کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٤

بنام خدا

خیلی شاکی و با نهایت بغض و کینه می گفت : "دین" ها از همان روزی که سر بر آورده اند فقط جنایت کرده اند فقط باعث تعصب خشک و خونریزی شده اند جنگ های بزرگی بخاطر دین یا به بهانه دین راه افتاده و الان هم که یک مشت جانی بالفطره دارند به نام دین مردم را مثل گوسفند ذبح می کنند ... اصلاً یکی به من بگه دین کدوم جاده رو آسفالت کرده؟!

راننده پیر در جوابش به آرامی گفت : من مردی را دیده ام که بخاطر پنج تومن راننده تاکسی را کشت ... بخاطر پول ، بخاطر ناموس ، بخاطر حیثیت ، بخاطر آب ، خاک و زمین هم خون ریزی های زیادی صورت گرفته و تابحال هم جنگهای زیادی بخاطر سرزمین ها و کشورگشایی صورت گرفته است که اتفاقا بهانه بیشتر جنگها بوده است.

براستی که هر دو راست می گفتند ... همه اینها یک وجه مشترک دارند : همه بهانه هایی که پیرمرد گفت یک وجه مشترک دارند ... ارزش

ناموس ، دین ، حیثیت ، سرزمین ، آب ، خاک و ... حتی پول ارزش دارند ... ارزشمندند!

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٤

بنام خدا

 

دریاچه تار

دریاچه تار در اردیبهشت ... یخ دریاچه به تازگی آب شده است.

 دیروز و درست نیمه اردیبهشت دو نفری راه افتادیم برای بار دوم به دیدن دریاچه تار برویم که دست از پا درازتر برگشتیم. از شهر دماوند طبق تابلوی راهنمایی نصب شده پیچیدیم و بعد از اینکه جاده آسفالته تمام شد متوجه تعداد زیادی ماشین پارک شده شدیم که وقتی از جاده خاکی در دل کوه بالا رفتیم تازه متوجه شدیم که اهالی پرواز برای کایت سواری این کوه را انتخاب کرده بودند. کمی بالاتر از محل استقرار آنها خوردیم به برف که راه را مسدود کرده بود.

 

دریاچه تار

هنوز پای ماهیگیران به دریاچه باز نشده است.

 دیدار دریاچه تنها بهانه ای بود برای استفاده از هوای پاک . پس هدف دیگری انتخاب شد.

دوسال پیش هم که این مسیر بکر را رفته بودیم در نزدیکی دریاچه با راه مسدود شده از  برف مواجه شده بودیم اما توانستیم از کوه و کمر راهی باز کنیم و خود را به دریاچه برسانیم که مدیون رخشی بودیم که دیگر نیست.

کوههای اطراف دریاچه تار

در اردیبهشت ماه هنوز کوههای اطراف دریاچه سفید پوش است و رخش سفید از دست رفته در کنار برفها و تا لب دریاچه آمده است.

دره منتهی به دریاچه تار

دره منتهی به دریاچه تار که مسیر دریاچه معلوم است.

وجود گیاهان دارویی فراوان در این منطقه تعداد زیادی از کسانی را که از فروش این گیاهان امرار معاش می کنند را به این منطقه بکر می کشاند و تعداد زیادی ماهیگیر که برای صید نوعی ماهی نادر دریاچه به این منطقه می روند اما ما صرفا برای استفاده از محیط زیست بکر و هوای عالی این منطقه دور دست را دوست داریم.

توصیح : عکسها مربوط به اردیبهشت ماه سال 1392 می باشد.

 یا علی مدد

نویسنده: مسعود قلعه - ٩ اردیبهشت ۱۳٩٤

بنام خدا

در جاده هراز درست پس از دیدن تابلوی "آمل 75 کیلومتر" در سمت چپ جاده منظره ای را می بینید که نشان از غارهای متعدد در دل صخره هاست . اگر بتوانید بموقع از خروجی سمت چپ جاده از کنار رستوران سالاری از جاده خارج شوید پس از اینکه دو یا سه پیچ جاده را پشت سر گذاشتید می توانید با خیال راحت ماشین را در یکی شانه خاکی یکی از پیچ ها پارک کرده و با فراغ بال به دیدن این دخمه ها بروید .

 

دخمه های کافر کلی

نمای دور دخمه های کافر کلی

این دخمه ها اغلب در سه طبقه کنده شده و بعضی بصورت مستقل بوده و بعضی دیگر به هم مرتبط می باشند. زمانی برای رفتن به داخل دخمه ها از نردبان استفاده می شده ولی اکنون که مثل اغلب میراث های فرهنگی بی صاحب رها شده باید دست به سنگ شده و خود را بالا بکشید که البته خالی از خطر نیست.

دخمه های کافر کلی

عکس یادگاری در دخمه های کافرکلی

در متونی که در اینترنت یافت می شود قدمت این دخمه ها را به دوره اول اسلامی ربط می دهند اما به نظر می رسد قدمت این دخمه ها شاید به هزاران سال قبل از اسلام برگردد که البته قطعا در دوران اسلامی هم از آنها استفاده شده برای مبارزه با اعراب متجاوز که ساکنین آن را کافر و دخمه ها را خانه کافران (کافر کلی به زبان مازنی ها) نامیده اند.

ورود به دخمه های کافر کلی

صعود به دخمه های کافر کلی

ظاهراً این دخمه ها متشکل از اتاق ، آشپزخانه و توالت بوده و دارای سیستم فاضلاب بوده که البته هر چه گشتم اثری حاکی از آن نیافتم.

دخمه های دوبلکس

دخمه های دوبلکس!

برای جابجایی در طبقات قطعا از نردبان استفاده می شده ولی امروزه به سختی و با استفاده از سوراخهایی که در سنگ ها ایجاد شده می توان بین طبقات جابجا شد .

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

فضای داخل اتاقها نشان از سلیقه حجاران دارد چرا که بسیار منظم و مرتب کنده شده است.

دخمه های سه طبقه کافر کلی

دخمه های سه طبقه کافر کلی

بعضاً اتاقها دارای طاقچه هم می باشد و اغلب اتاقها دارای نورگیر می باشند که چشم انداز زیبایی هم دارد.

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

فضای داخلی دخمه های کافر کلی

برای بازدید از این مکان باستانی و فرهنگی نیازی به اجازه هیچکس نیست اما باید به امنیت خودتان هم توجه ویژه داشته باشید.

چشم انداز دخمه های کافر کلی

چشم انداز دخمه های کافر کلی

چشم انداز زیبایی از منطقه لاریجان بخصوص در فصل بهار چشم ها را می نوازد.

پس از بازدید از این دخمه ها حداکثر 20 دقیقه تا روستای آبگرم رینه فاصله دارید . تنی به آبگرم بزنید و عرق خود را خشک کنید.

یا علی مدد

کدهای اضافی کاربر :