کشکول قلعه
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مسعود قلعه - ٢۸ خرداد ۱۳۸۳

بنام خدا

 

بنا به توصیه یکی از دوستان بلاگر و پس از مدتها دوندگی و ... بالاخره موفق شدم تا فیلم « پیانیست » را ببینم . فیلمی در حمایت از یهود و تکرار افسانه « جهود کشی هیتلر »  که قصد و هدف سازندگان آن  ایجاد حس همدردی با یهودیان و دلسوزی برای آنان است.

اگر « چشمها را باید شست و ...» ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: مسعود قلعه - ٢۱ خرداد ۱۳۸۳

بنام خدا

 

 

 مخالفین و منکران آگاه و دانشمند ، ایراداتی به دین یا بطور کلی ادیان و یا بعضی احکام و عقاید دینی وارد کرده اند توسط متفکران اسلامی جوابهای منطقی و مستدل دریافت کرده اند که دارای سابقه ای به اندازه قرنهاست ، اما امروزه بعضی مغرضین نا آگاه و معاند ( تازه به دوران رسیده ) سعی می کنند با تحریفاتی سطحی در معانی و تراجم قرآن کریم ، برداشتهای سخیف و مضحک خود را به دیگران القا نمایند. ولی چون همیشه در کمند دوستان اگاه و هوشیار گرفتار می آیند.

قطعا وبلاگ بصیر با چنین هدفی راه اندازی شده و کم کم مرصاد عزیز این وبلاگ را به کمینگاهی برای نوچه های شیاطین تبدیل خواهد کرد ، انشاءالله .

بحث اخیری که مرصاد بصیر به آن پرداخته است بحث « زن در قرآن » است . ایشان در این مطلب پرونده یک تحریف ناشیانه را بر ملا ساخته است ( قبلا نیز تحت عنوان « بررسی یک تحریف  شلم شوربائی » محرفین را رسوا ساخته بود ) .

 

در باره جایگاه « زن در قرآن و اسلام » حرف و حدیث بسیار گفته شده و کتابهای ارزشمند بیشماری نیز نوشته شده است که عمده انها حدیث مکرر است که جز ایجاد ملال حاصلی ندارد ولی در این میان از چند کتاب نمی توان چشم پوشید که « سر سبد » این قبیل کتب بطور قطع کتاب « نظام حقوق زن در اسلام » متفکر شهید علامه مطهری می باشد .

هرچند کتاب « حقوق زن در اسلام و اروپا » حسن صدر نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و این اواخر هم کتابی تحت عنوان « دفاع از حقوق زن » توسط اقای محمد حکیمی تالیف شده که بسیار قابل استفاده است .

 

اگر مایل به اگاهی از نوع تحریفات کرمهای خاکی هستید ، « زن در قرآن - مقدمه » را در وبلاگ بصیر بخوانید .

بنده نیز در وبلاگ « جستجو در قران » ( از زیر مجموعه وبلاگ « حق علی ( ع ) - فدک فاطمه ( س ) » ) سعی کرده ام مقدمه اقای بصیر را تکمیل نمایم ( مقایسه اصل تحریف و ترجمه مورد استفاده ایشان ) که امیدوارم مورد پسند دوستان واقع شود :

بررسی تحریف مربوط به « زن در قرآن »

 التماس دعا

 

نویسنده: مسعود قلعه - ٥ خرداد ۱۳۸۳

 بنام خدا

 

« ... دخترا مث برفن ، مث آب چشمه ان ...

...

 سیب ترشیده نمی خوام ، سیب بد نمی خوام ،

 ده تا نه ، صد تا نه ، ...»

 صدای خواننده جوان از رادیو بلند بود که بدنبال فقط « یک سیب » سالم و صالح و خوب بود نه صد تا سیب گندیده و ترشیده و ... *

 تشبیه و ایهام و ایجاز و مَثَل و ... ابزارهای موثر و در عین حال جذاب انتقال مفاهیم در زبانهای مختلف بشمار می آیند که متاثر از فرهنگ هر ملیتی است و اگر کسی نسبت بین « دختر » و « سیب » و نیز نسبت « دختر » با « برف » یا « آب چشمه » را در یابد هضم این قبیل تشبیهات برایش سهل و آسان خواهد بود .

از قدیم گفته اند که در « مثل مناقشه نیست » و باید هدف از تشبیه را دریافت و نوع نسبت را درک کرد . مثلا وقتی بعضی از دوستان مدعی ضد دینی را به « کرم خاکی » تشبیه کردم هرگز قصد توهینی در کار نبود بلکه فایده وجودی این دوستان را متذکر شده بودم .

چندی پیش نیز در یکی از بحث های وبلاگی ، یکی از همین دوستان ( البته با اسم مجازی مردانه !!!) ، معترض مَثَل قرانی شده بود که زنان را به کشتزار مردان تشبیه کرده است .** براستی وقتی صحبت در زمینه زنا شویی ( نه مادری و پدری و یا خواهری و برادری و نه دختری و پسری و نه حتی زن و شوهری ) است ایا بهتر از این تشبیه می توان یافت ؟ اگر سراغ دارید متذکر شوید .

در مثل مناقشه نیست ، هست ؟!


 

*شاید که نه بلکه حتما ، این آواز ربطی به سر تیتر هفته نامه « امید جوان » ندارد که در آن خانم دکتری به دخترها توصیه کرده بود تا برای حل بحران ازدواج با « پسرهای کم سالتر از خود » ازدواج کنند ... البته حتما و بطور قطع مشاور مذکور نمی خواسته به دختران ترشیده یاد بدهد که چگونه خود را به پسرهای کم سالتر از خود « قالب » کنند چرا که اگر چنین نظری داشت باید به پسرها توصیه می کرد که با « دختران بزرگتر از خود » ازدواج کنند !!!

 

 

 

** بقره ، ۲۲۳

 

کدهای اضافی کاربر :