنون این رودخانه ارس است که ایران را از جگرگوشه خود جدا کرده است . آذربایجان  جگرگوشه و تاج ایران است حتی اگر صد پاره شود . آذربایجان شمالی فرزندی است که از مام میهن جدا افتاده است ...

ای ارس چشمه هایت جوشان و چشمت همیشه گریان باد !

" آراز " در شعرهای جانگداز ترکی از جدائیها حکایت می کند . گویا هموست که "سارای" ما را نیز  از ما گرفته است !

×××

کمی دورتر نیز در کنار رودخانه ارس کاروانسرای عهد شاه عباس کبیر واقع گردیده که در دست مرمت بود: کاروانسرای خواجه نظر

کاروانسرای خواجه نظر در کنار ارس

آیا جایی از ایران عزیزمان را سراغ دارید که از این کاروانسراهای شاه عباسی بی نصیب باشد : 999 کاروانسرای در گوشه گوشه ایران.

کاروانسرای شاه عباسی در دست بازسازی

درست روبروی شهر گلستان و در اینسوی مرز  پارک کوهستانی ارس احداث گردیده که بسیار زیباست .

پارک کوهستانی ارس

بخصوص با آلاچیقهای زیبایی که در گوشه گوشه ان برای اسکان مسافران تعبیه شده تا بتوانند در کنار رود " آراز" (ارس) شبی را سر کنند: پارک کوهستانی ارس

 

توضیح اینکه این منطقه بعنوان "منطقه آزاد تجاری" شناخته شده و بازارچه های مرزی فراوانی دارد که قطعا برای خانمهای محترمه بسیار جذاب است!

پ . ن : جناب آقای بابک اطلاعاتی در خصوص آرامگاه شهید "صدآفرین " داده است که امیدوارم در سفری به آن خطه مقدس موفق به زیارت قبر این شهید شوم :

" در مورد شهید حسین علی صد افرین مزار ایشون در پاسگاه صد آفرین در نقطه صفر
مرزی پیله رود در 35 کیلوومتری شمال شرقی نمین قرار دارد...برای رفتن به مزار ایشون باید بعد از گردنه حیران و عبور از شهرستان نمین به سمت اردبیل جاده " به سمت کارخانه سیمان  اردبیل " را در پیش  گرفته و پس از حدود 30 کیلومتر به اخر جاده و پاسگاه خواهید رسید. "

یا علی مدد

کدهای اضافی کاربر :