کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ۳٠ مهر ۱۳۸۸

بنام خدا

با اینکه  بامداد روز یکشنبه از سفر تبریز و کلیبر و قلعه بابک به منزل رسیدم نشد که "اهالی منزل" را از نعمت های ولایت بی نصیب بگذارم و هر طور بود رئیس گلم را راضی کردم که روز پنجشنبه از خیر بنده بگذرد و ... خلاصه با توجه به تعطیلی چهارشنبه به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) ، روز سه شنبه مجدداً راهی دیار خودمان شدیم و باز هم قلعه بابک و جنگلهای مکیدی و آینالو و ... و در نهایت هم سری به تنها روستای صخره ای ایران یعنی کندوان زدیم . جای دوستان خالی ...

اینهم چند عکس هدیه دوستان .

نمای روستای کندواننمای روستای کندوانبرکت درختان سیب

سنگ و صخره هم قادر نیست فقیر و غنی را یکی کند ؟ این فاصله ظاهراً پر شدنی نیست ! در دل همین صخره ها خانه هایی هست که تمامی اسباب یک زندگی مرفه را داراست . خانه های خود را به نمایشگاه عموم تبدیل کرده اند و .... و البته کسانی هم هستند که در نهایت فقر زندگی می کنند و سرک کشیدن به زندگیشان هم سخت است و هم دردآور !

بخاری هیزمی پیرمردی فقیر در کندواناثاث و رختخوابهای پیرمردوسایل آشپزخانهماهواره در خانه ای در کندوان

فاصله این دو خانه شاید صد متر است و به بیان بهتر چند صخره ! این یکی با تمامی امکانات زندگی ... حتی از ماهواره هم بی بهره نیست!

یا علی مدد

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٩ مهر ۱۳۸۸

روز جمعه ١٧ مهر روز دیگری بود.

پس از حدود 3 ساعت سفر با اتوبوس از شهر تبریز راهی شدیم و بعد از گذر از شهرهای اهر و کلیبر وارد منطقه ای می شوی که فقط بر حیرتت می افزاید و  آنچه که باعث حیرت و تعجب میگردد دیدن کوههایی مشجر و جنگلی کلیبراست بخصوص اگر عادت کرده باشی کوههای آذربایجان را سخت و خشن ببینی.

رنگ آمیزی که طبیعت به کمک فصل پاییز در این منطقه انجام داده بود واقعاً جالب و جذاب و لذتبخش بود و همین به زیبائیهای کوهستانها می افزود و رنج سفر را از تن می زدود.

با وجود هوای آفتابی ، ابرهای متراکم همه جا را فرا گرفته بود بطوریکه گاهی تصور می کردی که بر فراز ابرها در حرکتی و گاهی هم از میان ابرها می گذشتی و اگر لحظه ای دقت می کردی  حرکت ابر را در کنار خود می دیدی بطوریکه در تصاویر فیلمبرداری شده نیز این موضوع به وضوح نمایان است.

نمایی از بالای قلعه بابک - جایی که عقاب پر بریزد!

اما لذتبخش ترین بخش این روز بیاد ماندنی از پای کوه تا قلعه بابک می باشد مسیری یکساعته و نهایت ٢ ساعت زیبایی و نشاط متاثر از هوای پاک و خنک و عالی .

بهر حال پس از حدود 2 ساعت کوهپیمایی و رسیدن به قلعه بابک و دیدن عظمت و صلابت آن در حالیکه ابرها در دره های اطراف جا خوش کرده اند براستی که رنج سفر و خستگی را به یکباره از بین می برد و شادی و نشاط و افتخار را جانشین آن می سازد.

قلعه بابک از بیرون

گذشته از اینکه بابک خرم دین چه دینی داشته آنچه که مسلم است او به هیچ وجه اسلام ستیز نبوده و مبارزه سخت ٢٢ ساله ای با اعراب و ظلم آنان داشته است .

 پس از برگشت از قلعه و طی مسافتی چند در دل جنگل و کوهستان (صد البته با اتوبوس) در جنگل مکیدی و در منطقه ای صاف و سرسبز با کباب آذربایجان پذیرایی شدیم .

کباب ، کره و ماست محلی و هنودانه هایی کوچک و بسیار خوشمزه و البته برنگ زرد...

صرف ناهار و بعد از آنهم چای داغ هیزمی و بعد هم توپ بازی و  مسابقه طناب کشی که برنده اش "سرازیری زمین بازی " تشخیص داده شد.

البته این " سرازیری زمین" با زمین کجی که "عروس بلد نیست برقصد" اشتباه نشود.

روزی بسیار عالی و کوهپیمایی بسیار متفاوت از کوهپیمایی هایی که تاکنون داشته ام.

احساس میکنم تمامی عناصر تنم از جنس عناصر خاک اینجاست. آنا یوردوم آذربایجان.

 

 

 

 

یا علی مدد

 

 

نویسنده: مسعود قلعه - ۱٤ مهر ۱۳۸۸

بنام خدا

گاهی مجبوری بنویسی برای اینکه صرفاً حضورت را در این دنیای مجازی اعلام کنی و البته گاهی هم برای اعلام حضور مجبوری که خاطره تعریف کنی. البته این خاطره قسمتی تازه و داغ داغ می باشد.

همین دیروز نزدیکیهای ساعت ٢٢:٠٠ که خسته و کوفته و درب و داغان راهی منزل بودم و اجباراً از خیر مترو گذشتم و تصمیم گرفتم تا با سواری های گذری خودم را به مقصد و منزل برسانم و ...

کنار بنده روحانی پیری بهمراه پسرش سوار شدند. از عکس سی تی اسکن یا ام . آر . آی که دست آقا زاده بود معلوم بود که حاج کسالت دارند. دختر جوانی هم در صندلی جلو نشست و راننده راه افتاد.

پخش آهنگ زیبای یکی از خواهران مرحوم (هایده یا حمیرا) از پخش اتومبیل ، آقا زاده را متوجه کرد و به زبان ترکی و آهسته از حاج آقا استعلام کرد که آیا به راننده تذکر دهد که ضبط را خاموش کند یا خیر ؟

جواب حاج آقا برایم خیلی جالب بود : " نه لزومی ندارد . راننده تو حال خودشه." سپس با طنز تلخی اضافه کرد : "برای ما هم که توفیق اجباری است ..."

***

 


ادامه مطلب ...
کدهای اضافی کاربر :