کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۱٤ آبان ۱۳٩٠

بنام خدا

صبح روز جمعه  13 آبان تصمیم گرفتیم سری به آبگرم خرقان بزنیم. مدتها بود که قصد داشتم سری به این آبگرم بزنم . این آبگرم را به نام " آبگرم خرقان قزوین" می شناختم و این تنها اطلاعاتی بود که داشتم . در هیچ یک از نقشه هایی که در اختیار داشتم نامی از خرقان در استان قزوین نیافتم و  تنها "آبگرم" روی نقشه نیز در مسیر قزوین به همدان نرسیده به آوج بود که نامی از خرقان را با خود همراه نداشت .

آبگرم خرقان قزوین

آبگرم خرقان که امروزه ارشیا نامیده می شود!

دستگاه جی پی اس هم تنها یک "خرقان" شناسایی کرد که بخشی از رزن استان همدان بود و ما را از مسیر ساوه به مقصد هدایت می کرد که تصمیم گرفتم ابتدا خود را به قزوین رسانده و سپس سراغ این آبگرم را از مردم قزوین بگیرم که پس از پرس و جو در عوارضی قزوین متوجه شدم که آبگرم بین تاکستان و آوج در مسیر قزوین به همدان همان "آبگرم خرقان قزوین" است .


بعد از نزدیک 300 کیلومتر رانندگی بالاخره به منطقه مسکونی که در تابلوها نام "آبگرم" داشت رسیدیم و پس از گذر از یک کوچه بالاخره به آبگرم می رسیم . با کمال تعجب نام آبگرم را "آبگرم ارشیا" نوشته اند .

توضیحات و عکسهای مجموعه را می توان در اینجا دید.

پس از خرید بلیط دو هزار تومنی از پله ها پایین رفته و رختکن کهنه با قفل های زنگ زده حسابی توی ذوق می زند بخصوص برای ما که به هر بهانه ای سر رخش را به سوی سرعین می چرخانیم !

 برای کسانی که سنشان قد می دهد و حمامهای قدیمی را دیده اند دیدن این آبگرم باید خیلی جذاب باشد چون دیدن آن حمامهای قدیمی را تداعی می کند (البته کسانی که هنوز تمایل به آبتنی در حمامهای قدیمی دارند می توانند در بازار قم سراغ این حمام را بگیرند) .

مشخصات آبگرم خرقان قزوین

تابلو مشخصات آبگرم خرقان قزوین

توضیحات عناصر آبگرم :

Na : سدیم

Ca : کلسیم

Mg : منیزیم

Cl : کلر

So4: سولفات

Co2 : گاز کربنیک

H2s : سولفید هیدروژن

در صفحه گردشگری سایت تبیان در خصوص ویژگیهای این آبگرم می خوانیم :

"این چشمه در کیلومتر 95 جاده قزوین - همدان قرار دارد . آب هاى معدنى خرقان، پس از مصرف به رود خانه « ابهررود» که از این منطقه عبور مى کند، مى ریزد. آب هاى چشمه خرقان از دسته آبهاى کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با pH اسید و سیلیس است. آب این چشمه در درمان دردهاى عصبى، سیاتیک و رماتیسم مؤثر است. در عفونت هاى مجارى تنفسى، تورم گلو و حلق و برنشیت مزمن به صورت استنشاق بخار و دوش بینى مؤثر است."

و در ذیل توضیحات مربوط به آبگرم ارشیا آورده است :

"چشمه هاى آب معدنى «ارشیا» در شهر آبگرم از مهمترین آب گرم هاى معدنى استان قزوین است که قابلیت هاى درمانى دارد. این مجموعه داراى استخر آب گرم عمومى، سایت خصوصى و سفره خانه سنتى بوده و هر سال میزبان هزاران نفر از گردشگران کشور است. آب گرم معدنى ارشیا از نوع آهکى بوده و خاصیت درمانى آن براى بیمارى هاى درد مفاصل، روماتیسم، سوء هاضمه، سنگ کلیه، اعصاب و اگزما مؤثر است."

که با توجه به پرس و جو از اهالی محل در منطقه خرقان بجز همین آبگرم ، آبگرم دیگری موجود نمی باشد و البته اطلاعات صحیح را از این صفحه وبسایت گردشگری استان قزوین می توان بدست اورد.

بهر حال با وجود اینکه آب این آبگرم سبک به نظر می رسد ، گازهای متصاعد از آن باعث سرگیجه می گردد که به همین دلیل در ورودی مجتمع نوشته هایی نصب شده که ورود بیماران قلبی را منع کرده است.

نکته جالب دیگر شور بودن آب (بعلت اینکه حاوی کلرور سدیک می باشد) می باشد که بسیار شبیه آب آبگرم گنو بندر عباس می باشد.

در برگشت حرف دستگاه جی پی اس را گوش کرده و از مسیر آوج - رزن - فامنین و ساوه خود را به تهران رساندیم و البته در مسیر صرفاَ برای کمک به اقتصاد محلی(!) تا دلتان بخواهد انار ساوه خریدیم و نوش جان کردیم.

بهر حال برای تهرانی ها با وجود آبگرم لاریجان (رینه) در همین نزدیکی رفتن به ابگرم خرقان به صرفه نمی باشد آما برای یکبار هم که شده دیدن آبگرم خرقان (ارشیا) و شنا در آن به زحمتش می ارزد. بخصوص اگر بتوان پس از حدود 30 کیلومتر رانندگی در جاده ای فرعی از برجهای دوگانه خرقان که اثاری بجا مانده از معماری اسلامی قرن پنجم هجری می باشد هم بازدید کرد.

اطلاعات تکمیلی:

1 - از آبگرم تا برجهای دوگانه خرقان که در کنار روستای حصار واقع است حدود 30 کیلومتر فاصله است.

2 - این آبگرم به نامهای ارشیا ، آبگرم قزوین ، آبگرم تاکستان و حتی آبگرم آوج هم نامیده می شود... هر کسی از ظن خود شد یار من!

3 - فاصله از تهران کمتر از 300 کیلومتر و از جاده های اتوبان تهران - قزوین(بهترین در صورت نبود ترافیک) ، جاده شهریار - بوئین زهرا ، اتوبان جدید ساوه قابل دسترسی است و حدود 3 ساعت زمان نیاز دارد.

4- این آبگرم برای میانسالان و کهنسالان که عموما پا درد دارند یا احساس سرما در پاهای خود می کنند بسیار مفید می باشد و این آبگرم خاصیت گرمادهی خوبی دارد. ضمنا جهت تاثیر بهتر حتما بیش از دو بار در روز باید از آبگرم استفاده کرد.

یا علی مدد.

 

کدهای اضافی کاربر :