کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۳۱ تیر ۱۳٩٥

بنام خدا

هر بار که از کنار شهر نیشابور ، شهر حجره های فیروزه تراشی می گذشتیم ، یا شوق زیارت آفتاب داشتیم یا غصه جدایی اسیرمان می کرد و شور و شوق نیشابور گردی بر دلمان می ماند . اما اینبار اجابت دستور مادر بزرگوار فرصتی به ما داد تا در لحضاتی هر چند اندک به گوشه های این شهر سرک بکشیم و فاتحه ای نثار روان شعرای بزرگش قرائت کنیم.

...  چند عکس از این میراث های ملی - مذهبی مان جهت تقدیم می گردد:

قدمگاه درود 

قدمگاه درود : منطقه ای خارج از شهر که گفته می شود جای قدمهای مبارک حضرت امام رضا (ع) به روی آن نقش بسته و اکنون این محل زیارتگاهی است با بنایی که مربوط به اوائل دوره صفویه است.

 ورودی قدمگاه درود

ورودی قدمگاه درود

جای پای منسوب به امام رضا ع

جای قدمهای منسوب به امام رضا (ع)

آرامگاه عطار نیشابوری ، عارف و شاعر معاصر هجوم مغول به ایران :

 مقبره عطار نیشابوری

آرامگاه عطار نیشابوری

سنگ مقبره عطار نیشابوری

مقبره عطار نیشابوری

مردی که بخاطر سرودن مجموعه "منطق الطیر" و بخصوص داستان شیخ صنعان ویژه دوستش دارم.

آرامگاه عمر خیام ، ریاضیدان ، منجم و شاعر معاصر حکومت سلجوقیان در ایران :

 آرامگاه عمر خیام

آرامگاه عمر خیام

مقبره عمر خیام

سنگ قبر عمر خیام

کلی شعرهای خیام را گشتم تا  ببینم کسی که می گوید " عاقبت خاک گل کوزه گران خواهیم شد" گذر خود بر حجره فیروزه تراشی را هم پیش بینی کرده بوده است؟!!!

مقبره کمال الملک نقاش عهد قاجار:

مقبره کمال الملک

آرامگاه کمال الملک

زیارتگاه امامزاده محروق و امامزاده ابراهیم فرزند حضرت شاهچراغ:

زیارتگاه امامزاده محروق

امامزادگان: محروق و ابراهیم فرزند شاهچراغ

البته به حجره های فیروزه تراشی شهر هم سری زدیم و لذت بردیم از انسانهای سخت کوشی که از دل سنگ روزی می تراشند!

یا علی مدد

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٥ تیر ۱۳٩٥

بنام خدا

 امشب عزیز ترین شب " ماه " است و در طول سال دیگر مثل همچون شبی محبوب نخواهد بود اما حیف که شیرینی دیدن روی ماه با افسوس از دست رفتن بهترین فرصتهای بندگی همراه است ...

طاعات قبول حق و عید سعید فطر بر همه بندگان مخلص خدا مبارک.

***

سه روز تعطیلی عید فطر امسال بهانه ای برای یک مسافرت حداقل سه روزه می تواند باشد . اما در این مدت نه چندان کم برای شاغلین کجا می شود رفت که هم از ترافیک جاده خبری نباشد و هم در فصل گرما بتوان کمی خنک شد؟

 طبیعت سرعین

دامنه های سبلان (البته در پاییز!!!)

بی شک مناطق کوهستانی از قبیل استانهای اردبیل ( اینجا) ، آذربایجان شرقی و غربی، ( اینجا و اینجا و اینجا) چهار محال بختیاری و کهکیلویه ( اینجا و اینجا) و بخصوص لرستان ، کردستان و شاید مناطقی از زنجان و همدان می تواند مقصد یک سفر حداقل سه روزه باشد با یک عالمه مناطق و مناظر دیدنی ...

 آبشار مارگون

آبشار مارگون در کوههای سپیدان

می شود در دامنه سبلان در هوایی بی نظیر و خنک و حتی سرد از آبگرم های متنوعش استفاده کرد و از شیر و ماست عشایر خورد و یا در کنار آبشارهای زیبای لرستان بساط کرد و بوی کباب را در هوا پراکند و حتی می توان در رودخانه های چهار محال از فرصت رفتینگ (قایق سواری روی رودخانه های خروشان) استفاده کرد و بره کباب مهمان عشایر با صفا بود ...

 پارک کوهستانی ارس

پارک ساحلی ارس در جلفا

فقط باید توجه داشت که در این فصل سال بعلت گرما و رطوبت بیش از حد و بخصوص با توجه به ترافیک جاده های شمال ، باید از سفر به شمال اجتناب کرد ولی باز هم اگر چاره دیگری نبود ارتفاعات ییلاقی شمال بهتر از شهرها و بخصوص شهرهای ساحلی است ... ارتفاعات سیاهکل ، ییلاقات ماسال در گیلان و ارتفاعات دراز نو در کردکوی گلستان یا جنگل ابر در مسیر شاهرود به گلستان ... هم می شود از زیبائی های طبیعت لذت برد و هم در هوای خنک تن آسائی کرد!

 

ارتفاعات سیاهکل

یا علی مدد

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٥ تیر ۱۳٩٥

بنام خدا

چرخ فلک می چرخد . این چرخ دقیقا همان چرخی است که سال قبل چرخیده بود و "ملت" را از اوج به ذلت کشیده بود و باز هم می چرخد در همان مسیر . اما اینبار رو به "اوج" است .

چرخ فلک اینبار نیز مسافران بالا نشین اش را پیاده می کند و باز پایینی  ها را بالا می برد !!!

کار چرخ فلک "چرخیدن" است اما سرعت تندی که پیدا کرده شاید برای بعضی ها تهوع آور باشد اما برای من نشاط آور است  گرچه همچنان " پیاده می روم و همرهان سوارانند"!

بچرخ ای فلک ! سریعتر بچرخ که من عاشق سرعتم!

یا علی مدد

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٢ تیر ۱۳٩٥

بنام خدا

این چند روز اخیر هوای تهران بشدت گرم است. بالای 43 درجه ! پس باید تا می شد از تهران دور شد . اما از انجائیکه خانواده دوست عزیزی را برای افطار دعوت کرده بودیم  نمی توانستیم خود را به خارج از شهر برسانیم و  اصطلاحاً "خنک گردی" کنیم . اما باید فکری می کردیم ... کو چاره ای ؟!

و البته کمی هم تنبل تشریف دارند خیلی کلنجار رفت و مقاومت کرد ولی نتوانست کاری از پیش ببرد و بالاخره زور میزبان (!) چربید و راه افتادیم ... هم فال و هم تماشا ... هم زیارت و هم هوای خنک ... گرچه شادی بچه ها از یک سفر برون شهری ،هر چند نصف روزه، شادم می کرد اما در طول مسیر اخم و تخم  دوستم نگرانم میکرد که نکند هوای مقصد هم به تبعیت از هوای تهران گرم باشد که در آن صورت تحمل نیش و کنایه های او برای من سخت می شد !!! واقعا سخت.

اما تا از شهر خارج شدیم درجه حرارت از 43 به 28 سقوط آزاد کرد و در مقصد حرارت تنها 15درجه بود و  افطار بصورت پتو پیچ صرف شد و در ادامه دیگر این سرما بود که مجبورمان کرد تا چادر صحرایی را علم کنیم  بلکه بتوانیم  در برابر نسیم خنک تا سحری دوام بیاوریم !!!

خنکی هوا نشاطی به دوست عزیزم داد که با فک و فامیل هم  تماس گرفت و دعوتشان کرد تا به ما بپیوندند ولی اینبار "تنبلی" آنها به داد میزبان رسید!

توضیح اضافه : در همین نزدیکی مناطقی هستند که در گرمترین فصل سال هوای بسیار خنکی دارند که تنها با چند ده کیلومتر رانندگی و کمتر از یکساعت زمان می شود از آن لذت برد. از جمله :

1 - امامزاده هاشم  (جاده هراز بعد از آبعلی ) که امکانات اقامتی هم دارد.

2 -  بالای گردنه دیزین ( لواسانات ، در مسیر جاده چالوس)

3 - انتهای مسیر روستاهای وردیج و واریشو بالای ارتفاعات

اگر شما هم مناطقی را سراغ دارید معرفی کنید.

کدهای اضافی کاربر :