کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢۸ تیر ۱۳۸٩

بنام خدا

"آبشارها یکی از جلوه های خاص عظمت الهی هستند که ناخودآگاه هر بیننده را به تحسین خالق متعال وادار می کنند . شکوه ریزش آب از فراز صخره های بلند ، تجلی شکوه آب و استقامت صخره هاست که سرانجام به فرو افتادن آب می انجامد . ساعتی آرمیدن در کنار یک آبشار و تماشای بازی آب و سنگ ، آرامشی ویژه به انسان می بخشد و شاید صدای دلنشین آب ، تنها صدایی باشد که هیچ گاه شنونده را خسته نمی کند . رطوبت مناسب و پراکندگی قطرات آب در اطراف آبشارها باعث بوجود آمدن زیستگاههای منحصر به فردی برای رستنی ها و جانداران دیگر گشته است . گیاه دارویی "پر سیاوشان" (نوعی سرخس) را فقط در دامنه مرطوب آبشارها و دهانه چاه های قدیمی می توان یافت . این گیاه نمونه بارز زیستگاه آبشاری است و جایگاه خاصی در طب سنتی ایران دارد..."

متن بالا قسمتی از مقدمه نویسنده کتاب "آبشارهای ایران" است که به زیبایی و لطافت خاص نگارش یافته است . این کتاب اطلاعات بسیار مهم از آبشارهای ایران به تفکیک استانهای کشور عزیزمان بهمراه تصاویر بسیار زیبا ارائه می کند که در نوع خود بی نظیر بوده و دایره المعارف آبشار های ایران بشمار می رود.

گذشته از معرفی آبشار های ایران ، طبیعت ، مسیر دسترسی ، فاصله از شهر ،  به زمان پر آب بودن آبشارهای فصلی هم اشاره شده است.

با اینکه از مدتها پیش با وبلاگ جناب آقای مجید اسکندی نویسنده محترم این کتاب "سفری در طبیعت ایران "آشنا شده بودم و علاوه بر وبلاگ ایشان از وبلاگ جناب آقای پرویز شجاعی "ایران سرزمین من " استفاده شایان کرده ام و از جاذبه های طبیعت ایران از این دو وبلاگ راهنمایی گرفته ام ولی پس از مطالعه اجمالی این اثر ارزشمند به این باور رسیدم که دیگر برای گردش های "چند ساعته" نیازی به تفکر و برنامه ریزی " چند روزه" نخواهم داشت. چرا که این کتاب راهنمای خوبی برای طبیعت گردی می باشد.

 ناشر : انتشارات ایرانشناسی : تهران خیابان طالقانی خیابان بهار شمالی کوچه طبا پلاک 6 واحد 1 - صندوق پستی : 164- 15715 تلفن :77539859 - 77531825

تحقیق و نگارش : مهندس مجید اسکندری (http://tici.blogfa.com)

نوبت چاپ : چاپ دوم بهار 89

 

البته فراموش نکنیم که طبیعت زیبا موهبت الهی است پس هدیای خداوند را آلوده نکنیم.

یا علی مدد

 

کدهای اضافی کاربر :