کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۱ خرداد ۱۳٩٥

بنام خدا

"گاهی" مسیر زیباتر از هدف سفر است اما برای من "همیشه " مسیر زیباتر از هدف بوده و اغلب در سفرهایم مسیر خود هدف است .  

اینبار نیز گرچه هدف جاده دراز نو و ارتفاعات و جنگل های کردکوی است اما وقتی که می خواهیم از کنار بهشهر (اشرف البلاد) بگذریم یکی از تابلوهای قهوه ای رنگ مخصوص گردشگری ما را به خود می خواند : غارهای هوتو و کمربند.

غار هوتو

غار هوتو

همینکه به داخل شهر می پیچیم دیگر از اثری از تابلو راهنما نیست اما درست همان ابتدا تابلوی روستای شهید آباد ( قبل از بیمارستان شهدا) دیده می شود که باید وارد جاده شد. 200 متر جلوتر تابلوی مربوط به معرفی غارهای هوتو و کمربند نظرت را جلب می کند برای خروج از سمت چپ جاده و رفتن به بالای تپه از جاده ای خاکی . البته در همان ورودی و کنار دکه هم  میتوان پارک کرده از پله هایی که برای قدم زدن تعبیه شده استفاده کرد.

غار هوتو

غار هوتو

چه از پله ها بالا روی با با ماشین تا بالای تپه که محلی برای پارک و همچنین آلاچیقهایی برای اتراق ساخته شده بروی ، تپه و مسیر غارها پر از درختان انار می باشد که از شانس ما همه پر گل بودند و انشاالله پر برکت. مسیر پیاده روی تا غارها نیز جنگل انبوهی از درختان انار است بعلاوه مناظری چشم نواز از شهری زیبا  و این خود حس خوشایندی دارد.

 تابلوی معرفی غارها

تابلوی معرفی غار

اما آنچه مهمتر است مطالبی است که در سایتها می توان یافت :

"این غار و غار کمربند، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتادوپنج هزار سال معروفیت جهانی دارد. اهمیت غار و آثار کشف شده در آن تا به اندازه‌ای است که در برخی موارد از این غار به معدن طلای انسان‌شناسان یاد شده است."

غار کمربند

ورودی غار کمربند که کاملا توسط درختان انار دهانه غار پوشانده شده است!

 "...تاکنون یکی از قدیم‌ترین فسیل‌های کشف شده از انسان در مازندران مربوط به دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا است که در سال 1330 خورشیدی در دو غار به نام «کمربند» و «هوتو» در بهشهر مازندران کشف شد، این هیأت در طول چهار هفته کار، کف سنگ آهکی غار هوتو را حفر کردند و به آثاری از تمدن‌های «عصر آهن خام» و «عصر برنز» و در پایین‌تر به «عصر مس» و پایین‌تر از آن به «عصر سفال» و سنگ تراشیده دست یافتند..." سایت ویکی پدیا)

و همچنین یافته های این غار جالب و هیجان انگیز است :

  • غار هوتو: یک جفت استخوان‌بندی بسیار بزرگ ران، استخوان‌بندی مردی بالغ، استخوان ساعد، استخوان‌بندی دو زن، شاخها و استخوان‌های یک نوع آهو، استخوان‌های موش درشت صحرایی و استخوان‌های سگ دریایی. 
  • غار کمربند: سر یک استخوان بازوی انسان، استخوانهای دختری 12 ساله و استخوان‌بندی یک مادر جوان و کودک شیرخوار در آغوش، بر اساس کشفیات باستان‌شناسی در زیر خاکهای رسوبی و شن‌دار آمل، دندان کرسی فیلی کشف شد که دهها هزار سال از انقراض نژادش می‌گذرد.

داخل غار کمربند

رگه های تازیانه آب بر بدنه سنگی غار پیداست!

"طبق کاوش‌های واندنبرگ در غاز هوتو بهشهر سنگ‌ریزه‌ها و اسکلت سه انسان کشف شد که ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ سال قبل (در کتاب تاریخ مازندران باستان ق. م ذکر شده)در این منطقه زندگی می‌کردند. غار هوتو در غرب بهشهر واقع وآنچه در این مکان کشف شده شامل نشانه‌هایی از دوران یخچال، عهد آهن، نوسنگی، آغاز پارینه سنگی و اشیائی از سنگ چخماق که مربوط به پارینه سنگی بوده یافت شده‌است."

توضیح : محوطه غارها با آلاچیقهای احداثی محل مناسبی جهت رفع خستگی سفر هم هست و اگر قصد رفع خستگی سفر را نداشته باشید بازدید از غارها در مدت زمانی کمتر از یکساعت مقدور است . اما دیگر این غارها را هرگز فراموش نخواهید کرد.

 

یا علی مدد

کدهای اضافی کاربر :