کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢۳ آذر ۱۳٩٢

بنام خدا

مطلب زیر را درطول چند سال اخیر چندین بار به اشکال متفاوت و کم و زیاد در سایتهای مختلف خوانده بودم اما وقتی در وبلاگ "اینجا همه چی درهمه" با این مطلب روبرو شدم حیفم آمد که وبلاگ کشکول به این مطلب زیبا متبرک نشود.

یا علی مدد

السّلامُ عَلیَکَ یا ابوالفَضلِ العَبّاس

آیت الله العظمی حکیم قدس سره از علمای بزرگ و مراجع بنام تقلید بود که سالها زعامت حوزه کهنسال نجف را به عهده داشت و در راه نگهبانی از دین خدا رنجها به جان خرید. آیت الله سید عباس کاشانی حائری در مورد حضرت ابوالفضل علیه السلام و سرداب و قبر مطهرش داستانی را در خدمت این مرجع بزرگوار مشاهده کرده که اینگونه نقل کرده است :

روزی در بیت آیت الله حکیم بودم که کلیددار آستان مقدس حضرت ابوالفضل علیه السلام تلفن کرد و گفت: سرداب مقدس حضرت ابوالفضل علیه السلام را آب گرفته و بیم آن می رود که ویران گردد و به حرم مطهر و گنبد و مناره ها نیز آسیب کلی وارد شود شما کاری بکنید. آیت الله حکیم فرمودند: من جمعه خواهم آمد و هر آنچه در توان دارم انجام خواهم داد.

آنگاه گروهی از علمای نجف از جمله اینجانب به همراه ایشان به کربلا و به حرم مطهر حضرت ابوالفضل علیه السلام رفتیم. آن مرجع بزرگ برای بازدید به طرف سرداب مقدس رفت و ما نیز از پی او آمدیم. اما همین که چند پله پایین رفتند دیدم نشست و با صدای بسیار بلند که تا آن روز ندیده بودم شروع به گریه کرد. همه شگفت زده و هراسان شدیم که چه شده است؟

من گردن کشیدم و دیدم شگفتا منظره عجیبی است که مرا هم گریان ساخت. منظره این بود : دیدم قبر شریف ابوالفضل علیه السلام در میان آب بسان جایی که از هر سو به وسیله دیوار بتونی بسیار محکم حفاظت شود در وسط آب قرار دارد اما آب آن را نمی گیرد درست همانند قبر سالارش حسین علیه السلام که متوکل بر آن آب بست اما آب به سوی قبر پیشروی نکرد و آنجا را حایر حسینی نامیدند. سلام خدا بر او و سالارش حسین علیه السلام.

بنای حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) از همان ابتدا بر روی این سرداب و آب بنا شده و این امر تأثیری بر روی استحکام حرم حضرت نداشته است؛ بسیاری از کم‌و‌کیف این امر روشن نیست که این موضوع چیزی جز معجزه نمی‌تواند باشد.

سرداب حرم حضرت عباس


علیرضا فداکار، معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفتگو با فارس با اشاره به سفر چند سال پیش خود به عتبات پس از سقوط صدام و زیارت سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) اظهار داشت: بنده در سال 82 و تقریبا 6 ماه پس از سقوط صدام به سرداب حرم حضرت مشرف شدم.

وی افزود: علت اینکه برخی از حرم‌های مطهر ائمه(ع) دارای سرداب هستند به این خاطر است که به مرور زمان، زمین‌های اطراف حرم به خاطر ساخت و سازها، گذر زمان، وزش باد و شرایط جوی از سطح حرم بالاتر آمده است و به این دلیل سرداب ایجاد شده است به طور مثال در نجف اشرف علت اینکه حرم حضرت امیرالمؤمنین‌(ع) سرداب ندارد به این خاطر است که حرم حضرت در بالاترین نقطه شهر واقع شده اما در کربلای معلی، حرم حضرت سیدالشهدا و حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) در گودی واقع شده است.

فداکار خاطرنشان کرد: اما سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) حدودا 4 متر پایین‌تر از سطح حرم قرار دارد و ما به اتفاق شیخ مهدی کربلایی، امام جمعه حرم امام حسین‌(ع) به این سرداب مطهر وارد شدیم و در واقع تا پیش از این تاریخ، سرداب حرم حضرت کاملا قفل بود و کسی اجازه ورود به آن را نداشت.
 

 سرداب حرم حضرت عباس

 سرداب بازسازی شده

معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات یادآور شد: در سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) چیزهایی دیدم که برایم آن روز را بعنوان شیرین‌ترین و زیباترین روز طول عمرم رقم زد.

فداکار در توضیح مشخصات سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) گفت: پس از آنکه از صحن حرم وارد رواق می‌شوید در ادامه شما وارد محدوده گنبد‌خانه می‌شوید که می‌توان همین رواق‌ها را در قسمت سرداب نیز در نظر گرفت که با عرض 1?5 متر در 2 متر به صورت گنبدی پوشانده شده و قسمت پایین پای حضرت مسیری دارد که وارد محوطه گنبد خانه در قسمت سرداب می‌شود.

معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: در داخل سرداب وقتی به قسمت زیر گنبدخانه رسیدیم، بخشی بود که تا ارتفاع کمر به داخل آب رفتیم؛ در واقع محوطه داخل سرداب حرم حضرت تا ارتفاع حدود یک متر و 10 سانت در آب قرار دارد و این قسمت از سرداب به گونه‌ای ساخته شده که یک نفر بیشتر نمی‌‌تواند از آن عبور کند.

وی ادامه داد: پس از ورود به این قسمت از سرداب، شیخ مهدی کربلایی در جلو حرکت می‌کرد و من پشت سر او تا که به قبر مطهر حضرت اباالفضل‌العباس(ع) رسیدیم.

فداکار تصریح کرد: وقتی به قبر مطهر حضرت در سرداب رسیدیم، من دست خود را به داخل آبی بردم که بر روی قبر مطهر حضرت ایستاده بود و جرعه‌ای از این آب نوشیدم، تا ارتفاع حدود 10 سانت بر روی قبر مطهر حضرت آب ایستاده بود و به تمام مقدسات قسم تا آن لحظه از عمرم آبی‌ گواراتر و زلال‌تر از این آب ندیده و ننوشیده‌ بودم.

وی گفت: در آن لحظاتی که در داخل سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) در حرکت بودیم کسی متوجه حال خود نبود و و با حرکتمان، آب موج برمی‌داشت؛ در آن لحظات این احساس به من دست داد که این آب در اطراف قبر به حضرت اباالفضل(ع) التماس می‌کند و اگر روزی پرده‌ها کنار رود، حقایق بزرگی مشخص می‌‌شود، بواسطه این آب بود که حضرت اباالفضل‌العباس(ع) ساقی طفلان عطشان حرم در کربلا ناامید شد و تصور می‌کنم که خداوند اینگونه مقدر کرده این آب باید برای سالیان سال همین‌طور دور قبر مطهر حضرت عباس‌(ع) دور بزند و در آن لحظه تنها چیزی که از ذهنمان می‌گذشت این بود که آب در حال التماس کردن به حضرت است.

سرداب حرم حضرت عباسسرداب حرم حضرت عباس

 فداکار با بیان این نکته که در زمانی که به داخل سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) رفته‌ بودم زمستان بود، گفت: البته ممکن است که در فصل تابستان یا زمستان مقداری از سطح آب داخل سرداب تغییر کند و زمانیکه در داخل سرداب حرکت می‌کنیم آب به ارتعاش درمی‌آید و این تصور ایجاد می‌شود که آب در حال حرکت است اما در واقع این آب ساکن است و طبق قانون طبیعت اگر آب برای مدت کوتاهی در جایی راکد و ساکن باقی بماند، سبزه می‌زند و طعم و بو می‌گیرد و امکان استفاده از آن نیست اما آب سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) زلال‌ترین، شفاف‌ترین و گواراترین آب این عالم است.

وی با بیان این نکته که سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس‌(ع) به حرم امام حسین(ع) راه ندارد و در گذشته حرم حضرت سیدالشهدا(ع) دارای سرداب بوده که به مرور زمان این سرداب پر شده است، افزود: در حال حاضر مجددا سرداب حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) از قسمت گنبدخانه بسته شده و دیگر کسی حق ورود به این سرداب را ندارد؛ در گذشته آب سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) برای تبرک در اختیار زائران قرار می‌گرفت اما هم‌اکنون این کار نیز متوقف شده است.

معاون اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: زمانی این مسئله مطرح شده بود که آب سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) را به خاطر احتمال زیانی که می‌تواند برای بنای حرم داشته باشد قطع و خشک کنند اما این احتمال مطرح شد که اگر این آب قطع شود لایه‌ای که خشک می‌شود ترک برمی‌دارد و شاید همین عامل باعث شود که رواق‌های حرم نیز ترک بخورند و بنای ساختمان حرم حضرت با این آب سازگار شده است و به این دلیل بود که چنین کاری انجام نشد.

سرداب حرم حضرت عباس

 وی با اشاره به قرار گرفتن بنای حرم حضرت‌اباالفضل‌العباس بر روی این سرداب و آبی که همیشه در سرداب حضرت وجود دارد، خاطرنشان کرد: قطعا ساختمان و بنایی که بر روی آب بنا شده باشد پس از گذشت مدت زمانی تخریب می‌شود و از بین می‌رود اما بنای حرم حضرت اباالفضل‌العباس(ع) از همان ابتدا بر روی این سرداب و آب بنا شده و این امر تأثیری بر روی استحکام حرم حضرت نداشته است؛ بسیاری از کم‌و‌کیف این امر روشن نیست که این موضوع چیزی جز معجزه نمی‌تواند باشد.

خواندن توضیحات شیخ عباس 74 ساله، که 36 سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده است، در مورد راز جریان آب در اطراف قبر علمدار کربلا خالی از لطف نیست.

شیخ عباس 74 ساله، که 36 سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده، در مورد جریان آب دور قبر علمدار کربلا توضیحاتی داده است:

وی گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از 400 سال قبل که آب لوله‌کشی نبوده این آب مرتب می‌جوشیده و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج می‌شده که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بوده و آن سرداب پله داشته مردم می‌آمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده می‌کردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بوده است.

اما یک فرد از خدا بی‌خبر آمد به بهانه اینکه تَرَکی در دیوار حرم اباالفضل پیدا شده گفت، می‌خواهم آزمایش کنم این آب از کجا می‌آید و بعد آن دو چشمه را کور کرد و هر چه تلاش کردند، آن دو چشمه احیا نشد.

اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشم‌های کور شده را شفا می‌داد. از 50 سال قبل تاکنون این آب در یک سطح ثابت مانده و نه کم و نه زیاد می‌شود.

وی ادامه داد: شما به خوبی می‌دانید اگر آب به مدت 10 روز در یک جا بماند گندیده می‌شود، اما این آب با وجود اینکه در ورودی آن بسته شده مانند گلاب می‌ماند و در اطراف قبر مطهر حضرت اباالفضل حلقه زده و همچنان بسیار تازه و معطر مانده است.

وی افزود: هم اکنون در بخش درب صاحب‌الزمان مرقد مطهر اباالفضل پنجره کوچکی قرار دارد که وصل به سرداب حرم است و اگر نگاه کنید از آن مرتب بوی گلاب می آید و این همان آبی است که متأسفانه خادمان کنونی در ورودی آن را و راه رسیدگی به سرداب را به روی زوار بسته‌اند.
این آب چند ویژگی دارد. اول اینکه اگرچه راکد است، هرگز رنگ و طعم آن از دست نرفته و گندیده نشده است. ویژگی دوم آن که سطح آب بالاتر از قبر مطهر آقا ابوالفضل(ع) است آب از دیواره دور قبر به داخل نفوذ نمی‌کند.


به نقل از باشگاه خبرنگاران

 

نویسنده: مسعود قلعه - ۱۳ آذر ۱۳٩٢

بنام خدا

با اینکه بنا به دلایلی خواستم تا حضور در دنیای مجازی را ترک گویم اما نشد... اینکه چرا ترکش کردم و چرا آمدم هم ناگفتنی است اما نتوانستم کشکول درویشى ام را رها کنم . بخصوص که از سه سال پیش این مطلب (شهید رئیسعلی دلواری) را  مدیونش بودم.

×××

قسمت شد و برای دومین بار و اینبار در دهه اول محرم  به عتبات عالیات دعوت شدم و نائب الزیاره عزیزانم بودم. با اینکه هر چیزی اولینش بهترین است اما زیارت امام حسین (ع) هر بارش داستان خودش را دارد اما آرزو می کنم این فرصت حداقل یکبار به همه دوستداران مولایمان داده شود آنهم در دهه اول ماه محرم.

با اینکه این مطلب خاطره نویسی این سفر زیارتی نیست اما باور کنید پرسه زدنهایم در نیمه های شب تا صبح بین الحرمین تا آخر عمر فراموشم نخواهد شد. خوابی را که شب اول حضورمان در کربلا دیدم تا آخر عمر فراموشم نخواهد شد. باران سیل آسای بین الحرمین هرگز فراموشم نخواهد شد. اولین و تنها شاخسی واخسی (شاه حسین گویان آذری ها) که رفتم ... بگذریم.

در مطلب توچال به شهرستانک نوشته ام که در قله توچال به برکت حضور بانوی مومنه اسفراینی دعوتنامه کربلا را گرفتم . هیچ شکی نداشتم و ندارم که دعوتنامه در قله توچال صادر شد.

×××

زیارت مقبره رئیسعلی دلواری

فرمانده دلیران تنگستان

 

عکس واقعی از شهید رئیسعلی دلواری

معروفترین قبرستان شیعیان دنیا وادی السلام نجف اشرف است. بسیاری از مشاهیر شیعه و شیعیان در این آرامستان تا ابد آرمیده اند. قبرستان عجیبی است به وسعت 20 کیلومتر در 20 کیلومتر.

نزدیکترین مقبره مشهور به حرم مولا (ع) شاید مقبره مرحوم آیت الله سید علی قاضی است. عارف عملی تبریزی و استاد بسیاری از علمای معروف معاصر از جمله : امام خمینی(ره) ، علامه طباطبایی ، آیت الله بهجت و ...

مثل دفعه قبل به زیارت آقای قاضی رفتیم و مثل دفعه قبل در صدد برآمدم تا مقبره فرمانده شجاع دلیران تنگستان شهید رئیسعلی دلواری زیارت کنم و فاتحه ای نثارش نمایم. این کمترین هدیه یک ایرانی  برای فرزندان وطنش که برای خاک پاک وطنشان جانفشانی کرده اند ، می باشد.

رئیسعلی دلواری

برعکس دفعه قبل به اولین راننده داخل قبرستان که نام رئیسعلی دلواری را گفتم فی الفور به عربی گفت که می شناسد و سی هزار تومن پول ایرانی میگیرد . چانه زدم و در نهایت با 25 هزار تومان به توافق رسیدیم.

قسمتهای زیادی از قبرستان را پشت سر گذاشتیم و تازه به عینه دیدم که این قبرستان چقدر بزرگ است. بالاخره به قطعه ای پیچید و عکس سیدی روحانی را نشانم داد که این است . تازه فهمیدم چه اشتباهی مرتکب شده . رئیسعلی دلواری را سید علی میلانی فهمیده بود. 

برگشتیم. به دفتری شبیه دفتر گاراژدارهای قدیم رفتیم . برای دو مردی که انجا نشسته بودند شکسته بسته حالی کردم که بدنبال قبر شهیدی هستم که  بیش از 100 سال پیش در جنوب ایران کشته شده و در اینجا مدفون است و انها با شنیدن "بوشهر" آدرس مکان دیگری را دادند و از راننده پرسیدند که با من چقدر طی کرده و او نیز صادقانه گفت و یکی از اندو به عربی چیزی گفت که شبیه " حسین (ع) به کمرت بزنه" بود.

مقبره رئیسعلی دلواری

دفتر بعدی پر از مردان سیاه پوشی بود که گویا راهنماهای قبرستان هستند . برای یکی از انها توضیح دادم و او بلافاصله گفت : جماعت بوشهری و مرد دیگری را صدا زد .

مرد سوار شد و راه افتادیم . یکراست رفتیم سر خاک قهرمان .

آدرس چقدر سرراست بود. در وادی السلام محل های زیارتی زیادی است بنام "مقام" . این مقامها محل هایی است که می گویند ائمه در انجا به مناسبتی حضور داشته اند والله و اعلم . اگر سراغ مقام حضرت امام صادق (ع) و حضرت امام زمان (عج) (مقام جداگانه ای نیست یک جاست) را بگیرید درست روبروی این مقام به روی دیوار مقبره ای با فلش آرامگاه رئیسعلی دلواری مشخص شده است .

مقبره رئیسعلی دلواری

گنبد مقام حضرت امام صادق(ع) و حضرت امام مهدی(عج) از مقبره پیداست.

پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران  روی قبر کوچک سردار نشان از این دارد که اینجا شهیدی از تبار شهدای ایران آرمیده است . سردار ، شهید ، غریب ...

مقبره شهید رئیسعلی دلواری

فاتحه ای نثارش می کنم و  دوست دارم مدتی در کنار سردار بمانم و انرژی بگیرم  اما مرد راهنما منتظر من است . دستی به سر و گوش قبر می کشم  و با قلبی مالامال از اندوه ... اما نه رئیسعلی جایی خوابیده که آرزویش بود . از خیلی ها به مولا (ع) نزدیکتر است. خدا با مولایش مشحور فرماید.

وقتی مرد راهنما را به مقرش بازگرداندیم  کارت ویزیتی داد تا به کسانی که می خواهند به زیارت رئیسعلی بیایند بدهم . او راهنمای شهر مردگان است . هر بخشی از قبرستان کفیلی دارد و آنها کفیل مقابر جماعت بوشهری ها هستند .

پشت کارت ویزتش را نوشت "کفیل مقبر ه رئیسعلی دلواری" و امضا کرد.

مشخصات روی کارت :

النجف الاشرف

مکتب الحاج

حیدر الحاج جاسم ابوصیبع

همراه النقال  : 07801062926

همره النقال :  07708041049

همراه ولده کرار : 07801565318

المکتب الاول بلوک الرابع

توضیحات تکمیلی :

1 - رئیس علی دلواری که بود و چه کرد .

2 - زندگینامه کامل شهید رئیسعلی دلواری

3-«رئیسعلی دلواری» سرداری که هنوز انگلیسی‌ها از نامش می‌ترسند

 

یا علی مدد

کدهای اضافی کاربر :