کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۸ آذر ۱۳٩٤

بنام خدا

بارها جاده سراب - اردبیل را رفته ام اما بار آخری که در اواخر تابستان این مسیر را رفتم متفاوت بود. این بار می خواستم چشمه هایی موسوم به قوتور را در منطقه تک آغاج ببینم. تک آغاچ بمعنی تک درخت است و محلی است در حاده سراب - نیر. البته مشخصه این محل یک درخت تنها نیست که درختان زیاد و باغات زیادی در آن محل هست. 

چشمه قوتور

آبادی توی عکس کنار جاده است که درواقع مجموعه رستورانهای تک آغاج است.

وقتی از شهرستان سراب فاصله می گیری و پادگان تیپ مستقل سراب را پشت سر می گذاری و  قبل از اینکه جاده رفت و برگشت از هم جدا شوند و  درست بعد از پمپ بنزین که سمت راست جاده است و چند متر مانده به مغازه و رستوران ها که اقامتگاه بین راهی تک آغاچ را تشکیل می دهد از خروجی دست راست از جاده اصلی خارج می شویم. این جاده روستایی شما را به روستاهای زیادی از جمله عسکرآباد و سلطان آباد می رساند که از آخرین روستا می توان با حدود 20 دقیقه راهپیمایی به آبگرم شکردره رسید که آبگرمی بکر در دل طبیعت است.

چشمه قوتور

خنکای دلچسبی دارد!

اما...  هدف ما آبگرم شکر دره نیست بلکه همین محل تک آغاج است.  تنها پس از حدود 500 متر می توان از هر مسیری که بتوان از جاده خارج و در دست چپ جاده که مرتعی بزرگ است وارد شد.

چشمه قوتور

از سه نوع چشمه (برنگهای سبز، سرخ و سیاه) برای استفاده عزیزی سوغات بردیم!

 از جای جای این مرتع  چشمه با رنگ و بو و خاصیت متفاوت از دل زمین می جوشد که گاهی سبز سبز است و گاهی به رنگ قیر که به آب نفت معروف است و گاهی آب زلالی که کمی بعد از محل جوشیدن املاح مسی رنگش که گویا املاح آهن است ته نشین می گردد. اهالی معتقدند آب این چشمه ها برای مشکلات پوستی مفید است.

چشمه آب نفت منطقه تک آغاج

چشمه آب نفت!!! منطقه تک آغاج سراب

چشمه های دیگری هم از زمین می جوشید که در ابتدای سرچشمه بسیار زلال بود و کمی که از سرچشمه فاصله می گرفت املاح سرخ رنگش رسوب می کرد که بنظر می آید عین چشمه آب سرخ فریز هند نطنز باشد که برای بیماری های کم خونی مفید است.

چشمه های آب سرخ تک آغاج سراب

چشمه های آب سرخ تک آغاج سراب

اما ... از همه جالبتر اینکه منطقه وسیع چشمه ها در آخر فصل تابستان هنوز سرسبز بود و باد بسیار خنکی که می وزید باعث نشاط فراوان می شد.

و در آخر اینکه املاح سفت و سخت شده (سنگ شده) روی چشمه های جوشان نشان از قدمت بسیار بالای این چشمه ها دارد ... شاید میلیونها سال ...

چشمه قطور - قوتور

به املاح سنگ شده چشمه جوشان توجه کنید...

و اما یک سوال : چرا چنین منطقه منحصر بفردی بدون متولی و سر خود رها شده است ؟

یا علی مدد

 

کدهای اضافی کاربر :