کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢٢ تیر ۱۳٩۳

بنام خدا

ایمیل زیر را از یکی از دوستان دریافت کردم . فارغ از صحت و سقم مطلب ، اساس مطلب و جوابهای شیخ الازهر واقعی و بسیار منطقی و بدور از تعصب است .

متن ایمیل را که به نقل از دکتر محمد حسن شجاعی فرد می باشد عیناَ تقدیم می نمایم:

×××

یک بار ساعت 2.5 نیمه شب در حال دیدن شبکه نیل مصر بودم، دیدم رئیس دانشگاه الازهر، دکتر احمد طیب که الان مفتی الازهر است درباره شیعه و سنی صحبت می کرد. 

فکر کردم حتما بر ضد شیعه صحبت می کند اما دقت کردم و دیدم بحث خیلی خوب پیش می رود.

احمد طیب - شیخ الازهر

احمد طیب - شیخ دانشگاه الازهر مصر

-  خبرنگاری سوال کرد آیا به نظر شما عقاید شیعه مشکل ندارد؟

شیخ طیب جواب داد: نه چه مشکلی دارند، 50 سال پیش شیخ شلتوت (عالم و مفتی اعظم اهل سنت هم عصر آیت الله بروجردی) فتوا داده است که شیعه مذهب پنجم اسلام و مانند مذاهب دیگر است.

 -  خبرنگار گفت: فرزندان ما در حال شیعه شدن هستند چه باید بکنیم؟

شیخ جواب داد: خوب بشوند مگر کسی از مذهب حنفی به مالکی برود ما اشکالی به او می گیریم؟ خوب این ها هم از مذهب چهارم به مذهب پنجم رفته اند.

-  خبرنگار پرسید شیعیان با ما درحال قوم و خویشی هستند و با فرزندان ما ازدواج می کنند.

شیخ جواب داد: چه اشکالی دارد، بین مذاهب ازدواج آزاد است.

 -  خبرنگار گفت: می گویند شیعیان قرآنشان فرق می کند.

شیخ طیب پاسخ داد: این حرف ها خرافه پیرزن ها است. قرآن شیعیان با ما هیچ فرقی ندارد و حتی رسم الخطشان نیز مانند قرآن ما است.

 -  خبرنگار گفت: 23 روحانی از یک کشور(عربستان) فتوا داده اند که شیعیان کافرند، رافضی هستند.

شیخ گفت: برای مسلمین جهان فقط الازهر می تواند فتوا دهد و فتوای آنها اعتباری ندارد.

 -  خبرنگار گفت: پس این اختلافاتی که بین شیعه و سنی مطرح می کنند چیست؟

شیخ پاسخ داد: این اختلافات سیاست خارجی است و می خواهد بین شیعه و سنی اختلاف بیاندازد.

 -  خبرنگار گفت من یک سوال جدی دارم: شیعیان که ابوبکر و عمر را قبول ندارند، چگونه می گویید این ها مسلمان هستند؟

شیخ طیب گفت: بله قبول ندارند، اما مگر اعتقاد به ابوبکر و عمر جزو اصول دین اسلام است؟ قصه ابوبکر و عمر یک قصه تاریخی است و تاریخ به اصول اعتقادات ربطی ندارد.

-  خبرنگار که از این جواب جا خورده بود گفت: شیعیان یک ایراد دارند آن هم اینکه می گویند امام زمانشان از 1000 سال پیش هنوز زنده است.

شیخ پاسخ داد: خوب ممکن است، چرا ممکن نباشد، ولی دلیلی ندارد ما اعتقاد آنان را داشته باشیم .

 -  خبرنگار پرسید: آیا ممکن است کودک 8 ساله امام باشد؟ شیعیان معتقدند کودک 8 ساله امام شده است.

شیخ گفت: وقتی یک طفل در گهواره پیغمبر بشود، اینکه یک کودک 8 ساله هم امام باشد عجیب نیست، هرچند ممکن است ما به عنوان  اهل تسنن این اعتقاد را قبول نداشته باشیم؛ اما این موضوع به اسلام آنها صدمه ای نمی زند و آنها مسلمانند.

 **دکتر محمدحسن شجاعی فرد افزود: این مناظره برای من بسیار جالب بود و تلاش کردم تا با شیخ طیب تماس برقرار کرده و از او تشکر کنم.

  در تماس تلفنی به او گفتم شما بهترین دفاع را از شیعیان کردید و اگر یک روحانی شیعه آنجا بود شاید اینگونه دفاع نمی کرد و حداقل ملاحظه هایی می کرد، اما شما حتی اعتقاد به ابوبکر و عمر را هم از اسلام جدا کردید.

 

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٢ تیر ۱۳٩۳

بنام خدا

 پس از سی سال بالاخره فرصتی دست داد تا با یک جمع دوستانه و صمیمی سری به معروفترین غار آبی ایران بزنیم.درست دو روز قبل از ماه مبارک رمضان.

هنوز خاطرات سفر صمیمی نه بلکه بسیار بسیار صمیمی سی سال پیش جزو زیباترین خاطرات نوجوانی در ذهنم باقی است.گرچه از آن جمع صمیمی اکنون اثری باقی نمانده اما عکسهای آن موقع و خاطراتش هنوز باقی ولی جای خیلی هایشان در زندگی خالی است. خدا روحشان را شاد فرماید.

خدا را چه دیدی شاید سی سال بعد بچه های جمع صمیمی این سفر از این سفر بعنوان یک سفر بیاد ماندنی یاد کردند. انشاالله. 

پارک کنار غار علیصدر همدان

سکوهای محل نصب چادر

در تاریکی شب می رسیم. فضای اطراف غار با سی سال پیش از زمین تا آسمان تفاوت کرده. هتل جهانگردی در کنار غار احداث شده و پارک بسیار بزرگ با پارکینگ و امکانات اقامتی مختلف از سوئیت و خیمه هایی شبیه خیمه عشایر، سکوهای برای نصب چادر و...  رستورانهای متعدد، بازارچه های سوغاتی و...  

ذوق زده می شوم.دست مریزاد. شام تهیه و صرف می شود. هوا بسیار عالی و خنک است و همین برای ما که از گرمای وحشتناک تهران گریخته ایم کافی است.  

سوئیت های چوبی غار علیصدر

سوئیت های چوبی پارک کنار غار علیصدر

شب را در هوایی خنک سر می کنیم. نزدیکی های صبح کمی هم می لرزیم اما لذتبخش ترین قسمت سفر همین لرزیدن است. نسیم صبحگاهی مانع بیدار شدنمان است اما باید سر ساعت 8 صبح جزو اولین نفرات وا رد غار شویم تا بتوانیم برای صرف ناهار خودمان را همدان برسانیم.

ورودی غار علیصدر

ورودی غار علیصدر

داخل غار خیلی خنک است.هیجان بچه ها کاملا معلوم است. با دیدن دریاچه زیرزمینی و قایق سواری کارتون سفر به مرکز زمین که از روی یکی از کتابهایی ژول ورن به همین نام ساخته شده را به یادشان می آورد و تا آخر سفر که حدود 2-3 ساعت طول کشید در دنیای دیگری سیر کردند.

ورودی غار علیصدر

وروردی غار علیصدر

 زیبایی این غار بسیار زیاد است نه با گفتن و نه با عکس قابل توصیف نیست. زیبایی های چکیده ها و چکنده ها خارج از بیان است. باید دید. به یک سفر می ارزد. برای فرار از گرما هم که شده باید سری به این غار زیبا زد.

دریاچه غار علیصدر

دریاچه غار

گرچه بنظر ما غار چال نخجیر نراق بسیار زیبا است اما قایق سواری در این غار منحصر بفرد است. البته غار سهولان مهاباد هم دریاچه و قایق سواری دارد اما شاید برادر کوچکتر غار علیصدر به حساب آید.

دریاچه غار علیصدر

دریاچه غار علیصدر

بیش از دوساعته سفر در این غار شگفت انگیز طول کشید. سفر ما باید به همدان ختم می شد. همدان دیدنی زیادی دارد اما فرصت ما یکروزه بود.  

نقش های غار علیصدر

زیبایی چشم نواز 

نقش غار علیصدر

حیف دوربین با 20 مگاپیکسل قادر به ثبت زیبایی نیست!

ابشارها

قندیل های زیبا

غار غلیصدر

گلهای زیبای وارونه از چکنده ها

بدون توضیح اضافه عکسهای این سفر تقدیم دوستان.

آبشارهای غار علیصدر

 آبشارهایی از همه نوع ... و تاسف از اینکه عکاس خوبی نیستم.

نقش الله در غار علیصدر

نقش الله

 ناهار را در یکی از رستورانهای شهر خوردیم و سری به گنجنامه زدیم. دو کتیبه از دو شاه مقتدر هخامنشی: داریوش و پسرش خشایار شاه.

کتیبه گنجنامه

 گنجنامه

بوعلی سینا افتخار ایران و ایرانی در همدان آرمیده. سری به آرامگاه ابن سینا زده و فاتحه ای نثارش می کنیم. 

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابن سینا 

مسیر برگشت را از لالجین انتخاب می کنند(!) و حدود سه ساعت معطل خرید خانمها می شویم. وقتی سوغاتی را بار ماشین می کنیم تازه می فهمیم که خانمهای محترمه چرا اصرار داشتند همدان را سریعتر ترک کنیم ... البته سفال جزو میراث های زنده ایران است و به این هنر ایرانی افتخار می کنیم. لالجین را پایتخت سفال ایران می گویند.

سنگ قبر بوعلی

سنگ مزار ابن سینا 

توضیح : کسانی که از مسیر اتوبان جدید ساوه قصد رفتن به غار علیصدر را داشته باشند توصیه می شود ابتدا خود را به همدان برسانند بعد به سمت غار بروند . مسیر سر راستتر و بهتری است. غار علیصدر از همدان 75 کیلومتر فاصله دارد و بعد از شهر کبودراهنگ و پایگاه هوایی شهید نوژه است. 

یا علی مدد 

کدهای اضافی کاربر :