کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢۸ تیر ۱۳۸٩

بنام خدا

"آبشارها یکی از جلوه های خاص عظمت الهی هستند که ناخودآگاه هر بیننده را به تحسین خالق متعال وادار می کنند . شکوه ریزش آب از فراز صخره های بلند ، تجلی شکوه آب و استقامت صخره هاست که سرانجام به فرو افتادن آب می انجامد . ساعتی آرمیدن در کنار یک آبشار و تماشای بازی آب و سنگ ، آرامشی ویژه به انسان می بخشد و شاید صدای دلنشین آب ، تنها صدایی باشد که هیچ گاه شنونده را خسته نمی کند . رطوبت مناسب و پراکندگی قطرات آب در اطراف آبشارها باعث بوجود آمدن زیستگاههای منحصر به فردی برای رستنی ها و جانداران دیگر گشته است . گیاه دارویی "پر سیاوشان" (نوعی سرخس) را فقط در دامنه مرطوب آبشارها و دهانه چاه های قدیمی می توان یافت . این گیاه نمونه بارز زیستگاه آبشاری است و جایگاه خاصی در طب سنتی ایران دارد..."

متن بالا قسمتی از مقدمه نویسنده کتاب "آبشارهای ایران" است که به زیبایی و لطافت خاص نگارش یافته است . این کتاب اطلاعات بسیار مهم از آبشارهای ایران به تفکیک استانهای کشور عزیزمان بهمراه تصاویر بسیار زیبا ارائه می کند که در نوع خود بی نظیر بوده و دایره المعارف آبشار های ایران بشمار می رود.

گذشته از معرفی آبشار های ایران ، طبیعت ، مسیر دسترسی ، فاصله از شهر ،  به زمان پر آب بودن آبشارهای فصلی هم اشاره شده است.

با اینکه از مدتها پیش با وبلاگ جناب آقای مجید اسکندی نویسنده محترم این کتاب "سفری در طبیعت ایران "آشنا شده بودم و علاوه بر وبلاگ ایشان از وبلاگ جناب آقای پرویز شجاعی "ایران سرزمین من " استفاده شایان کرده ام و از جاذبه های طبیعت ایران از این دو وبلاگ راهنمایی گرفته ام ولی پس از مطالعه اجمالی این اثر ارزشمند به این باور رسیدم که دیگر برای گردش های "چند ساعته" نیازی به تفکر و برنامه ریزی " چند روزه" نخواهم داشت. چرا که این کتاب راهنمای خوبی برای طبیعت گردی می باشد.

 ناشر : انتشارات ایرانشناسی : تهران خیابان طالقانی خیابان بهار شمالی کوچه طبا پلاک 6 واحد 1 - صندوق پستی : 164- 15715 تلفن :77539859 - 77531825

تحقیق و نگارش : مهندس مجید اسکندری (http://tici.blogfa.com)

نوبت چاپ : چاپ دوم بهار 89

 

البته فراموش نکنیم که طبیعت زیبا موهبت الهی است پس هدیای خداوند را آلوده نکنیم.

یا علی مدد

 

نویسنده: مسعود قلعه - ٢٠ تیر ۱۳۸٩

بنام خدا

پس از ٢ سال آوارگی و البته "گلابگیری"(!)، برگشت به عقب!.

و اینبار :

منی که نام شراب از کتاب می شستم

زمانه کاتب دکان می فروشم کرد !

و اینبار به کیفر کدام گناه ؟... ‌ایکاش می دانستم .

توبه هم کارساز نیست !!!!

التماس دعا

یا علی مدد

 

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٦ تیر ۱۳۸٩

بنام خدا

آباد باش ای ایران، آزاد باش ای ایران

از ما فرزندان خود ، دلشاد باش ای ایران

استاد سخن سعدی علیه الرحمه می فرماید که : " هر کس عقل خود را به کمال و فرزند خود را به جمال داند" و همه هم بخوبی می دانیم که فقط " مرغ همسایه غاز است " و با وجود این یادمان می رود که شتری هست که " در همه خانه ها می خوابد" اما چه کنیم که بشر همیشه "مرغ یک پا " را دوست دارد و لا غیر!

خلاصه همه دست به دست هم دادند تا بر خلاف سفارش بزرگان رو به مسیری بگذاریم که "شر" نتیجه آن بود و ... بهر حال " این نیز گذشت"!

اما ...

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مسعود قلعه - ٧ تیر ۱۳۸٩

بنام خدا

در سفر تابستان سال قبل که اتفاقاً با "یار ناموافق" بود بسیاری از مناطق دیدنی را از دست دادیم و قول دادم که سال بعد جبران مافات کنم و هفته پیش فرصتی دست داد تا بهمراه خانواده شبی در جنگل بمانیم و جاده ٢٠٠٠ و ٣٠٠٠ تنکابن را تا آخر سیاحت کنیم و لذت ببریم . کباب ماهی در دل جنگل و زیر باران و کنار رودخانه تناول کنیم و خوش باشیم .

سری به فومن زدیم و از روستای زیبای ماسوله دیدن کردیم و از نوع زندگی مردم روستا لذت بردیم و شبی را در یکی از خانه های روستایی بسر بردیم و گذر ابرها را از کنارمان حس کردیم و همسایه ابرها شدیم . در جنگلهای نزدیک ماسوله اطراق کردیم و تا می توانستیم در هوای بارانی در جنگل گم شدیم . گلی شدیم . خوش بودیم.

نمایی از ماسوله در مه

نمایی از یک خانه زیبا در ماسوله

نمایی از یک خانه زیبا در ماسوله

پس از بازگشت از ماسوله راهی قلعه رودخان شدیم . منطقه ای زیبا و تقریباً محلی و کاملاً جنگلی . با اینکه در ابتدای رودخان آلاچیق هایی برای شب مانی و استراحت مسافرین تدارک دیده شده و دارای کیوسک نیروی انتظامی ، دستشویی و نمازخانه  می باشد و کاملاض امنیت برقرار و حتی می توانستیم شبی را در چادر بمانیم ولی ترجیح دادیم باز هم در خانه ای روستایی شب را به صبح برسانیم و ضبح علی الطلوع برای صعود به قلعه رودخان آماده شویم.

ورودی اصلی قلعه رودخان

 

خوشبختانه یا متاسفانه مسیر قلعه را تا خود قلعه مسطح و سنگ چین کرده اند البته با استفاده از سیمان که بهنگام بارندگی لغزنده می شود و کمی خطرناک . حدود یکساعت پیاده روی آرام در داخل جنگل ، دیدن قلعه را در بالای بلندی و بر فراز کوه (دره بین دو کوه را پر کرده است) لذت بخش تر می کند . ساعتی نیز در داخل قلعه گشتیم و سازندگان این بنا را تحسین کردیم . قلعه رودخان را برای اولین بار بود که از نزدیک می دیدیم . افتخار آمیز ، دوست داشتنی و زیبا بود. بخصوص که این بنای عظیم را "گیلک ها"از ترس ما "ترک ها" ساخته اند. جای همه دوستان خالی بود و جا دارد سری به این بنای زیبا بزنید و لذت ببرید . حتماً خوش خواهد گذشت.

نمای قسمت شرقی قلعه رودخان

با کمتر از دو ساعت رانندگی به ساحل گیسوم (نرسیده به تالش و اسالم) رسیدیم و با اینکه دریا تقریباً ناآرام بود ولی اجازه ورود به دریا و شنا داده شده بود و تنی به آب زدیم و کلی خستگی در کردیم و گرما و رطوبت شمال را به در کردیم و کلی هم خوش گذشت .

اما ...

وقتی به یک شب مانی در جنگل آمل فکر می کردیم که بهمراه چهار خانواده دیگر چقدر خوش گذشت تازه می فهمیدیم که وقتی "به تنهایی خوشی" ، چیزی کم داری ، احساس یک خلاء بزرگ می کنی . خوش بودن به تنهایی ، یک خوشی کامل نیست . خوش بودن بهمراه دیگران است که خوشی را تکمیل می کند .

اما از انجاییکه حادثه هم جزو سفر است و شب آبستن حادثه ها و کسی که گوش به حرف بزرگتر ها نکند و عاصی شود باید کیفر بیند . منهم آنشب پس از گذر از جاده زیبا و دوست داشتنی اسالم - خلخال به کیفر نافرمانی از دستور و تاکید و توصیه  پدر بزرگوارم رسیدم ...

عکسهای زیبایی از ماسوله و همینطور از قلعه رودخان گرفته ام که سایت خوبی برای بارگذاری (آپلود) نمی یابم و توصیه می کنم از گزارش و عکسهای بسیار زیبای جناب آقای شجاعی استفاده کنید .

ماسوله

قلعه رودخان

ادامه دارد...

کدهای اضافی کاربر :